Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
основи здоров'я.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.17 Mб
Скачать

2. Робота за підручником (с. 122–124)

— Що таке ДТП?

— Хто травмується під час ДТП?

— Уважно розгляньте малюнки на с. 122–123. Подумайте і ска­жіть, що може статися у зображених на них випадках.

— Розгляньте малюнок на с. 124. Уявіть себе автоінспектором. Які правила дорожнього руху порушують діти на майданчику?

— Про які правила дорожнього руху ви нагадаєте пішоходам?

— З яких причин найчастіше трапляються нещасні випадки на дорогах?

3. Фізкультхвилинка 4. Робота в зошиті (С. 45–46)

1) № 2. Розгляньте малюнки і дайте оцінку діям дітей.

№ 4. Допоможіть дітям знайти безпечний спуск з гори на сан­чатах

3) № 1. Знайдіть правильні відповіді та обґрунтуйте їх (с. 46).

Назвіть причини травматизму дітей.

а) Ігри на проїжджій частині;

б) перехід проїжджої частини у встановленому місці;

в) порушення правил дорожнього руху водіями;

г) порушення правил обходу транспортних засобів.

4) № 5. Прочитайте випадки ДТП. Дайте оцінку діям дітей.

Випадок 1

Сталося це вранці, якраз у годину «пік», коли багато людей ви­рушають у своїх справах: діти — до школи, дорослі — на роботу. Хлопчик, учень 4-го класу дуже поспішав, щоб не запізнитися на урок. Вистрибнув із автобуса, глянув ліворуч — і мерщій через до­рогу. Але він не помітив, що з-за рогу будинку виїхав легковий авто­мобіль. Водій побачив хлопчика, коли зупинити машину вчасно вже було неможливо. Заскрипіли гальма, та машина продовжувала рух. Водій спробував взяти ліворуч, але там — зустрічний потік транс­порту... Із важкими травмами хлопчика забрала «швидка». Над ним довго «чаклували» лікарі. А от водія врятувати не вдалося.

Випадок 2

Петрик добре знав правила поведінки на вулиці, але не завжди їх дотримувався. Дорогою їхала вантажна машина. Петрик вирі­шив покататися на ній. Причепився до заднього борту і поїхав. Рап­том машина різко зупинилася. Петрик не втримався і впав. Стало­ся нещастя. Лише через три місяці Петрика виписали з лікарні. Усе літо він ходив на милицях. Його друзі купалися, їздили на велоси­педах, гралися на подвір’ї, весело сміялися, а Петрик сидів удома. Він сам себе покарав.

5. Підсумок уроку

— Що таке ДАІ і ДТП?

— Які причини дорожньо-транспортних пригод вам відомі?

— Якими є наслідки дорожньо-транспортних пригод?

— Які правила слід виконувати, щоб уникнути ДТП?

— Чи перебігаєте ви дорогу перед машинами, що рухаються?

— Чи переходите ви дорогу у недозволених місцях та на черво­не світло світлофора?

— Чи виходите ви несподівано на дорогу із-за машин, що стоять?

Тема. Безпека велосипедиста. Обстеження велосипеда перед їз­дою

Мета: дати учням уявлення про різні види велосипедів та їх призначення; вчити обстежувати велосипед перед їздою, виконува­ти правила безпечної їзди на велосипеді; виховувати дисципліно­ваність, обачливість.

Хід уроку

1. Робота із загадкою

Ясним ранком повз дороги

На траві блищить роса.

По дорозі їдуть ноги

Та біжать два колеса.

У загадки є секрет:

Що це? Мій… (велосипед).

2. Розповідь вчителя

Іноді трапляється, що пішохід перетворюється на водія. Існує такий вид транспорту, який близький і дітям і дорос­лим. Це — велосипед.

Слово велосипед походить від латинських слів «велокс» — «швид­кий» та «педіс» — «нога». Дослівно це слово перекладається як «швидконіг».

Історія сучасного велосипеда сягає у давнину. Близько 500 років тому Леонардо да Вінчі зробив креслення велосипеда. Але виготови­ти його не зміг. Прототипами велосипедів у XVII–XVIII ст. були чо­тириколісні візки — самокати. Конструювали їх винахідники різ­них країн — Німеччини, Франції, Росії, Англії.

Значно пізніше, у XIX столітті, в Німеччині Драйз зробив бігову машину, схожу на велосипед. Але щоб їхати на ній, треба було від­штовхуватись ногами від землі.

Найперші велосипеди не мали педалей; для того щоб зупинити­ся, необхідно було гальмувати ногами.

Коваль Мак Міллан до старої конструкції додав педалі, які крути­лися вперед і назад. Педалі кріпилися до великого переднього коле­са. Ані спиць, ані ланцюга, ані гумових шин тоді ще не було. Швид­кість велосипед розвивав зовсім незначну, їздити на ньому було тряс­ко, незручно і, правду кажучи, не так уже й безпечно.

Поступово велосипед удосконалювали й поліпшували.

Згодом зробили дитячий триколісний велосипед. Він був дуже великий, у 2 рази вищий за сучасний, а колеса були дерев’яними.

З того часу минуло понад 130 років. Велосипед удосконалював­ся, розроблялись нові моделі.

Зараз у світі існує понад 15 тисяч різних його моделей.

Є велотрактор, за допомогою якого можна виконувати деякі сільськогосподарські роботи на городі чи в саду. Є всюдиходи, на яких їздять по землі і плавають по воді. Існує навіть велобатискаф, яким водолаз подорожує по морському дну.

У Данії створено веломашину, на якій одночасно може їхати аж 35 осіб! А в Чехії сконструйовано велосипед, що їде вгору по схід­цях. Існують ще й спеціальні велосипеди: циркові, триколісні, ве­локоляски тощо. Цікавою модифікацією двоколісного велосипеда є тандем (велосипед для двох).

Сьогодні є велосипеди на будь-який смак — дитячі, жіночі, цир­кові, дорожні, спортивні. Але правила безпеки однакові для всіх ве­лосипедистів.

Ці правила треба твердо знати й виконувати. Адже велосипед — це не просто іграшка, а реальний транспортний засіб. 3. Робота за підручником (С. 125–129)

Читання тексту (с. 125).

Відгадування загадки про велосипед.

— Які бувають велосипеди?

— Хто користується велосипедами?

— Чи однакові правила для всіх велосипедистів?

— Кому категорично забороняється їздити на велосипеді проїж­джою частиною дороги?

— Де можна кататися до цього віку?

— Розгляньте верхній малюнок на с. 126.

— Кому дозволяється їздити на велосипедах тротуарами, у скве­рах і парках?

— Розгляньте нижній малюнок.

— Чому небезпечно і для вас, і для ваших пасажирів, якщо ви його катаєте на рамі?

— Чому перевантаженим велосипедом важко керувати?

— Які травми можна отримати?

— Розгляньте верхній малюнок на с. 127.

— Чи можна хизуватися тим, що вмієш їздити на велосипеді, не тримаючись за кермо та ще й не ставлячи ноги на педалі?

— Чи зможете ви миттєво загальмувати або звернути вбік, якщо на вашому шляху з’явиться певна перешкода?

— Розгляньте нижній малюнок.

— Як треба діяти, якщо вам на велосипеді треба дістатися про­тилежного боку дороги?

— Розгляньте малюнок велосипеда на с. 128. Назвіть частини велосипеда, позначені числами.

— Назвіть і покажіть інші деталі, які вам відомі.

— Чому перед катанням на велосипеді обов’язково треба переві­рити його технічний стан?

— Як обстежити велосипед перед їздою?

— Чому треба перевірити звуковий сигнал?

— Яким має бути дзвінок?

— Чим повинен бути обладнаний велосипед?

— Які мають бути світловідбивачі?

— Розгляньте нижній малюнок. Розкажіть, які правила пору­шили велосипедисти.

— Чому треба обов’язково дотримуватись правил?

— Розгляньте дорожні знаки для велосипедистів, зображені на с. 129.

— Які знаки для велосипедистів ви запам’ятали?