IV. Пояснення домашнього завдання.
§6, п. 43.№ 1280.
У мова
Одне число утричі більше від іншого, а їх різниця дорівнює 132. Знайдіть ці числа.
Незабудь прочитати уважно задачу, подумай яке з чисел буде х, а чому дорівнює інше число. Бажаю тобі успіху і пам’ятай мої поради!!!
Урок 3.
Тема. Розв’язування задач за допомогою рівнянь
Мета. Продовжити формувати навички розв'язування задач з елементами письмового пояснення.
Тип уроку. Урок формування умінь і навичок.
Хід уроку
П еревірка домашнього завдання.
Задача 1280
Нехай одне число – х, а інше - 3х, а їх різниця3х-х, що за умовою маємо132
Отримаємо рівняння
3х-х=132,
2х=132,
х=132:2,
х=66.
отже перше число 66, а інше 198
Відповідь: 66 і 198 дані числа.
Подумай уважно і знайди відповідь.
Я ке з рівнянь відповідає умові задачі: «У першій шафі було у 4 рази менше книжок, ніж у другій. Коли в першу шафу поклали 17 книжок, а з другої взяли 25, то в обох шафах книжок стало порівну. Скільки книжок було в кожній шафі спочатку?»
(За х позначимо початкову кількість книжок у першій шафі.)
а)х+25 = 4х-17; б) х+17 = 4х-25; в) х+17 = х-25; г) 4х+17 = х-25
Відгадай загадку.
Загадкове, нам знайоме,
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен легко, без вагання
Відповість, що це - …
Пригоди Поспішайка
Кажуть: «Поспішиш — людей насмішиш». Так трапилося і цього разу. Учитель дав завдання розв'язати рівняння: 2х - 4 = 5х - 10.
Поспішайко пригадав розподільний закон множення і миттю перетворив це рівняння так: 2 · (х - 2) = 5 · (х - 2).
Потім поділив обидві його частини на х - 2 і вийшло 2 = 5(!) З того, що 2 ≠ 5, Поспішайко зробив висновок, що задане рівняння не має розв'язку.
Чи правильно це?
П одумай над цим завданням, як би ти розв’язав це рівняння? Пригадай!!!
Що називається рівнянням?
Що називається розв’язком, або коренем рівняння?
II. Формування умінь і навичок.
Розв'язування задач і вправ.
П роглянь зразки розв’язання задачі запиши їх в зошит.
№ 1283.
Умова
У двох
цистернах зберігається 64т бензину, до
того ж, маса бензину в першій цистерні
становить
маси в другій. Скільки бензину в кожній
цистерні?
Нехай
у другій цистерні є х
т
бензину, тоді в першій буде
х
т.
Разом у двох цистернах є
т,
що за умовою задачі становить 64 т.
Одержали рівняння: х
+
х
=
64. Розв'яжемо його:
1 х = 64;
х
= 64 : 1
;
х = 36.
Отже, у другій цистерні є 36 т бензину, а в першій — 36 · =28 (т).
Відповідь. 28 т, 36 т.
№ 1285.
Умова
Турист
3 год їхав на велосипеді і 2 год йшов
пішки, до того ж, пішки він пройшов на 6
повільніше, ніж їхав на велосипеді. З
якою швидкістю ішов турист, якщо всього
він подолав 38км?
Нехай швидкість туриста на велосипеді дорівнює х км/год, тоді швидкість туриста пішки — (х - 6) км/год. Велосипедом він проїхав 3х км, а пішки прой- шов 2(х - 6) км. Разом турист подолав 3х + 2(х - 6) (км), що за умовою задачі дорівнює 38 км. Одержимо рівняння: 3х + 2(х - 6) = 38. Розв'яжемо його:
3х + 2х - 12 = 38;
5х = 38 + 12;
5х = 50;
х = 10.
Отже, швидкість туриста на велосипеді дорівнює 10 км/год,
а пішки — 10 – 6 = 4 (км/год).
Відповідь. 4 км/год.
№ 1286.
Умова
Автомобіль проїхав деякий шлях за 2,5год. Якби він їхав швидше на 15 км/год, то проїхав би цей шлях за 2год. З якою швидкістю їхав автомобіль і який шлях він проїхав?
Нехай початкова швидкість автомобіля дорівнює х км/год, тоді за 2,5 год він проїхав шлях 2,5х Якщо швидкість становитиме (х+ 15) км/год, то він проїде за 2 год шлях 2(х+ 15). За умовою, ці шляхи рівні. Одержимо рівняння: 2,5х = 2 · (х + 15). Розв'яжемо його:
2,5х = 2х + 30;
2,5х - 2х = 30;
0,5х = 30;
х = 60.
Отже, автомобіль їхав зі швидкістю 60 км/год і проїхав шлях 60 · 2,5 = 150 (км).
Відповідь. 60 км/год; 150 км.
№ 1288.
Умова
Магазин продав за 3 дні 460кг овочів. За перший день було продано овочів на 20кг менше, а за третій – в 1,2 разу більше, ніж за другий. Скільки овочів продав магазин за кожен день?
Нехай за другий день продали х кг овочів, тоді за перший день продали (х - 20) кг, а за третій — 1,2х кг овочів. За три дні продали х + х - 20 + 1,2х, що за умовою становить 460 кг овочів. Одержимо рівняння: х + х - 20 + 1,2х = 460. Розв'яжемо його:
3,2х - 20 = 460;
3,2х = 460 + 20;
3,2х = 480;
х = 150.
Отже, другого дня продали 150 кг, першого — 150 - 20 = 130 (кг), а третього — 1,2 · 150 = 180 (кг) овочів.
Відповідь. 130 кг; 150 кг; 180 кг.
№ 1290.
Умова
Периметр трикутника дорівнює 32см. Перша сторона вдвічі довша від другої, а друга – на 4 см коротша від третьої. Знайдіть довжину кожної сторони трикутника.
Нехай друга сторона трикутника дорівнює х см, тоді перша дорівнюватиме 2х см, а третя — (х + 4) см. Периметр трикутника дорівнює х + 2х + х + 4, що за умовою задачі становить 32 см. Одержимо рівняння: х + 2х + х + 4 = 32. Розв'яжемо його:
х + 2х + х + 4 = 32;
4х = 32 - 4;
4x = 28;
x = 7
Отже, друга сторона трикутника дорівнює 7 см, перша — 7 · 2 = 14 (см), а третя — 7 + 4 = 11 (см).
Відповідь. 14 см; 7 см; 11 см.
Розв’яжіть задачі самостійно і зробіть відповідні записи в зошиті.
Перевір себе:
Відповідь: 65т, 50т.
Якщо ти отримав такий результат, ти молодець! Правильно розв’язав задачу.
ІІІ. Пояснення домашнього завдання
№№ 1284, 1287.
Умова
№1284.Два трактори зорали 64га поля, до того ж, перший трактор зорав 0,8 того, що зорав другий. Скільки землі зорав кожний трактор?
№1287. Перший поїзд долає шлях між двома містами за 2,5год, а другий – за 3,5 год. Швидкість першого поїзда більша від швидкості другого поїзда на 24км/год. Знайдіть швидкість кожного поїзда і відстань між містами.
У вправі 1284 подумай, роботу якого трактора ти приймеш за х, потім звернись до завдання 1283 і подумай яку частину поля зорав другий трактор.
Я сподіваюсь, що ти знайдеш правильну відповідь.
