Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Самостійна робота в робочому зошиті.

2. Перегляд та обговорення презентації «Різноманітність рослинних угруповань».

Vі. Домашнє завдання

1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

Урок № 56

Тема. Екскурсія №2 «Вивчення рослинних угруповань»

Мета: наочним способом вивчити різноманітність рослинних угруповань свого краю, особливості їх складу, місць зростання та поширення; розвивати логічне мислення учнів, їх уміння і навички описувати, замальовувати, фотографувати різні об’єкти, розвивати світогляд та ерудицію школярів; виховувати самостійність, спостережливість, любов до природи свого краю.

Обладнання і матеріали: олівець, блокнот, фотоапарат, відеокамера (по можливості)

Тип уроку: урок застосування вмінь і навичок (краєзнавча екскурсія)

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Хід екскурсії

1. Інструктаж з БЖД (Гра «Ланцюжок» - учні утворюють ланцюжок і кожен називає правило поведінки на лоні природи).

2. Ознайомлення з маршрутним листом.

Зупинка 1. Пшеничне поле.

а) Роздивитись, які рослини ростуть у полі. Заповнити таблицю.

Культурні рослини

Дикорослі рослини

б) Яких рослин у даному угрупованні більше: культурних чи дикорослих?

в) Лопаткою перекопати грунт. Звернути увагу на структуру грунту.

г) Що відбувається з корінням польових рослин після збору врожаю?

Зупинка 2. Штучна водойма (ставок).

а) Описати рослини, які ростуть на берегах водойми та у водоймі. Визначити їх екологічні групи за відношенням до світла, води.

б) Зачерпнути води з водойми, описати її колір, прозорість. Взяти зразок води для подальшого розгляду під мікроскопом на наявність водоростей.

в) Порівняти екологічні угруповання. В яких екосистемах видовий склад організмів більший? Чому?

г) Що можна зробити для збереження видового різноманіття різних угруповань?

д) Намалювати плакат «Збережемо все живе!»

ІІІ. Домашнє завдання

1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

3. Оформити звіт про екскурсію

Урок № 57

Тема. Значення рослин для існування життя на планеті Земля. Значення рослин для людини.

Мета: розкрити учням значення зелених рослин у природі та житті людини; розвивати вміння висловлювати свої думки, спостережливість та самостійність; виховувати в школярів любов до природи рідної землі, почуття патріотизму.

Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, гербарій, таблиці.

Базові поняття: фотосинтез, колообіг речовин.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Ми з вами підійшли до вивчення нової і останньої теми у розділі, що має назву «Різноманітність рослин».

1. Завдяки чому на планеті Земля існує життя? (На нашій планеті є повітря з киснем, яким ми дихаємо, атмосфера, яка захищає нас від метеоритів, тепло та світло, які ми отримуємо від Сонця, вода).

3. У якому стані перебуває вода на нашій планеті? (У рідкому, твердому та газоподібному).

4. Чому на сусідніх планетах Марсі та Венері немає життя? (На них відсутні вода та кисень).

5. Як ви гадаєте, збереглося б життя на нашій планеті, якби планета змінила положення і зайняла місце Венери чи Марсу? (Ні). Чому? (Наближення до Сонця підвищить температуру на планеті і вода випарується, при збільшенні відстані до Сонця вода замерзне).

Отже, велике значення для життя має вода саме у рідкому стані, чого немає на жодній з планет.

6. Звідки береться кисень на нашій планеті? (Його утворюють зелені організми).

Так, дійсно, ми говорили, що під час фотосинтезу в зелених частинах рослин утворюється кисень).

7. Чому на Венері та Марсі кисень у певній кількості, необхідній для життя відсутній? (На цих планетах відсутнє життя і тому немає зелених рослин, які продукують кисень).

8. А звідки бере початок життя? (З води).

Так, дійсно, світ походить від води — говорив Фалес Мілетський, один зі стародавніх мудреців. А й справді, історія Землі — це перш за все історія води. У воді виникло життя. Різноманітна і щедра, беззахисна і сильна, вода безперервно змінювала і змінює обличчя нашої планети. То тече в річках і океанах, то парою піднімається в хмари, то покриває водойми льодом.

9. Що ж таке вода?

Здається, простішого запитання не можна приду¬мати, бо вода — це звичайна рідина, яка давно всім відома, а навколо стільки води, що про які дива можна говорити. Постривайте, не поспішайте робити висновки, оскільки звичайна вода є надзвичайно цікавою, невідомою речовиною. Вона заслуговує бути названою 8-м чудом світу. І сьогодні ми переконаємося в цьому.

Чому на планеті вода не вичерпується. Яку роль відіграє вода у природі? Яку роль відіграє вода у житті живих організмів і господарській діяльності людини. У якому стані сьогодні вода на нашій планеті. Саме на ці питання ми спробуємо знайти відповіді сьогодні на уроці. А щоб це зробити ми повинні розглянути матеріал уроку тема якого…(Оголошення теми та мети уроку).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу