- •1. Відгадування загадок
- •3. Фізкультхвилинка
- •5. Підсумок уроку
- •1. Проблемне запитання
- •2. Робота за підручником (с. 89–91)
- •3. Фізкультхвилинка
- •5. Підсумок уроку
- •1. Проблемні запитання
- •2. Робота за підручником (с. 92–93)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Продовження роботи за підручником (с. 94–96)
- •6. Підсумок уроку
- •1. Робота із загадкою
- •2. Повідомлення вчителя
- •4. Фізкультхвилинка
- •6. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 101–106)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Повідомлення вчителя
- •5. Робота в зошиті (с. 38)
- •6. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 106–108)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 39)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Повідомлення вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 108–115)
- •3. Фізкультхвилинка
- •1. Робота із загадкою
- •2. Робота за підручником (с. 115–117)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 44)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 118–121)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Продовження роботи за підручником (с. 120—121)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 122–124)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Робота із загадкою
- •2. Розповідь вчителя
- •4. Конкурс «Кращий велосипедист»
- •5. Фізкультхвилинка. Гра «Будь уважним»(на відпочинок м’язів, шиї та очей)
- •1. Робота із загадками. Повідомлення вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 130–135)
- •3. Фізкультхвилинка. Гра «Тихохід»
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступна бесіда
- •2. Робота за підручником
- •3. Фізкультхвилинка. Вправа на саморегуляцію«Візьми себе в руки»
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота з підручником (с. 61–62)
- •4. Фізкультхвилинка
- •5. Повідомлення вчителя
- •7. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя. Проблемне запитання
- •2. Робота з підручником (с. 63)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті
- •5. Підсумок уроку
- •1. Мотивація навчальної діяльності
- •2. Робота з підручником (с. 64)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 60 № 5)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступна бесіда
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 62)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота з підручником
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 63 № 4)
- •5. Гра «Ворота долі»
- •6. Підсумок уроку
5. Підсумок уроку
— Що таке натовп?
— Чи доводилось вам потрапляти у натовп?
— Як ви там почувалися?
— Чи може натовп стати загрозою для життя людей?
— Як поводитися у натовпі?
— Що таке паніка?
— Як уникнути паніки?
— Які травми можна отримати під час паніки?
— Уявіть, що ви — болільники на стадіоні. Яких правил ви повинні дотримуватись?
— Чи відомі вам прикрі випадки, що сталися під час футбольних змагань?
Урок 20
Тема. Вихід із непередбачених ситуацій поза межами домівки, школи
Мета: обґрунтувати учням, наскільки небезпечно самостійно прогулюватися в незнайомих місцях; вчити школярів визначати небезпечні для життя і здоров’я місця в мікрорайоні, населеному пункті; вчити дітей чинити опір тиску незнайомих людей; ознайомити з правилами поведінки на льоду та прийомами допомоги і самодопомоги у випадку переохолодження та обмороження.
На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакати «Як уникнути неприємностей».
Хід уроку
1. Проблемні запитання
Учитель. Чи чули ви повідомлення по радіо, по телевізору про дорослих і дітей, які зникли безвісти? Чому дітям небезпечно самостійно гуляти у незнайомих місцях?
2. Робота за підручником (с. 92–93)
— Які правила «п’яти НЕ» склали для дітей служби охорони порядку різних країн світу?
— Чому не можна вступати у розмови з незнайомцем?
— Чому не можна сідати в автомашину без дозволу батьків, тим більше до незнайомця, навіть тоді, коли він пропонує щось привабливе?
— Що робити, якщо незнайомець не відмовився від свого наміру?
— Чому не можна затримуватися по дорозі зі школи додому?
— Чому не можна заходити до під’їзду, до ліфта, коли там знаходиться незнайома людина?
— Чому не можна гратися надворі до настання темряви?
— Як діти можуть привернути своєю поведінкою чи вчинками увагу людей зі злими намірами?
— Розгляньте малюнок на с. 92. Хто з дітей, зображених на ньому, приверне увагу зловмисників? А хто — ні?
— Коли ви йдете на прогулянку, які речі берете із собою? Як одягаєтесь?
Укладання правил безпечної поведінки на прогулянці.
Правило 1. Ніколи не ходи гуляти без дозволу. Батьки завжди повинні знати, де ти знаходишся. Не затримуйся по дорозі зі школи додому.
Правило 2. Не грайся надворі до настання темряви.
Правило 3. Збираючись на прогулянку, не одягай дорогі прикраси, які можуть стати причиною нападу на тебе.
Правило 4. Якщо у тебе відбирають якусь річ, а сила не на твоєму боці — віддай. Пам’ятай, що жодна річ не варта здоров’я!
Правило 5. Негайно відійди від краю тротуару, якщо поряд загальмувала машина чи повільно їде за тобою слідом.
Правило 6. Якщо ти побачиш на вулиці, в тролейбусі, трамваї, метро який-небудь предмет — коробку, сумку, згорток, пакет, — не чіпай його. У ньому може опинитися бомба.
Правило 7. Про будь-яку заподіяну тобі шкоду повинні знати дорослі.
Правило 8. Якщо ти потрапив у біду чи просто злякався, то найбезпечніше для тебе — опинитися на виду в людей.
— Чому не можна знайомитися з ровесниками або старшими за себе дітьми на вулиці, біля гральних автоматів?
— Поміркуйте над ситуаціями.
• У дворі до вас підходить незнайомий хлопчик вашого віку і пропонує: «Давай познайомимось і будемо дружити».
Якою буде ваша відповідь? Обґрунтуйте її.
• Уявіть, що з вами сталося таке.
На вулиці до вас підходить незнайома жінка і говорить, що ви підходите на роль у дитячому фільмі. Вона пропонує поїхати з нею на кіностудію.
Виберіть правильну відповідь.
а) Дам згоду, адже так можна стати знаменитістю.
б) Запитаю, скільки заплатять за роль. Якщо багато, дам згоду.
в) Скажу, що треба порадитися з батьками, але з незнайомою людиною нікуди не поїду.
— Чому порядна незнайома людина ніколи не буде кудись вас запрошувати без батьків?
— Чому про будь-яку заподіяну вам шкоду повинні знати дорослі?
— Чому, якщо до вас хтось підходив на вулиці або переслідував по дорозі зі школи додому, треба обов’язково розказати про це батькам, учителю або міліціонеру?
— Чому важливо запам’ятати прикмети підозрілої людини?
— Чому, якщо ви потрапили у біду чи просто злякалися, найпростіше і найбезпечніше для вас — опинитися серед людей?
— Поясніть прислів’я.
Не скривдять того, хто не розгубився.
