- •Князь Святослав та його походи
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •1. Історичний портрет князя.
- •2. Завойовницькі походи князя.
- •VI. Домашнєзавдання
- •Князь святослав та його походи
- •«Християнська релігія і церква в житті Давньоруського суспільства»
- •Хід уроку
- •Християнська релігія і церква в житті давньо-руського суспільства
- •III. Проведення практичного заняття
- •1.Передумови запровадження християнста як державної релігії.
- •2. Володимир Великий Святитель Київської Русі.
- •3.Розквіт православної церкви
- •Vі. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу
- •Vіі. Домашнє завдання
- •1.1. Митці давньоруської епохи.
- •2. Опрацювання твору «Слово про похід Ігорів»
- •3. Володимир Мономах та «Повчання дітям»
- •Vі. Підсумок уроку
- •Літописи та твори давньоруської літератури « Повчання дітям», « Слово о полку Ігоревім», як історичні джерела.
- •Хід уроку
- •(У ході уроку вчитель висвітлює на екрані мультимедійну презентацію, де містяться план, уривки історичних текстів та домашнє завдання.)
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Підсумки уроку
- •VI. Домашнєзавдання
- •«Зовнішня політика князя Данила Романовича»
- •Хід уроку
- •Зовнішня політика Данила Романовича
- •V. Закріплення знань учнів
- •Vі. Домашнє завдання
- •Взаємовідносини населення України в хіv – XV ст..»
Vі. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання. У "Повчанні дітям" Володимир Мономах писав: "Нехай не застане вас Сонце у ліжку", "Що вмієте добре, того не забувайте, а чого не вмієте, того навчайтесь", "Брехні застерігайтесь й пияцтва, адже душа від того гине та тіло", "Не чиніть шкоди ані селам, ані посівам, щоб не стали вас клясти". Чи є зв'язок між повчанням Мономаха і сучасними настановами? Про що це свідчить?
Літописи та твори давньоруської літератури « Повчання дітям», « Слово о полку Ігоревім», як історичні джерела.
Варіант 2
Мета:
Навчальна:ознайомити школярів з особливостями оригінальної літератури княжої Руси-України, через вивчення « Повчання дітям» Володимира Мономаха та « Слово о полку Ігоревім»; показати роль літописів в вивченні та дослідженні історії України;
Розвиваюча:розвивати логічне мислення, пам’ять, зв’язне мовлення учнів, уміння грамотно і послідовно викладати власні думки, робити висновки, коментувати та аналізувати свою думку;
Виховна: виховувати повагу до історичного минулого України, естетичні смаки та вподобання, виховувати почуття гордості за роль київських літописів в літературну скарбницю світу.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
визначати роль літописів у вивченні історії України;
характеризувати такі твори давньоруської літератури як « Повчання дітям» та «Слово о полку Ігоревім»;
порівнювати зміст цих літературних творів;
критично оцінювати їх значення.
Обладнання: портрет Володимира Мономаха, уривки історичних текстів «Повчання дітям» та « Слово о полку Ігоревім», мультимедійне обладнання, мультимедійна презентація, картки з завданнями до уроку.
Тип уроку: комбінований, з елементами конференції
Форма проведення: практичне заняття.
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
Вчитель перевіряє готовність учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація знань учнів
Бліц – опитування
-Учитель. Чи пам’ятаєте ви, які події пов’язані із цими датами?
882 рік — ? ( захоплення Києва варягами);
IX ст. — ? (утворення київської держави);
- 988 рік — ? (прийняття Київською Руссю християнства);
-1015—1054 pp. — ? (князювання Ярослава Мудрого);
-1036 рік — ? (розгром печенігів під Києвом);
-1068—1069 pp. — ? (київське повстання);
-1125—1132 pp. — ? (правління Мстислава Володимировича (сина Мономаха)).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
( Заздалегідь вчитель ділить клас на три команди. Одна команда опрацьовує уривки тексту « Повчання дітям», друга команда - « Слово о полку Ігоревім, а третя повинна знати два тексти, тому що вони повинні розробити тези щодо значення цих текстів у вивченні історії рідної Батьківщини). На уроці учні класу сидять по командам ( команди можуть вигадати собі назви та емблеми).
Учитель. Шановні учасники нашої конференції! На сьогодні ви опрацьовували уривки текстів, які допомагають нам вивчати історію України. А чому саме ці тексти є джерелами знань? Що в них міститься цінного для істориків? Саме відповіді на ці питання ми з вами будемо шукати сьогодні на уроці.
