Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Метод навч економіки Стац 2 сем лабор економ 2...docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
105.03 Кб
Скачать

Тема: Типи економічних систем.

Мета: Сформувати практичні навички проведення економічних ігор “Починаємо все спочатку”, ситуаційних вправ до теми “Соціальні цілі економічної системи”.

Обладнання: 4 аркуша паперу, фломастери, картки з твердженнями до ситуаційної вправи.

Хід заняття.

І. Проведення ситуаційних вправ до теми “Соціальні цілі економічної системи”.

Вправа 1.

  1. Учні індивідуально або в малих групах виставляють оцінку важливості кожної з п’яти цілей у відповідності з тими критеріями, якими їм здаються доцільними і присвоюють відповідний ранг.

  2. Учні виставляють словесну оцінку для кожної цілі, щоб показати наскільки добре економічна система України досягає цю ціль зараз.

В результаті виконання п.1, 2 учні заповнюють таблицю.

Таблиця. Основні соціальні цілі економіки.

Ваш 1) ранг

Цілі економічної системи

Ваша2)

оцінка

Економічна свобода

Економічна ефективність

Економічна рівність

Економічна безпека

Економічне зростання

Примітка: 1) в цій колонці використайте шкалу від 1 до 5 балів для того, щоб оцінити відносну важливість кожної цілі (1 – “низька” оцінка, 5 – “висока”). Поставте “+” навпроти цілі, яку ви вважаєте найбільш важливою і “-” навпроти цілі, яка, на вашу думку найменш важлива.

2) в цій колонці поставте якісну оцінку для кожної цілі, враховуючи наскільки добре економічна система України досягає цю ціль зараз: В – відмінно, Д – добре, С – середньо, З – задовільно, Н – незадовільно.

  1. Проведіть дискусію з приводу важливості досягнення окремих цілей. Можна записати на дошці кількість “голосів”, що отримала кожна ціль (поданих у вигляді цифр і літер) або, з метою економії часу, порахувати лише кількість “голосів”, що отримала кожна ціль в якості найбільш і найменш важливої.

  2. Наведіть приклади як ринкова система чи конкретні заходи державної політики сприяють досягненню однієї чи більше із цих цілей. Підкреслить, що заходи, що спрямовані на досягнення однієї цілі, можуть перешкоджати досягненню іншої.

Вправа 2.

  1. Кожен учень отримує картку з твердженнями, які описують різні точки зору і різні заходи державної політики. Завдання: “Прочитайте твердження, яке вам дісталося і вирішіть, згодні ви з ним чи ні. Запитайте інших учнів, чи згодні вони зі своїми твердженнями. Намагайтесь обмінятись картками так, щоб отримати твердження, з яким ви згодні в значній мірі. У вас буду хвилин 10, щоб здійснити обмін чи обміни”.

  2. Після завершення обміну учні з парними картками сідають або встають разом і порівнюють свої твердження.

Завдання: “Спробуйте спільно виробити нове твердження на ту ж тему, яке було б прийнятим компромісом між крайніми позиціями”.

  1. Організуйте обговорення.

Приклади питань:

  • Які основні соціальні цілі зачіпаються в кожній парі тверджень?

  • Як саме твердження відображали конфлікт цілей?

  • Як саме твердження відображали взаємодоповнюваність цілей?

  • Який компромісний вибір був зроблений при вироблені компромісного твердження?

ІІ. Економічна гра “Починаємо все спочатку”.

Методи гри: змоделювати ситуацію, щоб перед будь-яким суспільством постають вирішення трьох основних економічних питань:

Що робити, як робити, для кого робити?

Порядок гри:

  1. Розбити клас на 4 команди, які одержують завдання (одинакові завдання для двох команд): “Ваша команда потрапила на безлюдний острів у Тропічних (Полярних) широтах. У Вас немає ніяких засобів виробництва і можливості зв’язатися з цивілізованим світом. Ви повинні організувати світ побут у нових умовах. Сформулюйте три основні економічні проблеми і визначить конкретні напрямки вирішення цих питань”.

  2. Кожна команда протягом 10-15 хв. приймає колективне рішення по поставленій проблемі.

  3. Обговорення гри по питаннях: ЩО робити? Як робити? Як група буде розподіляти вироблені блага.