Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
основи здоров'я.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.17 Mб
Скачать

3. Фізкультхвилинка

4. Робота в зошиті (с. 44)

1) № 3. Визначте, у яких випадках гальмівний шлях буде дов­гим, а в яких — коротким. Поясніть чому.

а) Дорога суха, шини автомобіля нові, добре освітлення;

б) йде сильний дощ;

в) водій стомлений, видимість погана;

г) автомобіль їде з великою швидкістю, шини автомобіля стерті.

2) № 4. Практична робота «Встановлення гальмівного шляху ав­томобіля залежно від швидкості, погодних умов».

1. Розгляньте малюнок. Поясніть, що таке гальмівний і зупин­ний шлях автомобіля.

2. Знайдіть правильну відповідь й обґрунтуйте її.

• Що впливає на збільшення гальмівного шляху?

а) Обмежена оглядовість;

б) нові шини, легка машина;

в) слизька дорога;

г) гладка дорога

• Коли переходиш вулицю під час ожеледиці або туману, не можна:

а) переходити в місцях, де є круті повороти або зиґзаґи;

б) переходити у встановленому місці;

в) йти, поки не переконаєшся, що проїжджа частина вільна, а транспорт знаходиться на достатній відстані від тебе;

г) переходити там, де дорога не освітлена.

5. Підсумок уроку

— Чому не можна зупинити машину одразу?

— Чому небезпечно переходити дорогу перед транспортом, що наближається?

— Що називають гальмівним шляхом?

— Від яких умов залежить довжина гальмівного шляху машин?

Урок 26

Тема. Водії попереджають. Спеціальні машини

Мета: вчити учнів розпізнавати попереджувальні сигнали водіїв; розширити уявлення про спеціальні машини та їх призначення; фор­мувати навички свідомої дисциплінованої поведінки на вулиці.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав­ництва «Ранок», зокрема плакат «Безпека на дорозі».

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя

Учитель. Автомобілями перевозять вантажі, виконують різні роботи. Уже понад сто років служать автомобілі людям. Яких тіль­ки автомобілів вони не сконструювали! Вам давно відомо, що ав­томобілі за призначенням поділяються на вантажні, пасажирські і спеціальні.

Щоб виділятись серед інших автомобілів, спеціальні машини особливо пофарбовані. Вони обладнані звуковими пристроями типу «сирена » і проблисковими маячками синього, червоного або зеле­ного кольору.

2. Робота за підручником (с. 118–121)

— Куди мчать машини по наших дорогах?

— Розгляньте малюнок на с. 118. Які машини, зображені на ньо­му, ви впізнали?

— Чому водієві слід бути уважним і дотримуватися правил до­рожнього руху?

— Як можна запобігти зіткненню машин і машин з пішоходами?

— Чому пішоходи мають стежити за сигналами водіїв?

— Чи чули ви звукові сигнали машин?

— Про що цим сигналом водій попереджає інших водіїв та пі­шоходів?

— Розгляньте дорожній знак. До якої групи знаків його треба віднести?

— Що він означає?

— Коли дозволяється подавати звукові сигнали?

— А що означають світлові сигнали машин?

— Які світлові сигнали має кожна машина?

— Для чого у машини фари?

— Для чого у машини світлові покажчики повороту?

— Де вони розміщені?

— Що показують їх жовті вогники?

— Розгляньте верхній малюнок на с. 119. Визначте напрям руху машин. Обґрунтуйте свою думку.

— Як водій машини може подавати сигнали, якщо світлових по­кажчиків повороту нема або вони несправні?

— Куди водій здійснює поворот, якщо його ліва рука витягну­та вбік?

— Куди водій здійснює поворот, якщо його ліва рука витягнута вбік і зігнута в лікті під прямим кутом угору?

— Розгляньте нижні малюнки. Визначте напрям руху машин. Обґрунтуйте свою думку.