- •Інтерактивний урок – особливий тип уроку в школі
- •Розділ 1.Теоретичні основи інтерактивних технологій: сутність, види.
- •Розділ 2.Методика інтерактивних технологій, їх особливості застосування на уроках історії.
- •Розділ 3. Використання інтерактивних методів виховання в навчально-виховному процесі (фрагменти уроків з історії).
- •План-конспект уроку
- •Організаційний момент (до 5 хв.)
- •Актуалізація опорних знань (до 5 хв.)
- •Вивчення нового матеріалу (до 25 хв.)
- •Підсумки уроку (10 хв.)
- •Висновки
- •Список використаних джерел
Розділ 3. Використання інтерактивних методів виховання в навчально-виховному процесі (фрагменти уроків з історії).
Інтерактивні методи навчання можна активно використовувати на уроках історії, що дасть можливість підтримувати цікавість до предмета. Можна навести приклад застосування інтерактивної вправи мозаїка до теми «Особливості розвитку культури у кінці XVI - першій половині XVII ст.» для учнів 8 класу за підручником В. Власова «Історія України» 2007 року видання.
План-конспект уроку
ТЕМА: «Особливості розвитку культури у кінці XVI - першій половині XVII ст.»
МЕТА: ознайомити учнів із основними досягненнями матеріальної та духовної культури, показати її високий рівень розвитку. Підкреслити, що багато пам’яток належать не лише до української, але і до світової культур, що є досягненням та заслугою українського народу у галузі культури. Розвивати вміння висловлювати власну думку, мовлення, якості поваги до культури народу.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації та документи § 9 підручника В. Власова, карта «Національно-культурні рухи в Україні у другій половині XVI - першій половині XVII ст.», атласи за 8 клас, дошка, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент (до 5 хв.)
Актуалізація опорних знань (до 5 хв.)
Учитель пояснює учням, що культура розвивалась не сама по собі, а є відображенням тих чи інших політичних процесів, що відбуваються у суспільстві. Вони становлять історичні передумови розвитку культури.
Учитель разом із учнями з’ясовує події, явища, процеси, що могли відбитися на розвитку культури другої половини XVI - першої половини XVII ст.
Вивчення нового матеріалу (до 25 хв.)
Учитель перед уроком кожному учню має дати пакетик у якому знаходитимуться 25 кольорових папірців (у залежності від кількості учнів у класі) 5 кольорів, де кожний колір - це одна команда. Перед початком уроку учні мають сидіти у групах.
Команди обирають капітанів та назву для команди.
Тему «Особливості розвитку культури у кінці XVI - першій половині XVII ст.» учні вивчатимуть за допомогою інтерактивної вправи мозаїка. Учитель коротко інформує учнів правила інтерактивної вправи, а також розповідає про шкалу оцінювання знань та наголошує на тому, що за порушення дисципліни з команд будуть зніматися бали. Шкала оцінювання має такий вигляд:
Активність 3 бали
Знання із запропонованої теми 3 бали
Уміння застосовувати знання 3 бали
Уміння співпрацювати 3 бали
Кожна із команд отримує завдання на картках:
група.
Ознайомитися із розвитком усної народної творчості у ХУІ-ХУІІ ст. (дума, історична пісня, балада, Маруся Чурай).
група
Дослідити розвиток літератури (книжкова та полемічна літератури. Розвиток літописання, Густинський літопис).
група
Розвиток музичного мистецтва України. Драматична література та театр (шкільна драма, вертеп, інтермедія, інструментальна музика, військова музика).
група
Розвиток архітектури та містобудування в Україні у ХУІ-ХУІІ ст. (регулярна забудова, оборонні споруди, бастіонні укріплення, кам’яниця, Успенська церква, Каплиця Трьох Святих, вежа Корнякта, Луцький замок ).
група
Розвиток образотворчого мистецтва (скульптура, скульптурний портрет, портретний живопис, книжкова мініатюра, гравюра).
Після отримання завдання, учні мають самостійно за допомогою підручника, атласів повинні дослідити теми, що були запропоновані їм на картках.
Після завершення першого етапу роботи, утворюються спеціальні групи, куди входить по кілька учнів з кожної групи. Після цього діти самостійно обмінюються результатами дослідження, аналізують самостійно вивчені теми, а після завершення роботи повертаються до своїх груп, де остаточно узагальнюють та підсумовують матеріал.
