- •1. Відгадування загадок
- •3. Фізкультхвилинка
- •5. Підсумок уроку
- •1. Проблемне запитання
- •2. Робота за підручником (с. 89–91)
- •3. Фізкультхвилинка
- •5. Підсумок уроку
- •1. Проблемні запитання
- •2. Робота за підручником (с. 92–93)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Продовження роботи за підручником (с. 94–96)
- •6. Підсумок уроку
- •1. Робота із загадкою
- •2. Повідомлення вчителя
- •4. Фізкультхвилинка
- •6. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 101–106)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Повідомлення вчителя
- •5. Робота в зошиті (с. 38)
- •6. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 106–108)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 39)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Повідомлення вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 108–115)
- •3. Фізкультхвилинка
- •1. Робота із загадкою
- •2. Робота за підручником (с. 115–117)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 44)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 118–121)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Продовження роботи за підручником (с. 120—121)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 122–124)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Робота із загадкою
- •2. Розповідь вчителя
- •4. Конкурс «Кращий велосипедист»
- •5. Фізкультхвилинка. Гра «Будь уважним»(на відпочинок м’язів, шиї та очей)
- •1. Робота із загадками. Повідомлення вчителя
- •2. Робота за підручником (с. 130–135)
- •3. Фізкультхвилинка. Гра «Тихохід»
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступна бесіда
- •2. Робота за підручником
- •3. Фізкультхвилинка. Вправа на саморегуляцію«Візьми себе в руки»
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота з підручником (с. 61–62)
- •4. Фізкультхвилинка
- •5. Повідомлення вчителя
- •7. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя. Проблемне запитання
- •2. Робота з підручником (с. 63)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті
- •5. Підсумок уроку
- •1. Мотивація навчальної діяльності
- •2. Робота з підручником (с. 64)
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 60 № 5)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступна бесіда
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 62)
- •5. Підсумок уроку
- •1. Вступне слово вчителя
- •2. Робота з підручником
- •3. Фізкультхвилинка
- •4. Робота в зошиті (с. 63 № 4)
- •5. Гра «Ворота долі»
- •6. Підсумок уроку
5. Підсумок уроку
— Які ситуації називають надзвичайними?
— Як повідомляють про аварію?
— Хто допомагає людям у надзвичайних ситуаціях?
— Якою може бути ваша допомога рятувальникам?
— Як захистити свою оселю під час аварії, щоб до неї не потрапили шкідливі речовини?
— Як треба поводитися під час аварії, щоб не піддатися паніці?
Урок 30
Тема. Позитивні та негативні емоції. Способи подолання негативних емоцій. Практична робота: моделювання ситуацій подолання негативних емоцій
Мета: дати учням уявлення про емоції та почуття, види і причини їх виникнення; вчити встановлювати взаємозв’язок між здоров’ям та емоційним станом людини, використовувати способи подолання негативних емоцій; виховувати стриманість.
Хід уроку
1. Вступна бесіда
— Назвіть складові здоров’я.
— Які ознаки характеризують психічну складову здоров’я людини?
— Що означає психе у перекладі з грецької мови?
— У чому проявляється психічне здоров’я?
— Що таке духовна складова здоров’я?
— Про духовне здоров’я людини можна дізнатися із...
— Що означає емоція у перекладі з французької мови?
— Чому сприяє бадьоре самопочуття, відсутність захворювань?
— Що може бути причиною хвороби?
— Назвіть емоції, які, на вашу думку, сприяють здоров’ю чи погіршують його.
2. Робота за підручником
Читання тексту на с. 58.
— Яким ти буваєш?
— Що виявляють емоції?
— Чому сприяють емоції?
— Які бувають емоції?
— Назвіть позитивні, невизначені та негативні емоції.
— Уважно прочитайте словничок емоцій на с. 59. Назвіть, в якому емоційному стані ви перебуваєте найчастіше.
Байдужий збуджений роздратований
вдячний зніяковілий розлючений
веселий наляканий самотній
впевнений наполегливий сердитий
впертий недовірливий скромний
гордий нетерплячий сором’язливий
задоволений ображений стривожений
заздрісний пригнічений схвильований
збентежений рішучий щасливий
— Розподіліть емоції, наведені в словничку, так: позитивні, невизначені, негативні. Запишіть у зошитах.
— Поясніть, чому ви розподілили їх саме так.
Учитель. На наш настрій впливають обставини, усе те, що відбувається з нами і навколо нас. Є обставини, які ми можемо змінити, проте є й такі, яких ми змінити не в силі. Як поводитися в такому разі? Чи можна покращити свій настрій?
Наприклад, сьогодні вам не щастить, настрій поганий. Як учинити?
Варіанти відповідей
• Намагатися пригадати щось приємне.
• Показати перед дзеркалом щось смішне, веселе.
• Послухати музику.
• Заспівати, станцювати.
• Намалювати карикатуру.
• Умитися — змити поганий настрій.
• Проспівати своє ім’я в пестливій формі, наприклад Наталочка, Натуся.
• Головне — переконати себе, що як візьмешся до якоїсь справи, на душі полегшає.
— Розгляньте малюнок на с. 59.
— Чому емоції, почуття, настрій не виникають самі по собі? — Які поради допоможуть вам зрозуміти й контролювати свої емоції?
— Чому здоров’я людини значною мірою залежить від її емоційного стану?
— Як позитивні емоції впливають на здоров’я?
— Що загрожує людині, яка постійно відчуває негативні емоції?
— Для чого важливо вчитися контролювати свої емоції з дитинства?
— Розгляньте малюнок на с. 60. Розкажіть, що відчуває зображена дівчинка та діти у дворі.
— Використайте поради щодо контролю емоцій у спілкуванні з другом, рідними.
— Що таке почуття?
— Як почуття позитивно впливають на людину?
— Які поради допоможуть зрозуміти власні почуття та почуття інших людей?
— Чому не треба соромитися своїх почуттів?
— Чому треба не боятися сказати про те, що ти відчуваєш, що тебе хвилює?
— Чому треба говорити про свої почуття від власного імені, використовуючи займенник «Я»?
— Закінчіть речення:
• Я боюся...
• Я радію...
• Мене засмучує...
• Мені подобається...
• Мене бентежить...
— Чому важливо навчитися сприймати й розуміти почуття друзів?
— Які поради допоможуть вам навчитися сприймати й розуміти почуття друзів?
— Чому треба навчитися уважно слухати друга?
— Чому треба правильно розуміти почуття друга, не боятися перепитати його?
— Чому треба слухати друга зі співчуттям, розумінням?
— Коли ви радієте? Якого кольору може бути радість? (Радість виграє різними кольорами.)
— На що вона може бути схожа? (На салют, яскраві променисті самоцвіти тощо)
— Якого кольору, на твою думку, емоції: радість, гнів, любов, заздрість, сором, страх, цікавість, задоволення, образа? Які емоції ви переживаєте найчастіше, якщо:
• батьки заборонили вийти погуляти;
• учитель не запитав на уроці;
• не подобається оцінка за контрольну роботу;
• мама похвалила за вимиту підлогу?
— Прочитайте речення. Що відчуває людина, коли так думає?
Скористайтеся підказкою: розчарування, радість, гордість, впертість, заздрість, задоволення, завзяття.
• Зі мною ніхто не хоче дружити.
• Навіщо мені з ними дружити? Мені й самому добре!
• Наступного разу обов’язково зроблю все значно краще.
• Як добре, що я дружу з цією дівчинкою!
• Я — найкращий! Навколо чудова природа! Прекрасні люди!
• Він завжди все робить краще, ніж я!
• Ні, я все одно зроблю по-своєму.
— Візьміть сімейний альбом. Оберіть фотографію з кількома особами. Розкажіть про емоційний стан кожного.
Запропонуйте дітям розповісти про ситуації, що зумовили їх гарний настрій.
Добирання символів до висловів:
• «гарний настрій» (веселка, салют, яскраві самоцвіти);
• «поганий настрій» (грозова хмара, пістрява, парасольки темного кольору тощо).
