Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

1. Біологія – система наук про живу природу

Біологія, як наука що вивчає життя в усіх його проявах за допомогою найрізноманітніших методів, складається з багатьох наукових розділів, які виступають як самостійні науки. До її складу входять:

- ботаніка – вивчає рослини;

- зоологія – вивчає тварини;

- мікологія – вивчає гриби;

- мікробіологія – наука про мікроскопічні організми, до неї входять вірусологія та бактеріологія;

- екологія – наука про взаємозв’язки між організмами та середовищем;

- систематика – вивчає різноманітність організмів та класифікує їх;

- анатомія – наука про будову організму;

- фізіологія – наука про функції та процеси життєдіяльності організму;

- гігієна – вивчає вплив різних факторів на організм та його здоров’я;

- генетика – наука, що вивчає спадковість і мінливість організмів;

- палеонтологія – вивчає вимерлі організми;

- цитологія – вивчає клітини організмів.

2. Вивчення біологічних об’єктів

Людина отримує біологічні знання за допомогою двох методів — спостереження та експерименту.

Спостереження

Людина спостерігає певний час за якимось живим організмом, а потім на основі побаченого робить висновки. Наприклад, у результаті багатократних спостережень було встановлено, що для проростання насіння потрібна вода. Насіння спочатку набухає, поглинаючи воду, а потім проростає. Отож без води насіння не проросте. Утім, незрідка для остаточного висновку одних спостережень недостатньо і тоді використовують науковий експеримент.

Експеримент

Експеримент, або дослід,— це метод пізнання явищ природи в контрольованих людиною умовах. Наприклад, ви вирішили дізнатися, при якій температурі проростає насіння пшениці та кукурудзи. Для цього беруть два ящики із землею й висівають насіння цих культур. Один з ящиків ставлять у холодильник при температурі 2—3 °С, а інший залишають у кімнаті при температурі 18—20 °С. У цьому експерименті контрольованою умовою є температура. Далі спостерігають за появою сходів. Виявляється, що в холодному місці з’являються тільки сходи пшениці, а в теплому — сходи і пшениці, і кукурудзи. У цьому разі можна зробити висновок про те, що для проростання насіння кукурудзи потрібна вища температура, ніж для проростання пшениці. Ці знання ви отримали за допомогою експерименту.

V. Узагальнення і систематизація знань

Складання схеми «Біологія – комплексна наука».

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Урок 5

Тема. Клітина – одиниця живого

Мета: сформувати поняття школярів про клітину як основну структурну й функціональну одиницю живого; розвивати творче мислення, активність, вміння працювати з комп’ютером; виховувати спостережливість, самостійність, любов до природи рідного краю.

Обладнання і матеріали: м/м дошка, презентація «Клітинна будова живих організмів», фотографії та малюнки, що дозволяють розглянути будову клітин.

Базові поняття: клітина, цитологія

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Постановка проблемного питання

Протягом багатьох століть учені намагалися з'ясувати, з чого "складаються" людина, тварини, рослини. В чому суть тієї загадкової матерії, яка "живе"?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу