Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

2. Тканини рослин

Тканина – це сукупність клітин, подібних за будовою і об’єднаних спільністю походження та фізіологічних функцій.

У вищих рослин зазвичай виокремлюють такі тканини – твірні, покривні, провідні, основні.

Робота в групах

( Клас ділиться на 5 груп , кожна з яких отримує своє завдання. Після опрацювання знайомить весь клас з отриманою інформацією з одночасним заповненням таблиці.)

І група - ознайомитись із будовою і функціями твірної тканини

ІІ група - ознайомитись із будовою і функціями покривної тканини

ІІІ група - ознайомитись із будовою і функціями механічної тканини

VІ група - ознайомитись із будовою і функціями основної тканини

V група - ознайомитись із будовою і функціями провідної тканини

Заповнення таблиці «Типи тканин»

Типи тканин

Особливості будови

Значення

Твірна

Покривна

Основна

Провідна

Механічна

3. Органи рослин

На основі знань отриманих на попередньому уроці складіть схему «Органи рослин».

V. Узагальнення і систематизація знань

Біологічний диктант

Рослинний організм має ———— будову . Ззовні клітини є щільна ————. Крізь ————— відбувається обмін речовин між ———— і ———— , що її оточує. Під ————- розташовані ———– та ————— . Цитоплазма – це … . В цитоплазмі розміщуються___________________________________. Основними особливостями будови рослинної клітини є наявність ——— .

Vі. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника.

2. Скласти кросворд, чайнворд по вивченій темі .

Урок № 30

Тема. Контрольна робота №1

Мета уроку: виявити рівень навчальних досягнень учнів; здійснити контроль і корекцію їх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах; розвивати навички письмово висловлювати думку; вдосконалювати вміння творчо вирішувати поставлені завдання, відповідати на різнорівневі запитання; виховувати почуття відповідальності, охайність, самостійність.

Тип уроку:урок контролю знань.

Хід уроку.

1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку, налаштування на робочий настрій.

2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Визначення основної мети й завдань уроку

3. Контроль знань.

3.1. Роздача варіантів завдань.

3.2. Інструктаж щодо виконання завдань, пояснення шкали оцінювання завдань різних рівнів складності.

3.3. Виконання завдань учнями.

4. Підбиття підсумків уроку

4.1. Підведення підсумків роботи.

4.2. Учитель відповідає на запитання, які виникли в учнів під час написання контрольної роботи.

5. Домашнє завдання

5.1. Завдання для всього класу (не є обов’язковим).

Підручник – повторити

Варіант 1. Виберіть правильну відповідь.

  1. Фотосинтез може здійснювати:

а) вовк; б) мухомор; в) соняшник; г) кишкова паличка.

2. Яка органела є тільки у рослинній клітині?

А) ядро; б) хлоропласт; в) мітохондрія; г) ендоплазматична сітка.

3. Різноманітність усіх живих організмів вивчає:

А) Систематика; б) екологія; в) ботаніка; г) мікологія.

Середній рівень

  1. Дайте визначення терміну «клітина».

  2. Знайдіть зайвий термін: водорості, мохи, папороті, гриби.

  3. Заповніть таблицю

Тканина

Її значення

Покривна

Проводить воду з розчиненими мінеральними солями від кореня до листків

Твірна

Достатній рівень

  1. Встановіть відповідність

1 Ядро а неструктурований розчин

2 клітинна оболонка б зберігає інформацію

3 цитоплазма в містить клітинний сік

4 вакуоля г захищає клітину

2. Чи вірним є твердження:

2.1. Одна клітина не може бути самостійним організмом.

2.2. Характерною рисою живих організмів є обмін речовин.

2.3. Для рослин не характерна подразливість.

3. Яка роль біологічних знань у сільському господарстві?

Високий рівень

  1. Завершіть речення:

    1. Частина мікроскопа, до якої кріпиться предметний столик називається …

    2. Тиск усередині клітини підтримують …

    3. Твірна тканина виконує функцію …

    4. До лікарських рослин належить …

  1. Назвіть та обґрунтуйте основні правила роботи з мікроскопом.

  2. Які особливості будови покривної тканини сприяють виконанню її функцій?

ІІ варіант

Початковий рівень

Виберіть правильну відповідь.

  1. Наука про тварин – це:

А) ботаніка; б) зоологія; в) мікологія; в) цитологія.

2. Здатність організмів реагувати на вплив навколишнього середовища:

А) подразливість; б) активність; б) ріст; в) розвиток.

3. Безбарвний в’язкий вміст клітини:

А) пластида; б) органела; в) глікокалікс; г) цитоплазма.

Середній рівень

  1. Дайте визначення терміну «систематика».

  2. Знайдіть зайвий термін: ядро, насінина, цитоплазма, хлоропласти.

  3. Заповніть таблицю

Елемент мікроскопа

Його значення

Предметний столик

Спрямовує світло на мікропрепарат

лінзи

Достатній рівень

  1. Встановіть відповідність

1 твірна тканина,2 покривна тканина, 3 основна тканина, 4 провідна тканина.

А видовжені клітині з потовщеними стінками і відмерлим вмістом, Б клітини постійно діляться, В щільно зімкнуті клітини без хлоропластів, Г велика кількість хлоропластів

2. Чи вірним є твердження:

2.1. Найвищою систематичною одиницею є клас.

2.2. До царства тварин належать бактерії.

2.3. Найбільше води у рослинній клітині містить вакуоля.

3. Яку роль знання з ботаніки мають у медицині?

Високий рівень

  1. Завершіть речення:

    1. Головними частинами мікроскопа є …

    2. Взаємозв’язок між частинами клітини забезпечує …

    3. Провідна тканина виконує функції …

    4. До отруйних рослин належить …

  1. Як виготовити мікропрепарат шкірочки цибулі?

  2. Які особливості будови провідної тканини сприяють виконанню її функцій?