Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

V. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Урок 22

Тема:Узагальнення та систематизація знань з теми «Одноклітинні організми»

Мета. : :закріпити та перевірити рівень засвоєння знань учнями з  теми; розвивати вміння самостійно працювати та аналізувати знання; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: завдання по варіантах.

Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів 1. Гра «Мікрофон» - швидке обговорення, відповідаючи почергово на запитання. Яке значення представників найпростіших в природі та в житі людини?

2. Завдання:(диференційовані завдання) І рівень – назвіть намальованих тварин; ІІ рівень – способи переміщення цих тварин; ІІІ рівень – типи клітин багатоклітинного організму.

3. Завдання. 

Дайте визначення вказаним термінам. Знайдіть зайвий термін, та поясніть, чому він зайвий. Вегетативне ядро —  Генеративне ядро —  Псевдоподії —  Війки —  Скоротливі вакуолі —  Клітинний рот —

Термін зайвий, тому що___________________________

4.Бесіда  Отже, порівняйте одноклітинних найпростіших. Встановіть риси подібності та відмінності. У чому проявляється ускладнення у їхній будові? Які можуть виникати захворювання, які спричиняють одноклітинні? ІІІ. Узагальнення та систематизація знань – самостійна робота. Робота з різнорівневими індивідуальними картками І – Варіант І рівень. Вкажіть правильну відповідь («так» чи «ні»): 1. Найпростіші відповідають на подразнення. 2. Амеба протей рухається за допомогою несправжніх ніжок. 3. Амеба протей не має постійної форми тіла. 4. Несприятливі умови середовища найпростіші переживають у стані цисти. 5. Інфузорія має сталу форму тіла. 6. У амеби утворюється травна вакуоля. ІІ рівень . Вибери правильні відповіді.

7. Продукти розпаду в найпростіших виводяться через: а) скоротливу вакуолю; б) травну вакуолю; в) вічко; г) ядро. 8. Щодо клітинної організації найпростіші тварини: а) не мають ядерної речовини; б) еукаріоти; в) прокаріоти. 9. Клітини найпростіших порівняно з клітинами багатоклітинних організмів побудовані: а) складніше; б) однаково; в) простіше. 10. Організми, які живляться органічними речовинами мертвих тіл або виділеннями живих, називають: а) хемосинтетики; б) паразити; в) фотосинтетики; г) сапротрофи.

11. Скоротлива вакуоля виконує функції:

а) пересування; б) виведення зайвої води; в) розмноження;

г) утворення цисти;ґ) виведення шкідливих речовин.

12. Найпростіші, що утворюють колонії:

а) лейшманія;б) амеба;в) евглена;г) вольвокс;ґ) лямблія;д) малярійний плазмодій;е) токсоплазма

ІІІ рівень.

Встановіть логічні пари:

13.

А) Організм, який складається з однієї клітини, має сталу форму тіла, одне ядро, одну скоротливу вакуолю, органи руху - джгутики, живлення змішане, розмножується не статево - поділом клітини навпіл. Б) Організм, який складається з однієї клітини, має сталу форму тіла, два ядра, дві скоротливі вакуолі з привідними канальцями, органи руху - війки, живлення гетеротрофне, розмножується не статево - поділом клітини навпіл, а також статево.

1.)Евглена зелена; 2) інфузорія-туфелька, 3)вольвокс. ІУ рівень.

14.Яке пристосувальне значення переходу одноклітинних організмів до багатоклітинності?

ІІ варіант.

І рівень. Вкажіть правильну відповідь («так» чи «ні»): 1. У евглени зеленої відбувається фотосинтез. 2. Інфузорія туфелька рухається за допомогою несправжніх ніжок. 3. Амеба протей має постійну форми тіла. 4. Хламідомонада рухається за допомогою джгутиків і живе в добре освітленій частині прісної водойми. 5. Вольвокс – колоніальний організм. 6. Спосіб розмноження дріжджів – брунькування.

ІІ рівень

Вибери правильні відповіді.

7. Назвіть ознаки, властиві представникам типу Найпростіші :

а) статеве розмноження; б) складний цикл розвитку; в) статевий процес; г) здатність утворювати колонії;ґ) вегетативне розмноження; д) личинкові стадії розвитку; е) простий цикл розвитку;є) нестатеве розмноження;ж) тіло, що складається з однієї клітини.

8. Ознакою того, що найпростіші — це тварини, а не рослини, є наявність у них:а) фотосинтезу; б) активного переміщення;

в) клітинної оболонки; г) хлорофілу; ґ) живлення органічною речовиною;д) ядра і вакуолі; е) подразливості.

9. Визначіть середовища існування Найпростіших:

а) на суходолі; б) у морській воді; в) у ґрунті;г) у калюжах після дощу;ґ) у тілі багатоклітинних тварин;д) в акваріумі; е) у старій сухій деревині;є) у клітинах багатоклітинних тварин; ж) у повітрі.

10. Органи руху найпростіших:

а) кінцівки; б) несправжні ніжки; в) щупальця; г) джгутики;

ґ) скоротливі волокна; д) скоротливі вакуолі.

11. Вкажіть Найпростіших, що спричинюють хвороби в людей:

а) амеба звичайна;б) лямблія;в) вольвокс;г) радіолярія;

ґ) інфузорія туфелька;д) малярійний плазмодій;е) лейшманія;

є) дизентерійна амеба.

12. Визначіть хвороби, збудниками яких є найпростіші:

а) туберкульоз;б) грип;в) сонна хвороба;г) виразка шлунка;

ґ) дизентерія;д) запалення легенів;е) лямбліоз;є) токсоплазмоз.

ІІІ рівень

Встановіть логічні пари: 13.А). Організм, який складається з однієї клітини, має сталу форму тіла, одне ядро, одну скоротливу вакуолю, органи руху - джгутики, живлення змішане, розмножується не статево - поділом клітини навпіл. - це: а) амеба протей; б) евглена зелена; в) інфузорія-туфелька. 2. Організм, який складається з однієї клітини, не має сталої форми тіла, має ядро, псевдоподії, скоротливу вакуолю, живлення – фагоцитозом і піноцитозом, розмножується не статево - поділом клітини навпіл.

  1. евглена зелена; 2) інфузорія-туфелька, 3) амеба протей;

ІУ рівень.

14.Яка роль бактерій в природі та житті людини?

ІУ.Підсумок уроку.

У.Завдання додому. Повторити основні поняття.

Підготувати повідомлення про значення одноклітинних для життя людини.