Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

2. Видозміни пагона

К ореневище — підземний пагін, що своїм зовнішнім виглядом нагадує корінь, однак на відміну від нього має вузли і міжвузля, пазушні і верхівкові бруньки та відсутній кореневий чохлик. Росте таке кореневище своєю верхівкою, де розташована верхівкова брунька. З бруньок утворюються нові надземні пагони. Функції кореневища: запас, розмноження, а також розповсюдження рослини. Крім цього кореневище забезпечує виживання в несприятливих умовах. Його мають такі рослини, як пирій та осот.

Цибулина представляє собою дуже вкорочений плоскої форми пагін-денце в якому зближені соковиті листки. Від цього денця відходять додаткові корені. Така цибулина є у багатьох рослин цибулі ріпчастої, пролісків, тюльпанів, лілій, часнику та ін. рослин. Цибулина виконує функцію запасання, забезпечує розмноження.

Стеблові бульби – це специфічні потовщення одного або декількох міжвузлів стебла. Вони можуть бути підземними (наприклад, в картоплі чи топінамбуру) або надземними (як в капусти-кольрабі). Виконують вони запасу функцію та розмноження.

Колючки захищають рослину від поїдання різними тваринами, розташовані вони у пазухах листків. Мають їх такі рослини як терен, глід, дика груша).

Столони представляють собою подовжені повзучі пагони, які часто мають лускоподібні листки. Живуть вони переважно один рік і можуть давати початок новим особинам. Їх в побуті ще називають «вусами». Також вони можуть видозмінюватись в іншу форму – вусики. Мають їх виноград, кропива, огірок, гарбуз, диня.

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження № 7

Тема: Будова цибулини, кореневища, бульби картоплі, коренеплоду (на прикладі моркви)

Мета: познайомитися з різноманітністю видозмін коренів та пагонів, визначити їх значення для життєдіяльності рослин.

Обладнання й матеріали: зразки видозмін пагонів таких рослин як картопля, цибуля, пирій, капуста та видозміни коренів моркви та буряка.

Хід роботи

1. Уважно розгляньте пагони рослин та знайдіть вузли і міжвузля.

2. Розгляньте видозмінені пагони картоплі, пирію, капусти і цибулі.Визначте особливості їхньої будови. Замалюйте у зошит бульбу картоплі та цибулину у розрізі. Зробіть позначення.

3. Розгляньте коренеплоди моркви та буряка. Знайдіть головний та бічні корені. Замалюйте коренеплід моркви. Зробіть позначення.

4. Занесіть данні у таблицю.

Рослина

Назва видозміни

Особливості будови

Капуста

Картопля

Цибуля

Пирій

Морква

5. Зробіть висновок, де вкажіть значення яке мають видозмінені пагони та корені для рослин.

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Урок № 35

Тема: Розмноження рослин: статеве та нестатеве. Вегетативне розмноження рослин

Мета: почати формувати знання учнів про розмноження та розвиток рослин; ознайомити з видами розмноження; дати поняття про те, як передається спадкова інформація від дорослого організму до молодої рослини; визначити значення розмноження у природі; розвивати уміння логічно мислити та робити висновки; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Обладнання і матеріали: схеми, малюнки, таблиці

Базові поняття і терміни: розмноження, нестатеве розмноження, статеве розмноження, вегетативне розмноження.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Методом фронтальної бесіди з’ясувати знання учнів про вегетативні та генеративні органи рослин.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Хіба може не дивувати те величезне розмаїття рослин, що нас оточує! Тільки прийде весна, як все навкруги зацвітає, пізніше з’являється насіння і плоди. А тепер уявіть, що раптом усе живе втратить здатність до розмноження. На що перетвориться наша Планета? (учні висловлюють свої міркування) .

Отже, розмноження є однією з важливих ознак живого. Воно полягає у здатності організмів відтворювати собі подібних шляхом передачі генетичної інформації, що забезпечує неперервність і наступність життя, збереження видової різноманітності.

ІV. Вивчення нового матеріалу