Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Основні етапи еволюції органічного світу.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
114.69 Кб
Скачать

8

Тема. Основні етапи еволюції органічного світу

Мета: узагальнити й систематизувати знання про основні етапи розвитку життя; проаналізувати наукові проблеми, пов’язані з розвитком життя в докембрії, палеозої, мезозої; розвивати вміння аналізувати факти, проводити порівняння, робити висновки, формувати пізнавальний інтерес, інформаційні й комунікативні компетентності, культуру розумової праці.

Матеріали й обладнання: таблиця із загальної біології «Основні етапи еволюції органічного світу»; картки із завданнями для роботи в групах.

Поняття: геохронологічний літопис, геологічні ери, періоди.

Тип уроку: урок засвоєння інтелектуальних і практичних способів діяльності (семінар-практикум).

Хід уроку

  • I. Організаційний момент

  • II. Актуалізація опорних знань

Сьогодні ми завершуємо вивчення теми «Розвиток органічного світу». На попередніх уроках ви познайомилися з основними етапами еволюції. Усі еволюційні зміни органічного світу були пов’язані з мінливими умовами життя на Землі й визначалися рушійними силами еволюції. Назвіть їх. (Спадкова мінливість, боротьба за існування, природний добір.)

Сформулюйте правила еволюції — основні закономірності еволюційного процесу.

1. Правило незворотності еволюції. Група організмів не може повернутися до колишнього стану, тобто від сучасних видів не можуть виникнути їхні предкові форми.

2. Правило чергування основних напрямків еволюції. Кожний новий ароморфоз дає поштовх для розвитку численних ідіоадаптацій.

3. Правило прогресуючої спеціалізації. Подальший розвиток групи, яка стала на шлях спеціалізації, як правило, йтиме шляхом усе більш глибокого пристосування до більш вузьких умов існування. Наприклад, якщо одна з груп хребетних набула пристосувань до польоту (птахи), то на наступному етапі еволюції цей напрямок зберігається й підсилюється.

  • III. Мотивація навчальної діяльності

Запитання до учнів:

— Як люди навчилися читати історію земної кори?

— Чому ми говоримо, що історія життя невіддільна від історії Землі?

  • IV. Вивчення нового матеріалу

1. Еволюція Одноклітинних

  • Розповідь учителя з елементами бесіди-узагальнення. Запис у конспекти

Згадайте гіпотези походження еукаріотів. Дайте відповіді на запитання:

— Які гіпотези походження еукаріотів вам відомі?

— У чому полягає сутність симбіотичного утворення еукаріотичних клітин?

— У чому полягає сутність походження еукаріотичних клітин та їхніх органел шляхом випинання клітинної мембрани?

2. Виникнення багатоклітинних організмів

  • Розповідь учителя

Основні напрямки еволюції одноклітинних організмів:

— удосконалення механізму спадковості;

— упорядкування місця розташування апарату спадковості;

— удосконалення механізму розмноження;

— удосконалення способів живлення;

— розвиток енергозабезпечення життєдіяльності;

— ускладнення будови клітини;

— удосконалення здатності клітини до руху;

— розвиток статевого процесу.

Основні напрямки еволюції багатоклітинних організмів:

— утворення колоній;

— утворення первинно-диференційованих колоній;

— утворення багатоклітинного організму.

3. Передумови виходу рослин на сушу. Виникнення тканин і органів

4. Основні напрямки й шляхи еволюції наземних рослин

Основні риси еволюції рослин (за О. В. Яблоковим, А. Г. Юсуфовим):

1) перехід від гаплоїдності до диплоїдності;

2) звільнення процесу статевого розмноження від наявності води, перехід від зовнішнього запліднення до внутрішнього;

3) диференціація тіла, пов’язана з переходом до наземних умов (корінь, листя, стебло, система механічних тканин тощо);

4) спеціалізація запилення (за допомогою комах) і поширення плодів та насіння тваринами. посилення захисту зародка від несприятливих умов: забезпечення їжею, утворення покривів тощо;

5) вихід тварин на сушу. Напрямки й шляхи еволюції тварин

Еволюція тварин

Особливості еволюції тваринного світу

1. Гетеротрофне живлення сприяє рухливому способу життя, що призводить до розвитку спеціальних органів пересування, розвитку нервової системи й органів чуття.

2. Тіло тварини компактне, а не розгалужене, як у рослин. У тварин усі найважливіші органи перебувають усередині тіла, а в рослин орієнтовані назовні.

3. Утворення нервової системи у тварин зумовило розвиток поведінки у формі безумовних та умовних рефлексів.