Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

3. Класифікація рослин за тривалістю життя:

- однорічні рослини живуть один рік, протягом якого вони виростають із насінин, зацвітають, плодоносять та відмирають;

- дворічні рослини (дворічники) живуть два роки: у перший рік із насінин розвивається вегетативна частина рослини; на другий рік утворюється квітконосний пагін; після плодоносіння рослина відмирає.

- багаторічні рослини живуть більше двох років; досягнувши певного віку, вони можуть цвісти й плодоносити щороку.

4. Систематика рослин

Робота з підручником

Запитання для опрацювання:

— Що таке систематика?

Очікувані відповіді учнів:

Систематика — це наука, яка описує й упорядковує різноманітні види, розподіляє (класифікує) їх на певні систематичні групи (таксони) та займається створенням природної системи органічного світу.

Розповідь учителя

Спираючись на свій досвід, ви можете відрізнити березу від клена, грушу від яблуні, а також можете встановити їх спільні ознаки.

(Далі вчитель демонструє фотографії (таблиці) із зображеннями рослин одного роду. Наприклад: деревій звичайний і деревій голий, або жовтець повзучий і жовтець золотистий, або сосна звичайна і сосна кримська.)

Завдання для учнів:

— Установіть спільні ознаки, притаманні цим рослинам.

— Установіть ознаки відмінності цих рослин.

— Виберіть із запропонованих рослин ті, які вам здаються схожими. За якими ознаками ви їх вибирали?

Розповідь учителя

Отже, ми об’єднуємо в одну групу організми, подібні за певними ознаками, і відрізняємо їх від інших груп за відмітними рисами. Саме так учені, спираючись на всебічне вивчення організмів, а не лише на підставі особливостей будови, об’єднують їх у певні групи — систематичні одиниці.

Основна систематична одиниця — вид. Вид — це група організмів, подібних за будовою та процесами життєдіяльності, які вільно схрещуються і дають плодюче потомство.

· Подібні між собою види об’єднуються в один рід.

· Близькі роди об’єднуються в родини.

· Близькі родини об’єднуються в порядки.

· Близькі порядки об’єднуються у класи.

· Класи входять до складу відділів.

· Усі відділи рослин належать до царства Рослини.

V. Узагальнення і систематизація знань

Складіть схему «Класифікація рослин».

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Урок 42

Тема:Узагальнення та систематизація знань з теми «Рослини»

Мета. : узагальнити та систематизувати знання учнів з теми; перевірити знання будови, процесів життєдіяльності рослин, органів, їх значення, вміння встановлювати причини видозмін органів, взаємозв’язок органів і функцій; розвивати логічне мислення, прищепити любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: завдання по варіантах.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація знань.

Бесіда по вивченій темі.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Тестова контрольна робота.

Варіант 1