Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

4. Нутації

Н утації — здатність рослин до здійснення колових або маятникоподібних рухів. Досить добре такі рухи виражені на верхівках стебел та у вусиків деяких видів витких рослин. Подібні рослини здатні підніматись вгору використовуючи якусь опору. Ці рослини називаються ще лазячими чи ліанами. Також поміж них за способом їхнього прикріплення розрізняють виткі, чіпкі і ті, які вплітаються.

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Доповніть текст словами і словосполученнями з поданого переліку.

(Маятникоподібні, односторонній вплив чинника навколишнього середовища, дифузно й рівномірно з різних боків).

Найпоширенішими руховими реакціями у рослин на зміну умов середовища є:

1) зміни положення органів закріплених у ґрунті рослин на ________ - світла, сили тяжіння, води, хімічних речовин, механічної травми тощо;

2) зміни положень органів прикріплених рослин на дію подразників, що не мають, певного напрямку, а впливають ______________________.

3) здатність рослин до колових та__________________________ рухів.

2. Виберіть і підкресліть рослини, які здатні до колових або маятникоподібних рухів. Дайте відповідь на подане нижче запитання.

Плющ, калина, кульбаба, березка польова, хміль, сосна, квасоля, горох, гарбуз, яблуня.

В чому проявляється їхній рух стосовно рослин-сусідів або будь-якої опори? (Вони обплітаються або чіпляються).

3. Визначте вид рухів у кожному із наведених прикладів:

а ) у квасолі вночі листки опускаються вниз;

б ) рухи мімози соромливої на дотик;

в ) вусики винограду обвивають будь-який предмет, як опору;

г) кошики соняшника повертаються до сонця;

д ) ріст коренів до поживних речовин у грунті;

е ) розкриття і закривання квітів тюльпанів на дію температури.

Тропізми - ________________________________________________ Настії- ____________________________________________________

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Урок № 28

Тема: Будова рослини

Мета: познайомити учнів з поняттям органи рослин; дати характеристику їхній різноманітністі, взаємозв’язкам та функціям; розвивати вміння порівнювати та виділяти головне; виховувати бережливе відношення до оточуючого середовища.

Обладнання і матеріали: різноманітні рослини та їх фрагменти, на яких можна було б ознайомитися з різними органами рослин; схеми, малюнки, таблиці, гербарій.

Базові поняття і терміни: органи вегетативні, органи генеративні, корінь, пагін, листок, стебло, бруньки, квітка, плід, насінина.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Розминка.

Протягом 1 хвилини учні по черзі називають всі терміни і поняття вже вивчені на попередніх уроках.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне питання:

— Який орган рослини найважливіший.

ІV. Вивчення нового матеріалу