Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

Урок № 31

Тема: Корінь: будова, основні функції (поглинання води та укріплення у грунті)

Мета: з’ясувати особливості будови кореня як підземного вегетативного органа; ознайомити з його видами та кореневими системами; розвивати уміння визначати кореневі системи за зовнішнім виглядом; виховувати зацікавленість до природи, інтерес до науки біології.

Обладнання і матеріали: таблиці «Будова кореня», «Типи кореневих систем», зразки рослин які мають різні типи кореневих систем, паростки квасолі або гороху; мікроскоп; лупа; препарувальний набір

Базові поняття і терміни: головний, додаткові та бічні корені, стрижнева та мичкувата кореневі системи, кореневий чохлик, зони кореня: поділу, росту, всмоктування, провідна.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Доповнити схему:

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне запитання.

- У пустелях денна температура піднімається до 80 градусів,

уночі бувають приморозки, грунт сухий і сольовий. Який орган рослини допомагає вижити за таких умов?

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Будова кореня

К орінь – осьовий підземний орган з необмеженим ростом, що виник в результаті виходу рослин на суходіл. Його головні функції: закріплення рослин у субстраті та постачання розчинів мінеральних речовин, так зване ґрунтове живлення.

З’явився корінь у рослин як особливе пристосування до існування на суходолі. Так у вищих спорових рослин існують корені лише додаткові. Вони можуть з’являтися на будь-якій частині рослини. В голонасінних рослинах міститься розвинений головний корінь, котрий виникає з насінини і буває завжди один. Бічні корені рослин здатні відгалужуватися від головного чи додаткових коренів. У покритонасінних видів можуть бути присутні всі три такі типи коренів.

2. Типи кореневих систем

Повна сукупність коренів певної рослини утворює кореневу систему. За своєю формою вона буває мичкуватою або стрижневою.

У стрижневого типу добре розвинений головний корінь, що відрізняється від інших коренів. Його мають такі рослини, як кульбаба, яблуня, лопух та інші. В тому випадку, коли головний корінь відсутній чи досить слаборозвинений і відповідно малопомітний серед інших додаткових коренів, то таку систему називають мичкуватою. Вона зустрічається у подорожника, пшениці, жита, кукурудзи та інших рослин.

3. Внутрішня будова кореня

1 .Кореневий чохлик, клітини чохлика виконують захисну функцію, вони пошкоджуються, відмирають, злущуються і на їх місці утворюються нові клітини.

2.Зона поділу – довжина 2-3 см, їх клітини активно діляться за рахунок твірної тканини.

3. Зона розтягування – клітини ростуть, збільшуються в довжину і стають циліндричними.

4.Зона всмоктування (вона характеризується наявністю кореневих волосків. Кореневий волосок – це видозмінений одноклітинний виріст з шкіри, кореня. Кореневі волоски живуть 10-20 днів. У сухому ґрунті кореневі волоски розвиваються інтенсивніше ніж у вологому, що забезпечує краще поглинання води.

5.Провідна зона – це зона бічних коренів, у цій зоні створюються провідні судини і бічні корені.

4. Демонстрування досліду, що підтверджує поглинання коренем води.

Кімнатну рослину бальзамін зрізають так, щоб залишився пеньок заввишки 2-3 см. На пеньок одягають гумову трубку завдовжки З см, наливають у неї трішки води, а на її верхній кінець приєднують скляну зігнуту трубку. Через якийсь час вода в скляній трубці підніметься і витікатиме назовні. Поясніть цей дослід.

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження № 4

Тема: Будова кореня

Мета: ознайомитися з різноманітними типами коренів та також кореневих систем, визначити як будова кореня пов’язана з його функціями.

Обладнання й матеріали: зразки рослин які мають різні типи кореневих систем, паростки квасолі або гороху; мікроскоп; лупа; препарувальний набір

Хід роботи

1. Вивчення будови кореневих систем

1 . Уважно розгляньте різні кореневі системи поданих рослин. Знайдіть в них основні частини: головні, бічні та додаткові корені. В зошит замалюйте схеми різних кореневих систем мичкуватої і стрижневої. На них позначте головний, бічні та додаткові корені.

2. Ознайомлення з будовою верхівки кореня

2 . 1. Розгляньте неозброєним оком паростки досліджуваної рослини. Знайдіть корінці.

2. 2. Відокремте корінець і розгляньте його за допомогою лупи. На верхівці (кінчику) кореня видно потовщення — це кореневий чохлик, далі йде зона росту, потім — ділянка кореня, вкрита пушком. Цей пушок є кореневими волосками, які утворюють всмоктувальну зону. За нею розташована провідна зона.

2.3. Налаштуйте мікроскоп на роботу.

2.4. Розгляньте за допомогою мікроскопа будову окремого кореневого волоска. Переконайтеся, що він справді є виростом клітин покривної тканини кореня.

2.5. Замалюйте схему будови верхівки (кінчика) кореня і позначте його зони.

2.6. Використовуючи дані, отримані в результаті виконання завдання, та текст підручника, заповніть таблицю.

Характеристика зон кореня

Зона кореня

Особливості зовнішньої та внутрішньої будови

Функції

Кореневий чохлик

Зона росту

Всмоктувальна зона

Провідна зона

3. У висновку вкажіть значення яке мають корені для рослин і для їхньої життєдіяльності.