Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7 клас практичні україна.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
7.16 Mб
Скачать

Vі. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу

Поясни і застосуй поняття:

«християнство»,

❧ «церковнослов’янська мова»

❧ «священик»,

❧ «митрополит»,

❧ «монастир»,

❧ «чернець»,

Vіі. Домашнє завдання

Складіть розповідь: « Як християнство вплинуло на звичаї та вдачу українців»

ЛІТОПИСИ ТА ТВОРИ ДАВНЬО-РУСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ «ПОВЧАННЯ ДІТЯМ», «СЛОВО О ПОЛКУ ІГОРЕВІМ» ЯК ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА

Варіант 1

Мета: ознайомити школярів з особливостями оригінальної літератури княжої Руси-України; дати характеристику Володимира Мономаха та його «Повчання дітям»; ознайомити школярів з давньоруською перлиною українського літопису «Словом про похід Ігорів», з’ясувати історичну основу творів, : ознайомитися зі змістом уривку; розкрити ідеї гуманізму, миру, справедливості, високої моралі, наполегливості, патріотизму; виховувати естетичні почуття; прилучати школярів до загальнолюдських цінностей.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами практичної роботи.

Навчально-методичне забезпечення: підручник (В. А. Смолій, В. С. Степанков. Історія України. 7 клас. — К., 2007); дидактичні матеріали; мультимедійний центр; роздавальний матеріал.

Очікувані результат. Після уроку учні зможуть:

  • назвати передумови та причини виникнення давньо-руської літератури ;

  • вдосконалять навички роботи з історичною картою;

  • навчаться працювати з різними історичними джерелами;

  • вдосконалять вміння аналізувати історичні документи;

  • набудуть навички участі у визначенні та аргументуванні своєї позиції;

Хід уроку

Бились день, бились і другий...

А на третій під полудень,

Впали Ігореві стяги...

Вже не стало вина-крови

І скінчили пир хоробрі

Русичі — сини відваги.

«Слово о полку Ігоревім»

І. Організаційний момент уроку

Учитель оголошує тему практичного заняття, нагадує його особли-

вості, форми роботи на уроці й правила, яких необхідно дотримуватися

учням.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями

- Що вам відомо про заснування Києва? Яка про це є легенда?

- Дайте визначення літопису як літературному жанру. В чому було призначення літописців?

- Хто такий Нестор Літописець? За що його шанують українці?

- Пригадайте важливі історичні події часів Київської Русі. Чим вони запам’яталися?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя

1.1. Митці давньоруської епохи.

Письменники давньої літератури були активними діячами своєї епохи, більшість з них своєю невтомною працею над словом, своїм високим ідейним горінням створювали міцні передумови для розвитку української літератури ХІХ і ХХ ст. Вони були борцями, просвітителями, провідниками, мрійниками, любили прекрасне, мріяли про вдосконалення людини, суспільства й світу. Їхні твори донесли до нас подих століть, глибокі патріотичні почуття, героїчну боротьбу за «вольність» і правду, живий інтерес до повсякденного життя, до найпекучіших його проблем. І нам слід пам’ятати про них, знати про їх великий вклад у наше сьогодення, в нашу літературу. (Звертається увага на міні-виставку «Видатні пам’ятки давньоруської літератури»).

1.2. Особливості розвитку давньої української літератури: а) вона була рукописною, її пам’ятки у більшій частині не мали стійкого тексту; б) не розвинулось ще почуття авторської властивості, тексти багатьох творів не зберегли ні імені їхніх авторів, ні дат написання;в) література ця великою мірою була зв’язана з церквою, з історичними подіями, з тими або історичними особами.

Отже, сьогодні ми познайомимося з найвидатнішою пам’яткою давньоруської літератури «Словом про похід Ігорів» та «Повчання дітям».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]