Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
основи здоров'я.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.17 Mб
Скачать

3. Фізкультхвилинка

4. Робота в зошиті (с. 39)

1) № 1. Виберіть правильні відповіді.

1. Переходити вулицю під час ожеледиці або туману не можна:

а) там, де дорога не освітлена;

б) у встановленому місці;

в) у місцях, де є круті повороти або зиґзаґи;

г) не переконавшись, що проїжджа частина вільна, а транс­порт достатньо віддалений від тебе.

2. Світловідбивні елементи на одязі і взутті пішоходів у темну пору доби:

а) це гарна прикраса;

б) заважають водіям;

в) допомагають водіям помітити пішохода здалеку.

2) № 2. Тест «Так чи ні?»

Людина, яка виступає в ролі погонича тварин, повинна:

череду тварин направляти якомога ближче до правого краю дороги і не створювати небезпеки та перешкод іншим учасникам дорожнього руху;

для перегону тварин вибирати дорогу з удосконаленим покриттям;

не залишати на смузі відведення дороги тварин без нагляду;

переводити поодиноких тварин через залізничні переїзди, обов’язково сказавши команду «Поруч!», можна без вуздечки чи поводка;

не переганяти тварин по дорогах у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості.

5. Підсумок уроку

— Які непередбачені випадки можуть статися на дорозі?

— Які правила слід виконувати, коли переходиш вулицю з до­машньою твариною?

— Як ви переходите дорогу із собакою?

Урок 24

Тема. Перехід проїжджої частини дороги під час ремонту доро­ги. Групи дорожніх знаків

Мета: поглибити знання учнів про дорожні знаки; вчити назива­ти групи дорожніх знаків; розкрити значення дорожніх знаків; ви­ховувати бажання дотримуватися правил дорожнього руху. На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав­ництва «Ранок», зокрема плакат «Безпека на дорозі».

Хід уроку

1. Повідомлення вчителя

Учитель. Особливої уваги потребує рух в місцях, де ремонту­ють дорогу.

Тут, як правило, спостерігається більша скупченість автомо­білів, зменшується швидкість їхнього руху, можуть утворюватись транспортні «пробки».

Ремонтні роботи проводяться з використанням різноманітної спеціальної техніки: котків, бульдозерів, скреперів тощо. Ці маши­ни великі за розмірами і створюють багато шуму. Такі особливості спеціальної техніки заважають пішоходам правильно сприймати дорожню обстановку.

Наявність у місцях, де ремонтують дорогу, глибоких ям, тран­шей створює додаткову небезпеку для пішоходів. З метою виклю­чення травмувань такі місця позначаються спеціальними засоба­ми: попереджувальними знаками, огорожею.

Таким чином, у місцях, де ремонтують дорогу, слід бути особли­во уважним та обережним.

2. Робота за підручником (с. 108–115)

— Який дорожній знак зображено на малюнку на с. 108?

— Про що він розповідає?

— Чому ремонтні роботи на дорозі створюють незручності як для водіїв, так і для пішоходів?

— Якщо ремонтують, наприклад, тротуар, то, обходячи цю ді­лянку, де ви маєте рухатися?

— Перш ніж вийти на дорогу, у чому треба переконатися?

— Розгляньте малюнок на с. 109. Чи правильно чинить хлоп­чик, зображений на ньому?

Обґрунтуйте свою думку.

Учитель. Неприємності з вуличним рухом почалися з тих пір, як люди стали селитися в містах. Автомобілів тоді, звичайно, ще не було — по вулицях повільно їздили візки, запряжені конями і вола­ми. Але пішоходи і транспорт вже в той час заважали одне одному.

Майже п’ятсот років тому великий італійський художник і вче­ний Леонардо да Вінчі навіть придумав двоповерхову вулицю, щоб відокремити транспортні засоби від пішоходів.

Зрештою, пішоходи і водії все-таки поділили вулицю. Середину віддали машинам, краї — пішоходам. А щоб на дорозі був порядок, щоб ніхто не їздив і не ходив, як заманеться, розробили дорожні пра­вила, обов’язкові для всіх. На вулицях установили численні дорож­ні знаки, що разом з дорожньою розміткою показують водіям, куди можна і куди не можна їхати, де треба повернути і де зупинитися. Пішоходу теж корисно знати найважливіші знаки. Тоді небезпечна ситуація на дорозі не стане для нього несподіванкою.

Дорожні знаки повинні бути помітні здалеку, тому вони пофар­бовані в яскраві кольори.

— Чому дорожні знаки називають помічниками пішоходів і водіїв?

— Які функції дорожніх знаків?

— Які дорожні знаки вам відомі?

— Про що вони розповідають?

— Як їх зображують?

— Чому дорожні знаки фарбують у яскраві кольори?

— Які знаки позначено білими трикутниками з чорними та чер­воними символами в червоній облямівці?

— Про що вони попереджують?

— Розгляньте малюнки на с. 109.

— Назвіть попереджувальні знаки.

— Які знаки позначено білими або синіми кругами з чорними, червоними символами в червоній облямівці?

— Що вони можуть забороняти?

— Розгляньте малюнки на с. 110. Назвіть заборонні знаки.

— Які знаки позначено голубими кругами з білими символами?

— Про що вони повідомляють?

— Що вони дозволяють?

— Розгляньте малюнки на с. 111.

— Назвіть наказові знаки.

— Які знаки позначено голубими, зеленими, жовтими, білими прямокутниками і квадратами із символами та написами?

— Що вони підказують?

— Який з цих знаків пішоходу обов’язково треба запам’ятати?

— Як повинні рухатися машини там, де є такий знак? (Тільки в одному напрямі.)

— Розгляньте малюнки на с. 112.

— Назвіть інформаційно-вказівні знаки.

— Які знаки позначено білими прямокутниками з чорними сим­волами на тлі голубих прямокутників?

— Які важливі відомості вони сповіщають водіям, пішоходам?

— Розгляньте малюнки на рис. 113.

— Назвіть знаки сервісу.

— Що означають білі прямокутники з чорними символами або написами? — Які додаткові відомості на них вказуються?

— Поміркуйте, чому водієві важливо знати про це.

— Розгляньте малюнки на с. 114.

— Назвіть таблички до дорожніх знаків.

— Розгляньте малюнки на с. 115.

— Що означають ці знаки? До якої групи дорожніх знаків вони належать?