Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

Вставити пропущені слова:

Рослини — це автотрофні ________, які самостійно здатні виробляти __________ (органічні) з неорганічних (води та ________________) в зелених частинах під час процесу ______________.

Рослини __________ необмежено довго, _________ органів руху й ведуть ______________ спосіб життя.

Рослини мають органи: _______________________________.

Рослини здатні до __________________ — відтворення подібних до себе і _____________ з допомогою насіння.

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника.

Урок № 24

Тема: Фотосинтез як характерна особливість рослин

Мета: розширити і поглибити знання учнів про фотосинтез; з’ясувати особливості будови листка в зв’язку з його функціями; формувати вміння встановлювати взаємозв’язок між будовою листка і його функціями; розкрити значення фотосинтезу в природі і житті людини; розвивати логічне мислення; виховувати в учнів бережливе ставлення до природи.

Обладнання і матеріали: таблиці „Зовнішня будова листка”, „Внутрішня будова листка”; роздаткові картки.

Базові поняття і терміни: фотосинтез, транспірація, анатомія листка, губчаста та стовпчаста паренхіма, судинно-волокнистий пучок.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Дайте характеристику рослинам як живим організмам.

2. Які основні процеси життєдіяльності рослин ?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Процес фотосинтезу необхідний для рослин і всього живого, наприклад, для нас із вами. Маєте сумнів? Тоді послухайте:

- Зелені рослини – наші годувальники, але вони дають харчі не лише нам, а й тваринам.

- Учені переконані, що весь кисень повітря був утворений протягом мільйонів років саме зеленими рослинами.

- Учені стверджують, що зелені рослини за рік утворюють близько 150 млрд. т органічних речовин і виділяють понад 200 млрд. т вільного кисню.

Якби не було б рослин, поверхня Землі нагадувала б поверхню

Місяця: гострі скелі, рівнини з камінням і кратери вулканів.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Фотосинтез

Як вам відомо, основними функціями листка є фотосинтез, дихання, випаровування. Вивчення фотосинтезу розпочалося давно, проте дотепер ще не всі секрети його відкриті. Дж. Прістлі довів, що рослини виділяють кисень, а Я. Б. Гельмонт – що рослини живляться не тільки речовинами грунту. Сьогодні ми знаємо, що процес, унаслідок якого рослини утворюють органічні речовини з неорганічних, використовуючи для цього енергію Сонця, називається фотосинтезом.

Для фотосинтезу рослини використовують воду і вуглекислий газ. Потрапивши в листок ці речовини взаємодіють, унаслідок чого утворюються органічні сполуки. Поштовхом для цього є світлова енергія Сонця, яку рослини отримують завдяки хлорофілу. Здійснюється фотосинтез у хлоропластах і лише на світлі. Зелена рослина, а точніше хлорофіл, який знаходиться в хлоропластах, виступає як посередник між Сонцем (космосом) і Землею. Проте, якщо повітря забруднюється викидами речовин хімічних і металургійних заводів, вихлопними газами автотранспорту, які дуже шкідливі для всього живого, активність фотосинтезу зменшується.