Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Підручник по стандартиз.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
4.12 Mб
Скачать

2.5. Позначення розмірів та їх відхилень на кресленнях

За стандартами розрізняють три способи позначення розмірів на кресленнях. На кресленнях завжди ставлять значення но­мінального розміру.

Перший спосіб полягає у написанні справа від номінального розміру числових значень обох граничних відхилень. Наприклад, Ø50 ; Ø50 ; Ø50 ; Ø50 . Цей спосіб застосовують переважно у робочих кресленнях виробів, при­значених для одиничного та малосерійного виробництва. При цьому для визначення розмірів оброблюваних поверхонь використову­ють здебільшого універсальні вимірювальні засоби (лінійки, штан­генінструменти, мікрометри тощо).

Другий спосіб позначення розмірів окремих елементів виробів полягає у написанні справа від номінального розміру літерного по­значення основного відхилення та квалітету точності. Наприклад, Ø50C8; Ø50H7; Ø50Js6; Ø50P6; Ø50S5; Ø50h8; Ø50g7; Ø50h16; Ø50Js15; Ø50t6 тощо. Такий спосіб позначень розмірів застосовують переважно у робочих кресленнях виробів, призначених для серійно­го та масового виробництва. Під час виготовлення розміри заготова­нок і виробів контролюють за допомогою калібрів чи автоматизова­них контрольно-вимірювальних пристроїв, практично визначаючи тільки, чи перебуває контрольований розмір у заданих межах. Кіль­кісні вимірювання можуть виконувати тільки під час налагодження контрольних пристроїв на задані розміри, тому числові значення відхилень розмірів у цьому разі практично непотрібні.

Третій спосіб (змішаний) позначення розмірів деяких елемен­тів виробів полягає у застосуванні першого та другого способів водночас. При цьому справа від номінального розміру пишуть, як у другому способі, літерне позначення основного відхилення ра­зом з квалітетом точності, а поруч, у круглих дужках, вказують цифрові значення обох відхилень розмірів, як у першому способі. Цей спосіб найчастіше застосовують у кресленнях, призначених для налагодження контрольно-вимірювальних, сортувальних авто­матів і напівавтоматів у масовому виробництві, інколи у малосерійному виробництві, де для контролю деяких процесів оброблення заготованок використовують калібри та універсальні вимірюваль­ні засоби. Робоче креслення ротора гвинтового компресора, при­значене для серійного виробництва, зображене на рис. 2.8.

Рис. 2.8. Робоче креслення ротора

2.6. Визначення допусків і посадок гладких циліндричних з’єднань

Визначити тип посадки і розрахувати її параметри

Приклад 1. Ø55 - посадка з зазором.

За таблицями допусків і посадок знаходимо для заданих полів допусків верхні і нижні відхилення отвору і вала. В масштабі будуємо схему розташування полів допуску і по їх взаємному розміщенні визначаємо тип посадки. Визначаємо її параметри:

Dmax = D + ES = 55,000 +0,019 = 55,019 мм;

Dmin = D + EI = 55,000 + 0,000 = 55,000 мм;

dmax = D + es = 55,000 +(-0,030) = 54,970 мм;

+мкм

+19

H6

0 0

-30

f6

-49

-мкм

dmin = D + ei = 55,000 +(-0,049) = 54,951 мм;

Smax = Dmax – dmin = 55,019 – 54,951 = 0,068 мм;

Smin = Dmin – dmax = 55,000 – 54,970 = 0,030 мм;

Sm = (Smax + Smin)/2 = (0,068 + 0,030)/2 = 0,098 мм;

ТП = TD + Td = 0,019 + 0,019 = 0,038 мм.

Приклад 2. Ø75 - посадка з натягом.

За таблицями допусків і посадок знаходимо для заданих полів допусків верхні і нижні відхилення отвору і вала. В масштабі будуємо схему розташування полів допуску і по їх взаємному розміщенні визначаємо тип посадки. Визначаємо її параметри:

Dmax = D + ES = 75,000 +0,046 = 75,046 мм;

Dmin = D + EI = 75,000 + 0,000 = 75,000 мм;

dmax = D + es = 75,000 + 0,256 = 75,256 мм;

dmin = D + ei = 75,000 + 0,210 = 75,210 мм;

Nmax = dmax – Dmin = 75,256 – 75,000 = 0,256 мм;

Nmin = dmin – Dmax = 75,210 – 75,046 = 0,164 мм;

Nm = (Nmax + Nmin)/2 = (0,256 + 0,164)/2 = 0,210 мм;

ТП = TD + Td = 0,046 + 0,046 = 0,092 мм.

+256

+мкм

z8

+210

+46

H8

0 0

-мкм

Приклад 3. Ø60 - посадка перехідна.

За таблицями допусків і посадок знаходимо для заданих полів допусків верхні і нижні відхилення отвору і вала. В масштабі будуємо схему розташування полів допуску і по їх взаємному розміщенні визначаємо тип посадки. Визначаємо її параметри:

Dmax = D + ES = 60,000 +0,046 = 60,046 мм;

Dmin = D + EI = 60,000 + 0,000 = 60,000 мм;

dmax = D + es = 60,000 + 0,050 = 60,050 мм;

dmin = D + ei = 60,000 + 0,020 = 60,020 мм;

Nmax = dmax – Dmin = 60,050 – 60,000 = 0,050 мм;

Smax = Dmax – dmin = 60,046 – 60,020 = 0,026 мм; так як Nmax > Smax,

то вірогідність виникнення натягу більша, тому в середньому визначаємо

Nm = (Nmax - Smax)/2 = (0,050 + 0,026)/2 = 0,038 мм;

ТП = TD + Td = 0,046 + 0,030 = 0,076 мм.

+мкм

+50

n7

+46

H8

+20

0 0

-мкм