Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

3. Процеси життєдіяльності.

А) живлення: клітинний рот, клітинна глотка, травна вакуоля, порошиця; Як відбувається живлення в Евглени і Амеби?

Б) виділення: промінчики, резервуар; Чим відрізняється виділення в інфузорії від попередніх тварин?

В) дихають киснем через всю поверхню тіла;

Г) розмноження: нестатево (поперечний поділ), статево ( ядро ділиться на два, одне стаціонарне а друге мігруюче, яке переходить до іншої інфузорії і біля клітинного роту зливається зі стаціонарним ядром. Цей процес носить назву – кон’югація (з’єднання).

Велике ядро руйнується, а потім утворюється з нових малих ядер.

  1. .Лабораторне дослідження № 3. Спостереження інфузорій.

Завдання. Капнемо на предметне скло трохи води з інфузоріями, а поруч-чистої води. У краплину з інфузоріями покладемо кілька кристаликів кухонної солі. З’єднаємо обидві краплини. Під мікроскопом видно, як інфузорії прямують водним містком у краплину з чистою водою. Це явище називається таксиси (розміщення) – реакції на подразники довкілля, які відбуваються у вигляді руху організмів до джерела подразнення або від нього.

  • Яким кінцем інфузорія рухається вперед? (тупим)

  • Що допомагає їй рухатися? (війки)

  • Як змінився рух інфузорії після додавання у воду кристаликів кухонної солі? (рух від місця танення кристалів солі)

5. Роль одноклітинних у природі.

Робота з підручником. Виписати роль одноклітинних у природі.

  • Є їжею для інших організмів;

  • Поїдають бактерії;

  • Допомагають перетравлювати їжу в організмі тварин ( в 1см3 вмісту шлунку жуйної тварини міститься 1 млн інфузорій);

V. Узагальнення і систематизація знань

- Як реагує на зміну середовища інфузорія?

- Як називається ця реакція?

- Які особливості розмноження інфузорій?

VI. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Урок №17

Тема. Хвороби людини, що викликаються одноклітинними тваринами (на прикладі малярійного плазмодія і дизентерійної амеби).

Мета:ознайомити з хворобами людини, що викликають одноклітинні тварини на прикладі плазмодія, дизентерійної амеби, особливості їх протікання, профілактикою; розвивати пам'ять, логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до власного здоров'я.

Обладнання і матеріали: підручник, зошит, таблиця з життєвим циклом малярійного плазмодія.

Базові поняття і терміни: малярійний плазмодій, паразит, проміжний хазяїн, остаточний хазяїн, недокрів’я.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань

1. Яка будова інфузорії?

2. Яке значення одноклітинних у природі?

Iіі. Вивчення нового матеріалу

  1. Дизентерійна амеба

Розповідь з елементами бесіди.

Виявляється, що одноклітинні тварини живуть не тільки в організмі корови, коня, верблюда, а й в організмі людини і ведуть паразитичний спосіб життя.

Одна з таких тварин дизентерійна амеба. Вона живе в слизовій оболонці товстого кишечника людини. Живиться клітинами цієї оболонки та еритроцитами крові. Це призводить до утворення виразок на стінках кишечнику та кривавого проносу. Без відповідного лікування людина може навіть померти від виснаження організму. В екскрементах хворої людини є цисти амеби дизентерійної.

Заражається людина через вживання брудної води, через брудні руки, куди потрапили цисти амеби. Також цисти можуть потрапити в їжу людини від мух і тарганів.

Яких правил потрібно дотримуватись, щоб не захворіти на амебоїдну дизентерію? (записати в зошит)

- мити руки з милом;

- вживати тільки чисту воду;

- знищувати мух і тарганів;

- не допускати контакту мух з продуктами харчування.

2. Малярійний плазмодій.

У зв’язку з тим, що ця тварина веде паразитичний спосіб життя у неї немає органел захвату і приймання їжі, зникли травні і скоротливі вакуолі. Даний організм отримує всі поживні речовини з організму, в якому він живе.

- Як називається організм, який живе за рахунок інших? (паразит)

Малярійний плазмодій викликає хворобу-малярію. Для цього паразита характерна зміна двох хазяїв-людини (проміжний хазяїн-паразит розмножується нестатево або проходить певні стадії розвитку) і малярійного комара (остаточний хазяїн-паразит розмножується статевим шляхом).

Після укусу комара людина заражається малярійним плазмодієм, клітини паразита з током крові потрапляють у клітини печінки де відбувається його багаторазовий поділ. Потім клітини паразита проникають у клітини крові (еритроцити, які розносять кисень по всьому організму). У цих клітинах розмноження паразита відбувається кожні три – чотири дні. У цей час розриваються зовнішні мембрани кров'яних клітин і нове покоління паразита потрапляє в кров. Водночас у кров виділяються шкідливі продукти життєдіяльності паразита, які отруюють організм людини. Саме в цей час погіршується стан хворої людини. У неї підвищується температура та відбуваються напади лихоманки. Під час ссання крові хворої людини малярійний плазмодій потрапляє з кров'ю в організм комара, в якому відбувається статевий процес розмноження, а потім – нестатеве розмноження. З однієї заплідненої яйцеклітини утворюється близько 10000 нових клітин паразитів, які потрапляють до слинних залоз комара. Плазмодій руйнує велику кількість еритроцитів, що за відсутності лікування може призвести до недокрів’я і навіть смерті. У нашій країні збудника малярії практично немає. Ним можна заразитися на відпочинку в країнах, де даний паразит існує. Тому потрібно робити щеплення.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

1.Які хвороби людини можуть викликати одноклітинні тварини?

2.Які ознаки захворювань на дизентерійну амебу?

3.Яких профілактичних заходів потрібно дотримуватись, щоб не захворіти?

4.Чим небезпечна хвороба малярія?