Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

3.Процеси життєдіяльності.

Розмноження

1.Поділ клітини навпіл (за сприятливих умов поділ відбувається кожні 20-30хв).

2. Брунькування (як виняток).

3. Спрощені форми статевого процесу ( іноді дві бактерії зливаються, між ними утворюється цитоплазматичний місток, по якому речовини з однієї клітини переходять в іншу. Кількість особин залишається та сама, але здійснюється обмін спадковою інформацією, тобто клітина поновлюється).

4. Спороутворення (властиве деяким групам бактерій. Спори служать не для розмноження, а для збереження організму в несприятливих умовах, оскільки спори захищені товстими оболонками). В такому стані бактерії витримують високі температури кипіння впродовж кількох годин, тривале висушування, та низькі температури -55градусів.

Живлення Автотрофи (утворюють органічні речовини з неорганічних). Гетеротрофи (потребують готових органічних речовин).

Дихання Аеробні (потребують для життя вільного кисню). Анаеробні (живуть у безкисневому середовищі).

4.Роль бактерій у природі та значення в житті людини.

- бактерії молочнокислого бродіння: виготовлення молочнокислих продуктів, силосування кормів, квашення овочів, псування продуктів;

- бактерії оцтовокислого бродіння: окислення спирту в оцтову кислоту;

- бактерії гниття: мінералізація органічних залишків – санітарна роль, псування м ясних продуктів;

- хвороботворні бактерії: викликають інфекційні захворювання тварин і людини (туберкульоз, холера, дифтерія, пневмонія, ботулізм);

- бульбочкові бактерії: збагачення грунту азотними добривами (засвоюють азот з повітря), беруть участь у колообігу речовин у природі.

V. Узагальнення і систематизація знань

1.Порівняти будову клітин бактерій і тварин.

Заповнити таблицю.

Риси подібності

Риси відмінності

бактерії

тварини

VI. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Підготувати міні-проект «Чому скисає молоко?»

Урок №21

Тема. Вольвокс - колоніальний організм. Губка та ульва (зелений морський салат) - багатоклітинні організми.

Мета: : ознайомити учнів з колоніальними організмами на прикладі вольвоксу та багатоклітинними (еукаріотичними) організмами на прикладі тваринної губки та рослинної ульви; розглянути будову та особливості процесів їх життєдіяльності; розвивати вміння порівнювати біологічні об’єкти, робити логічні висновки, виходячи з вивченого матеріалу; виховувати природничий світогляд.

Обладнання і матеріали: підручник, зошит, таблиці, колекції зображень колоніальних і багатоклітинних організмів.

Базові поняття і терміни: вольвокс, губка, ульва, слань, гермафродити, колонія, ризоїди.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Розгляд проектів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу