
Христиан шіркеуінің бөлінуі
Христиан дінінің екі тармағы |
Бөліну себебі |
айырмашылығы |
Католиктік шіркеу |
|
|
Православиелік шіркеу |
|
|
Сабақты бекіту:
Христиан діні қайда, қашан қалыптасты?
Христиан шіркеуі неліктен екіге бөлінді? Себебін түсіндіріңдер
Христиан дінбасылары қалай аталды?
Бағалау: Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Үйге тапсырма: § 23.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §24. Крест жорықтары
Сабақтың мақсаты:
Крест жорықтарының себептерін, кресшілердің алдарына қойған мақсаттарын түсіндіре отырып, тарихи маңызын ашу;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Христиан діні қайда, қашан қалыптасты?
Христиан шіркеуі неліктен екіге бөлінді? Себебін түсіндіріңдер
Христиан дінбасылары қалай аталды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Крест жорықтарының себептері
Шіркеу-Шығысқа жорықты ұйымдастырушы
Кедейлердің Шығысқа жорығы
Рыцарьлардың І крест жорығы
Кейінгі крест жорықтары
1212 Жылғы крест жорығы
Соңғы крест жорықтары
Крест жорықтарының салдары
Сабақты бекіту:
Крест жорықтарының басты себебі қандай?
Бірінші крест жорығы қашан болды, оған кімдер қатысты?
Крест жорықтарының салдары қандай?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 24. Кестені толтыру
Крест жорығының жағымды жағы |
Крест жорығының жағымсыз жағы |
|
|
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §25. Жапониядағы феодалдық құрылыс
Сабақтың мақсаты:
Жапонияда феодалдық қоғамның қалыптасуы, мемлекеттің саяси құрылысы шаруалардың жағдайы,біртұтас мемлекеттің құрылуы туралы мағлұмат беру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Крест жорықтарының басты себебі қандай?
Бірінші крест жорығы қашан болды, оған кімдер қатысты?
Крест жорықтарының салдары қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
Жапонияда феодалдық қоғамның қалыптасуы
Саяси құрылысы
Шаруалардың жағдайы
Қалалардың дамуы
Біртұтас мемлекеттің құрылуы
ХІ-ХІІІ ғасырлардағы Жапонияның саяси құрылысы
Микадо |
Сегун |
Ең жоғарғы билік және барлық жер иелігі. ХІ-ХІІІ ғ-да императорлық билік әлсіреді |
Микадоның бірінші министрі, уәзірі. Әскери топ, қолбасшы |
Ел билігін мұрагерлікпен қалдырып отырды |
Самурайларға басшылық етті. Өкімет басшысы, билікті мұрагерлікпен қалдырып отырды. |
1199 жылы үкімет билігі Сегун Ходзе Токимасаға өтті. Жапонияда әскери-феодалдық мемлекетқұрылды |
|
Сабақты бекіту:
«Самурай» деген сөз нені білдіреді?
Жапонияның саяси құрылымы қандай болды? Сегун дегеніміз кім?
Шаруалар көтерілісінің негізгі талаптары қандай болды? Халық жиналысы қандай мәселелерді шешті?
Жапон халқының ежелгі қолөнері несімен әйгілі болды?
Жапонияда бір орталыққа бағынған мемлекет құру үшін күрескен адамдарды атаңдар
Жапонияның оқшаулану саясатын қалай түсінуге болады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 25. «Жапония» деген тақырыпта эссе жазып келу.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §26. Орта ғасырлардағы Қытай мемлекеті
Сабақтың мақсаты:
Орта ғасырлардағы Қытай мемлекеті туралы толық мәлімет беру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
«Самурай» деген сөз нені білдіреді?
Жапонияның саяси құрылымы қандай болды? Сегун дегеніміз кім?
Шаруалар көтерілісінің негізгі талаптары қандай болды? Халық жиналысы қандай мәселелерді шешті?
Жапон халқының ежелгі қолөнері несімен әйгілі болды?
Жапонияда бір орталыққа бағынған мемлекет құру үшін күрескен адамдарды атаңдар
Жапонияның оқшаулану саясатын қалай түсінуге болады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Қытайда феодалдық қатынастардың орнауы
Ортағасырлық Қытайдың саяси құрылысы
Император (көктің ұлы) шексіз билік иесі
Басқарушы шененіктер: салық жинаушы, дін басшысы
Әскери басшылар, сот ісін басқарушылар
Император сарайының қызметшілері
Тексеруші палата
10 әкімшілік аймақ
округтер
уездер
Діннің таралуы
Сабақты бекіту:
Ежелгі қытайлықтар шаруашылықтың қандай түрімен айналысқан?
Қытайда жер иеліктерінің қанша түрі болды?
Тан әулеті Қытайда қай жылдарда билік құрды?
Қытайда будда діні қай ғасырда кең тарады?
Даосизм дегеніміз не?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 26.
07.02.15
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §27. Орта ғасырлардағы Қытайдың мәдениеті мен өнері
Сабақтың мақсаты:
Орта ғасырлардағы қытайдың қалалары , қолөнері мен саудасы, Ү-ІХ ғасырлардағы Қытай мәдениеті туралы мол мағлұмат беру.
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ежелгі қытайлықтар шаруашылықтың қандай түрімен айналысқан?
Қытайда жер иеліктерінің қанша түрі болды?
Тан әулеті Қытайда қай жылдарда билік құрды?
Қытайда будда діні қай ғасырда кең тарады?
Даосизм дегеніміз не?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қала, қолөнер және сауда
Фарфор өндірісі
Ү-ІХ ғасырлардағы Қытай мәдениеті
Өнер, дебиет, ғылым
Халық емшілігі
Ян Цзянь мен Ян Гуан император сарайында кітапхана жинақтады. Қытайда каллиграфиялық жазудың негізі қаланды. Қытай мәдениеті будда идеологиясының ықпалында дами бастады. Будда шіркеуінде және оның маңында Будданың бейнесін салу, пагода тұрғызу (бірнеше қабат биік мұнаралар) қолға алынды.
Сабақты бекіту:
Ежелгі Қытай мемлекетінің шаруашылығы, қолөнері қалай дамыды?
Қытайдың саяси құрылымы. Императорлық әкімшілік басқару жүйесі қандай болды?
Ежелгі Қытай мемлекетінде қандай діндер үстемдік етті?
Қытай феодалдық мемлекетінің мәдениеті қалай дамыған?
Ұлы Жібек жолының негізгі бағыты қандай болды? Неге Жібек жолы деп аталды? Ұлы Жібек жолы қазақстан жерінің қай өңірімен өтті?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §27. Орта ғасырлардағы қытайдың мәдениеті мен өнері
14.02.15
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §28. Үндістандағы феодалдық қатынастар
Сабақтың мақсаты:
Феодалдық қатынастың орнауы. Гупта мемлекеті туралы толық мағлұмат беру.
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ежелгі Қытай мемлекетінің шаруашылығы, қолөнері қалай дамыды?
Қытайдың саяси құрылымы. Императорлық әкімшілік басқару жүйесі қандай болды?
Ежелгі Қытай мемлекетінде қандай діндер үстемдік етті?
Қытай феодалдық мемлекетінің мәдениеті қалай дамыған?
Ұлы Жібек жолының негізгі бағыты қандай болды? Неге Жібек жолы деп аталды? Ұлы Жібек жолы қазақстан жерінің қай өңірімен өтті?
Жаңа сабақтың жоспары:
Феодалдық қатынастың орнауы. Гупта мемлекеті
Әлеуметтік касталар- брахман, кшатрий, вайший, шудра.
1526 жылы Әмір Темірдің шөбересі Бабыр Ауғанстан арқылы Үндістанға шабуыл жасап, Дели қаласын өзіне бағындырды. Дели қаласын жаулап алғаннан кейін Бабыр шах (император) деген атақ алады. Солтүстік Үндістан жерінен 100 мың әскер жинап, Бихар және Бенгал жерін бағындырып, Ұлы Моғол империясын құрады.
Қала, қолөнер және сауда
Сабақты бекіту:
Үндістандағы Гупта мемлекеті қашан құрылды?
Әлеуметтік каста дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдар.
Феодалдық жер иеліктің қанша түрі бар?
Ұлы Моғол империясын құрған кім?
Үндістанда қолөнер мен сауда дамыды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 28. Үнді феодалдық қоғамында «кесапаттылар» деп аталатын касталық топ болды. Оларды неге бұлай атаған? Үнді қоғамының әлеуметтік құрылымы мен касталық жүйесі туралы кесте құрастырыңдар
21.02.15
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §29. Үнді мемлекетіндегі діннің, мәдениеттің дамуы.
Сабақтың мақсаты:
Орта ғасырдағы үндістандағы діннің, мәдениеттің дамуы жайлы айта отырып, білімдерін тереңдету;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Үндістандағы Гупта мемлекеті қашан құрылды?
Әлеуметтік каста дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдар.
Феодалдық жер иеліктің қанша түрі бар?
Ұлы Моғол империясын құрған кім?
Үндістанда қолөнер мен сауда дамыды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Үнді халықтарының үш құдайы
Брахма
Вишну
Шива
Будда діні
Үндістанда ғылым және мәдениеттің дамуы.
Сабақты бекіту:
Үнді халықтарының үш құдайының аттарын атаңдар
Буддизм дінінің әлемге таралу себептері
Үндістанда ғылымның қандай салалары дамыды?
Үнді философиясының қандай өкілдерін білесіңдер?
Өзін- өзі тексеру сұрақтары
Үнділер қай жануарды киелі деп санады?
Әлеуметтік каста жүйесі
Жер иелену нысаны
Діни көзқарасы
Мемлекеттік бақрау түрі
Синус және косинустар теориясын ашқан Үнді математигі?
Бабыр шах
Акбар
Харши
Әмір Темір
Арабтар үндістанды қай ғасырда жаулар алды?
Әмір Темір
Акбар
Харши
Айбек
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 29.
28.02.15
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы54
Сабақтың тақырыбы: §30. Орта ғасырлардағы Түркия
Сабақтың мақсаты:
Қазақстан жерінен көшіп кетіп , Кіші Азия түбегінде жаңа мемлекет құрған Османдардың тарихын, империялық дәрежеге көтеріліп, гүлденгенін, мәдениетін толық баяндау;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Үнді халықтарының үш құдайының аттарын атаңдар
Буддизм дінінің әлемге таралу себептері
Үндістанда ғылымның қандай салалары дамыды?
Үнді философиясының қандай өкілдерін білесіңдер?
Жаңа сабақтың жоспары:
Осман империясының құрылуы.
Осман империясының құрылымы
Осман ипериясында сот жүйесі де болды: Сот жұмысын мұсылман қазы жүргізді. Сот ісін жүргізу орталықтандырылып, жоғарғы сот уәзірдің қолында болды. Діни бағыттағы сот істерін-шейх-уль-ислам жүргізді.
Түрік мәдениеті
Түрік эпостық дастандары қатарынан «Оғызнама», «Китаб Дәдәм Коркуд» пен «Көрғұлы» шығармалары ерекше орын алады.
Түрік әдебиеті |
Ғылым мен білімі |
Архитектура мен өнер |
|
|
|
Сабақты бекіту:
Осман империясы деп неге аталды?
Түрік-Осман империясы қашан құрылды?
Византия империясы қашан құлады?
Осман империясындағы феодалдық қатынастар қандай болды?
Балқан халықтарының ұлт-азаттық қозғалысындағы басты оқиғаларды атаңдар.
Түрік эпостарының аттарын атаңдар.
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 30-ды оқу. Кестені аяқтау.
07.03.15
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
ІІ тоқсанда өтілген материалдарды қайталата, пысықтата отырып, білімдерін орнықтары, белсенділігін арттыру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: қайталау, сұрақ-жауап, ойын
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Осман империясы деп неге аталды?
Түрік-Осман империясы қашан құрылды?
Византия империясы қашан құлады?
Осман империясындағы феодалдық қатынастар қандай болды?
Балқан халықт. ұлт-азаттық қозғалысындағы басты оқиғаларды атаңдар.
Түрік эпостарының аттарын атаңдар.
Қайталанатын материалдар:
ХІ-ХҮ ғғ. Италия
Орта ғас. Еуропадағы қала өмірі
Ағарту ісі, ғылым, мәдениеті, өнер
ХІ-ХІІІ ғ. Русь
Шіркеу және дін қызметшілері
Крест жорықтары
Орта ғасырлардағы Қытай
Жапония
Үндістан
Түркия
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
Эрудит
Мұны әркім білуі тиіс
Ішіне-сыртына
Бетпе-бет
Бағалау:
Үйге тапсырма: ІІ тоқсан материалдарын қайталау.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §31. Хорезмшах мемлекеті.
Сабақтың мақсаты:
Орта Азиядағы жері бай, мәдениеті өркендеген Хорезмшах мемлекетінің тарихын оқыту;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: ІІ тоқсан материалдары
ХІ-ХҮ ғғ. Италия
Орта ғас. Еуропадағы қала өмірі
Ағарту ісі, ғылым, мәдениеті, өнер
ХІ-ХІІІ ғ. Русь
Шіркеу және дін қызметшілері
Крест жорықтары
Орта ғасырлардағы Қытай
Жапония
Үндістан
Түркия
Жаңа сабақтың жоспары:
Хорезмшах мемлекетінің өрлеуі
Атсыз шахтың ісін жалғастырып, Хорезм мемлекетін күшейтуге күш салған оның баласы Арслан (1156-1172) қарақытайлармен соғыс жүргізіп, Қорасан, Дехистан жерін азат етеді. 1172 жылы мауараннахр жеріндегі қарақытайларға қарсы соғыста Арслан өлгеннен кейін оның баласы Текеш (1172-1200 Хорезм тағына отырып, 1187 жылы-Нишапур, 1193 жылы –мерв, 1194 жылы Шығыс Иран жерін бағындырды.)
Бұхара мен Самарқандағы көтерлістер
Хорезм мемлекетінің билеушілері |
Билік нәтижелері |
|
|
Сабақты бекіту:
Хорезм мемлекеті қай ғасырларда құлады?
Хорезм жерінен шыққан ғұлама ғалымдар?
Атсыз сұлтан қай жерлерді бағындырды?
Хорезм мемлекетінің халқы шаруашылықтың қай түрімен айналысты?
Бағалау: Оқушыларға өзін-өізі бағалату.
Үйге тапсырма: § 31.
14.03.15
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §32. Орта Азия қалалары
Сабақтың мақсаты:
Самарқан, Бұхара, Үргеніш сияқты орта ғасырдағы Орта Азия қалаларымен таныстыру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Хорезм мемлекеті қай ғасырларда құлады?
Хорезм жерінен шыққан ғұлама ғалымдар?
Атсыз сұлтан қай жерлерді бағындырды?
Хорезм мемлекетінің халқы шаруашылықтың қай түрімен айналысты?
Жаңа сабақтың жоспары: