Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Хламідомонада – мікроскопічна одноклітинна зелена водорость.

Середовище існування – прісні водойми.

Будова (пояснення за таблицею):

  • Клітинна стінка;

  • Цитоплазма;

  • Ядро;

  • Вакуоля з клітинним соком;

  • Велика вакуоля з клітинним соком;

  • Дві скоротливі вакуолі(регулює тиск у клітині);

  • Хлоропласт;

  • Вічко;

  • Два джгутики.

Розмноження.

  1. Нестатево( за сприятливих умов – спорами).

  2. Статево(за несприятливих умов утворює кілька десятків статевих клітин, або гамет. У воді гамети попарно зливаються, утворюючи зиготу, яка добре витримує замерзання та висихання. Зигота ділиться на чотири рухливі спори, які у воді ростуть і перетворюються на хламідомонад)

2.Хлорела.

Середовище існування – прісні і солоні водойми, зволожені грунти.

Будова. Не має вічка, скоротливих вакуоль, джгутиків.

Розмноження. Виключно нестатевим способом (нерухомими спорами).

  1. Роль у природі

Слугують основою живлення рослиноїдних водяних тварин.

Сприяють процесам самоочищення забруднених водойм (вибирають з води розчинені в ній органічні речовини).

Відмерлі водорості утворюють органічний мул (як добриво).

Масове розмноження зелених водоростей призводить до «цвітіння води».

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Які відмінності в будові хламідомонади і хлорели?

2. Як розмножуються хламідомонада і хлорела?

3. Як переживає несприятливі умови хламідомонада?

VI. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Урок №19

Тема. Дріжджі – одноклітинні гриби.

Мета: ознайомити учнів із особливостями будови, процесами життєдіяльності, середовищем існування одноклітинних грибів на прикладі дріжджів, розкрити значення грибів у практичній діяльності людини; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; виховувати наполегливість у здобутті знань.

Обладнання і матеріали: підручник, зошит, таблиці, дріжджі.

Базові поняття і терміни: дріжджі, брунькування, галузячі ланцюжки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань

  1. Порівняйте будову хламідомонади і хлорели?

  2. Як розмножується хламідомонада і хлорела?

  3. Яка роль водоростей у природі?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Загадка. Ми не маємо шапки й ніжки, В тісті любим жити трішки. І рум’яним та пахучим Хліб пекти людей ми учим. Демонстрування половинки хліба. -Що потрібно для того, щоб виготовити цей продукт ? -Чому він пористий? -Що допомагає пекарям спекти такий пишний поживний хліб?

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Середовище існування.

Дріжджі полюбляють середовища багаті на цукри( чай, компот, сік).

  1. Особливості будови.

Дріжджі – це кулясті або овальні клітини, які мають клітинну стінку, цитоплазму, ядро, вакуолю, мітохондрії.

3. Процеси життєдіяльності.

Живлення. Дріжджі без участі кисню здатні розкладати цукри до спирту та вуглекислого газу. Завдяки цьому вони отримують необхідну енергію.

Розмноження. Розмножуються шляхом брунькування. На материнській клітині виростає нова. Вона не відпадає , а продовжує рости. На клітинних стінках цих клітин утворюються нові клітини, розміри яких збільшуються. Таким чином через деякий час утворюється гілка невизначеної форми (окремі клітини або галузячі ланцюжки).

Демонстрація. Живлення дріжджів у солодкій і солоній воді.