- •Державна пенітенціарна служба україни чернігівський юридичний коледж
- •Плани семінарських занять
- •Чернігів – 2014 Семінарське заняття №1
- •Хід заняття
- •Реферативні доповіді за підготовленими індивідуальними навчально-дослідними завданнями за визначеною тематикою:
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 2
- •Наближений розрахунок часу
- •Хід заняття
- •Методичні рекомендації для підготовки до теми
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 3
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Реферативні доповіді за підготовленими індивідуальними навчально-дослідними завданнями
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 4
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 5
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Реферативні доповіді за підготовленими індивідуальними навчально-дослідними завданнями за
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 6
- •Тема 6: Види, структура, повноваження апеляційних судів.
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 7
- •Тема 7: Види, структура, повноваження вищих спеціалізованих судів.
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 8
- •Тема 8: Склад та повноваження Верховного Суду України.
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Реферативні повідомлення за підготовленими індивідуальними навчально-дослідними завданням за
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Семінарське заняття № 9
- •Тема 9: Склад та повноваження Конституційного Суду України.
- •Хід заняття
- •Методичні вказівки щодо самостійної роботи під час підготовки до наступних занять
- •Реферативні повідомлення за підготовленими індивідуальними навчально-дослідними завданням за
- •Рекомендована література для самостійної роботи студентів
- •Критерії оцінки усних відповідей студентів за національною шкалою
- •Порядок оцінювання знань студентів (освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» 2012 рік набору)
- •Порядок оцінювання знань студентів (освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» 2014 рік набору)
- •Порядок оцінювання знань студентів (освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» - Правоохоронна діяльність 2013 рік набору)
- •Порядок оцінювання знань студентів (освітньо-кваліфікаційний рівень «Бакалавр» - Правознавство, Правоохоронна діяльність 2014 рік набору).
Семінарське заняття № 4
Тема № 4: Статус суддів України. Система забезпечення судів.
Мета заняття: закріпити теоретичні знання, отримані під час лекції та самостійної роботи; обговорити додатковий навчальний матеріал, що вивчений студентами відповідно до плану семінарського заняття; організувати дискусію навколо навчальних питань, що виносяться на розгляд; ознайомити студентів з навчальною літературою, характером проведення занять та підготовки до них, особливостями поточного та підсумкового контролю; виховувати у особового складу навчальної групи необхідність постійної роботи над підвищенням своєї теоретичної підготовки, розвитку корисної ініціативи, вдосконалення практичних навичок, вміння вільно спілкуватися, наполегливість у розв’язанні виникаючих задач.
План проведення семінарського заняття:
1. Письмове опитування (проводиться в процесі розгляду першого навчального питання тривалістю 5 хв.)
2. Заслуховування реферативних доповідей за підготовленими індивідуальними навчально-дослідними завданнями (реферативні доповіді за визначеною тематикою заслуховуються у процесі розгляду навчальних питань, тривалість однієї доповіді до 3- х хв.)
3. Індивідуальне та фронтальне усне обговорення навчальних питань.
Навчальні питання:
1. Поняття статусу суддів.
2. Дисциплінарна відповідальність суддів.
3. Суддівське самоврядування: завдання та організаційні форми.
4. Поняття і завдання забезпечення судів
Наближений розрахунок часу
№п\п |
Навчальні питання |
Розрахунок часу, хв. |
|
Організаційний момент та вступне слово |
5 |
1 |
Суддя як носій судової влади |
25 |
2 |
Дисциплінарна відповідальність суддів. |
25 |
3 |
Суддівське самоврядування: завдання та організаційні форми. |
10 |
4. |
Поняття і завдання забезпечення судів. |
10 |
|
Висновок: |
5 |
|
Разом: |
80 |
Хід заняття
Вступне слово викладача
Після організаційного моменту у вступному слові викладач називає тему, вид заняття, визначає його мету, час та порядок проведення. Оголошує навчальні питання та особливу увагу приділяє актуальності й значенню кожного навчального питання для майбутньої професійної діяльності випускників.
Порядок проведення семінарського заняття
Після вступного слова викладач пропонує 2 студентам письмово надати відповіді на наступні питання:
1. Присяга та обов’язки професійного судді.
2. Єдність судової системи і статусу суддів.
Перше навчальне питання
Суддя як носій судової влади
Контрольні запитання:
Поняття статусу суддів.
Суддя як носій судової влади.
Гарантії незалежності суддів.
Друге навчальне питання
Дисциплінарна відповідальність суддів.
Контрольні запитання:
Вимоги до претендентів на посаду судді.
2. Підготовка суддів.
3. Порядок призначення та обрання суддів.
4. Діяльність вищої кваліфікаційної комісії.
Третє навчальне питання
Суддівське самоврядування: завдання та організаційні форми.
Контрольні запитання:
1. Поняття суддівського самоврядування.
2. Статус народних засідателів і присяжних.
Четверте навчальне питання
Соціально-правовий захист суддів.
Контрольні запитання:
1. Поняття соціально-правового статусу суддів.
2. Порядок грошового забезпечення суддів.
3. Соціальне забезпечення суддів.
Методичні рекомендації для підготовки до теми:
Правовий статус суддів визначається Конституцією України (статті 124-130), Законом України "Про судоустрій і статус суддів" та іншими правовими актами. Правосуддя в Україні здійснюють професійні судді, а у визначених законом випадках - народні засідателі і присяжні.
Суддею є громадянин України, який відповідно до Конституції України та названого Закону (ст. 51) призначений чи обраний суддею, займає штатну суддівську посаду в одному з судів України і здійснює правосуддя на професійній основі.
Судді е посадовими особами судової влади, які відповідно до Конституції України наділені повноваженнями здійснювати правосуддя і виконувати свої обов'язки на професійній основі в Конституційному Суді України та судах загальної юрисдикції. Судді в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системі судів загальної юрисдикції чи адміністративної посади, яку суддя обіймає в суді.
На посаду судді може бути рекомендований громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.
Не можуть бути рекомендовані на посаду судді громадяни:
1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків судді;
3) які мають не зняту чи не погашену судимість.
Додаткові вимоги до кандидатів на посаду судді у судах вищого рівня встановлюються цим Законом.
Суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з таких підстав:
1) істотні порушення норм процесуального права при здійсненні правосуддя, пов'язані, зокрема, з відмовою у доступі особи до правосуддя з підстав, не передбачених законом, порушення вимог щодо розподілу та реєстрації справ у суді, правил підсудності чи підвідомчості, необґрунтоване вжиття заходів забезпечення позову;
2) невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом;
3) порушення вимог щодо неупередженого розгляду справи, зокрема порушення правил щодо відводу (самовідводу);
4) систематичне або грубе одноразове порушення правил суддівської етики, що підриває авторитет правосуддя;
5) розголошення таємниці, що охороняється законом, в тому числі таємниці нарадчої кімнати або таємниці, яка стала відомою судді під час розгляду справи у закритому судовому засіданні;
6) неподання або несвоєчасне подання для оприлюднення декларації про майновий стан, відображення в ній завідомо неправдивих відомостей.
Однією з гарантій належного здійснення правосуддя є створення необхідних умов для діяльності суддів, їх правового, соціального захисту та побутового забезпечення.
Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Конституційний принцип незалежності суддів означає, у тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.
Для вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування - самостійне колективне вирішення зазначених питань суддями.
Суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення самостійності судів і незалежності суддів. Діяльність органів суддівського самоврядування має сприяти створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їх діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами у системі судів.
До питань внутрішньої діяльності судів належать питання організаційного забезпечення судів та діяльності суддів, соціальний захист суддів та їхніх сімей, а також інші питання, що безпосередньо не пов'язані із здійсненням правосуддя.
До завдань суддівського самоврядування належить вирішення питань щодо:
1) забезпечення організаційної єдності функціонування органів судової влади;
2) зміцнення незалежності судів, суддів, захист від втручання в їхню діяльність;
3) участі у визначенні потреб кадрового, фінансового, матеріально-технічного та іншого забезпечення судів та контроль за додержанням установлених нормативів такого забезпечення;
4) вирішення питань щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах у порядку, встановленому цим Законом;
5) призначення суддів Конституційного Суду України;
6) призначення суддів до складу Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, встановленому законом.
