Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать
  1. Клітинна теорія.

  2. Клітинну теорію в 1838–1839 роках сформулювали ботанік Матіас Шлейден і зоолог Теодор Шванн. Ці вчені довели принципову подібність між собою тваринних та рослинних клітин, і на основі всіх накопичених до того часу знань постулювали, що клітина є структурною та функціональною одиницею всіх живих організмів. 1855 року Рудольф Вірхов доповнив клітинну теорію твердженням лат. «Omnis cellula ex cellula» — «Кожна клітина — з клітини».

Клітинна теорія є однією із основоположних ідей сучасної біології, вона стала незаперечним доказом єдності всього живого та фундаментом для розвитку таких дисциплін як ембріологія, гістологія та фізіологія. Основні положення клітинної теорії не втратили своєї актуальності, проте від часу створення її було доповнено, і наразі вона містить такі твердження:

1. Клітина — елементарна одиниця будови, функціонування, розмноження і розвитку всіх живих організмів, поза межами клітини немає життя;

2. Клітина — цілісна система, що містить велику кількість пов'язаних один з одним елементів — органел;

3. Клітини різних організмів схожі (гомологічні) за будовою та основними властивостями і мають спільне походження;

Збільшення кількості клітин відбувається шляхом їх поділу, клітина — від клітини;

4. Багатоклітинний організм — це нова система, складний ансамбль із великої кількості клітин, об'єднаних та інтегрованих у системи тканин і органів, пов'язаних між собою за допомогою хімічних факторів: гуморальних і нервових;

5. Клітини багатоклітинних організмів мають однаковий набір генетичної інформації, але відрізняються за рівнем експресії (роботи) окремих генів, що призводить до їх морфологічної та функціональної різноманітності — диференціації.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

1. Перегляд і опрацювання презентації «Історія вивчення клітини». 2. Самостійна робота учнів у робочому зошиті.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

Урок 14

Тема:Узагальнення та систематизація знань з теми «Вступ. Клітина»

Мета. : узагальнити та систематизувати знання учнів з теми; перевірити знання термінів, вміння розпізнавати основні групи організмів, їх властивості; розвивати логічне мислення, прищепити любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: завдання по варіантах.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація знань.

Бесіда по вивченій темі.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

  • Тестова контрольна робота.

Варіант 1.

І рівень.

Зазначте одну правильну відповідь.

1.Визначити, що вивчає біологія:

а) живі організми, б) неживу природу, в) мікрооб’єкти, г)структуру суспільства.

2.Виокремте науку, яка вказує на належність організмів до певної систематичної одиниці: а) ботаніка, б) анатомія) в)біологія: г) систематика.

3. Визначити організмів за типом живлення, які самостійно утворюють органічні речовини:

а) гетеротрофи, б) сапротрофи, в) авторотофи; г)паразити.

4.Вказати, як називаються організми, які мають сформоване ядро:

а) еукаріоти, б)прокаріоти, в)одноклітинні, г)віруси.

5.Вказати прізвище вченого, який відкрив клітину:

а)Роберт Гук, б) Антоні ван Левенгук, в) Луї Пастер, г)Ч.Дарвін.

6. Визначити найменшу функціональну, структурну одиницю живого: а) клітина, б)органела, в)ядро, г)орган.

ІІ рівень

Визначити одну або декілька правильних відповідей.

7. Визначте із переліку складові рослинної клітини:

а)ядро, б) вакуоля, в)цитоплазма г)клітинна стінка, д)всі відповіді правильні.

8.Визначте органелу, яка характерна лише для рослинної клітини: а)ядро, б) цитоплазма, в)клітинна оболонка, г) вакуоля, д)хлоропласти.

9. Зазначте, що займає внутрішній вміст клітини:

а)ядро, б)цитоплазма, в) хлоропласти, г)мітохондрії, д)вакуоля.

10. Виокремте, що не відноситься до складового світлового мікроскопа:

а) предметний столик, б)тубус, в) окуляр, г) об’єктив, д)фільтрувальний папір, е)препарувальна голка.

11. Визначте правильний показник збільшення світлового мікроскопа, якщо на об’єктиві показник дорівнює 12, а на окулярі – 8: а)120,б)85,в)96,г)110.

12.Визначіть, як називається клітина, яка ділиться:

а)дочірні, б)материнською, в) колоніальною, г)рослинною, д)тваринною.

ІІІ рівень.

13.Дайте визначення поняттю:

Клітина – це_____________________________________________.

14. Встановіть логічні пари :

а) поділ клітини б)мікроскоп, лупа, в) клітина, г)дослід, спостереження, опис, д)ядро, вакуоля, хлоропласти, включення, оболонка.

1. процес, у якому клітина, що називається материнською клітиною, ділиться на дві нові клітини, що називаються дочірніми клітинами;

2. найменша структурна і функціональна одиниця живого організму.

3.Збільшувальні прилади.

4.Методи вивчення організмів.

5. Органели клітини.

6. Будова клітини.

15. Встановіть послідовність приготування мікропрепарату шкірки цибулини:

А)З внутрішнього боку соковитої луски цибулі зніми прозору шкірочку і за допомогою препарувальної голки поклади у краплину води, розправ її кінчиком голки.

Б)постав мікроскоп у робоче положення.

В)приготуй тимчасовий мікропрепарат. За допомогою піпетки нанеси 1-2 краплі води на предметне скло.

Г) Підфарбуй мікропрепарат розчином йоду. Для цього на предметне скло крапни краплину йоду, фільтрувальним папером з іншого боку відтягни зайвий розчин.

Д) мікропрепарат покласти на предметний столик мікроскопа.

Е) мікропрепарат накрий покривним скельцем.

ІУ рівень.

Відкриті питання (творчого характеру)

Яке біологічне значення поділу клітин?

Варіант 2.

І рівень.

Зазначте одну правильну відповідь.

1.Визначити, що вивчає цитологія:

а) живі організми, б) клітини, в) мікрооб’єкти, г)структуру суспільства.

2.Виокремте науку, яка вказує на належність організмів до певної систематичної одиниці: а) систематика, б) анатомія в)біологія: г) ботаніка

3. Визначити організмів , які живляться готовими органічними речовинами:

а) гетеротрофи, б) сапротрофи, в) авторотофи; г)паразити.

4.Вказати, як називаються організми, які не мають сформованого ядра:а) еукаріоти, б)прокаріоти, в)одноклітинні, г)віруси.

5.Вказати прізвище вченого, який відкрив клітину:

а)Роберт Гук, б) Антоні ван Левенгук, в) Луї Пастер, г)Ч.Дарвін.

6. Визначити найменшу функціональну, структурну одиницю живого: а) клітина, б)органела, в)ядро, г)орган.

ІІ рівень

Визначити одну або декілька правильних відповідей.

7. Визначте із переліку органелу, яка є і в рослинній і тваринній клітинах:

а)ядро, б) вакуоля, в)цитоплазма г)стінка, д)всі відповіді правильні.

8.Визначте органелу, яка характерна для тваринної клітини: а)ядро, б) цитоплазма, в)клітинна оболонка, г) вакуоля, д)хлоропласти, е)ендоплазматична сітка.

9. Зазначте, що займає внутрішній вміст клітини:

а) цитоплазма, б) ядро, в) вакуоля, г)мітохондрії, д) хлоропласти.

10. Виокремте, що відноситься до складового світлового мікроскопа:

а) предметний столик, б)тубус, в) окуляр, г) об’єктив, д)фільтрувальний папір, е)препарувальна голка.

11. Визначте правильний показник збільшення світлового мікроскопа, якщо на об’єктиві показник дорівнює 8, а на окулярі – 7: а)120,б)85,в)96,г)56.

12.Визначіть, як називається клітина, яка поділилась:

а)дочірні, б)материнською, в) колоніальною, г)рослинною, д)тваринною.

ІІІ рівень.

13.Дайте визначення поняттю:

Поділ клітини – це________________________________________.

14. Встановіть логічні пари :

а) цитологія б)мікроскоп, лупа, в) клітина, г)дослід, спостереження, опис, д)ядро, вакуоля, хлоропласти, включення, оболонка.

1. наука про будову та функції клітини;

2. найменша структурна і функціональна одиниця живого організму.

3.Збільшувальні прилади.

4.Методи вивчення організмів.

5. Органели клітини.

6. Будова клітини.

15. Встановіть послідовність приготування мікропрепарату шкірки цибулини:

А) Підфарбуй мікропрепарат розчином йоду. Для цього на предметне скло крапни краплину йоду, фільтрувальним папером з іншого боку відтягни зайвий розчин.

Б). Мікропрепарат накрий покривним скельцем.

В)приготуй тимчасовий мікропрепарат. За допомогою піпетки нанеси 1-2 краплі води на предметне скло.

Г) З внутрішнього боку соковитої луски цибулі зніми прозору шкірочку і за допомогою препарувальної голки поклади у краплину води, розправ її кінчиком голки.

Д) мікропрепарат покласти на предметний столик мікроскопа.

Е) постав мікроскоп у робоче положення

ІУ рівень.

Відкриті питання (творчого характеру)

Яке біологічне значення поділу клітин?

ІУ. Підсумок уроку.

У.Завдання додому. Повторити основні терміни і поняття.