- •Хід уроку
- •Перевірка домашнього завдання.
- •Уведення в іншомовну атмосферу.
- •Презентація нового лексичного матеріалу.
- •Підведення підсумків уроку.
- •Урок 35
- •Хід уроку
- •II. Основна частина уроку (30 хв)
- •Урок 36
- •Хід уроку
- •1. Презентація нового лексичного матеріалу.
- •Хід уроку
- •4. Уведення в іншомовну атмосферу.
- •Урок 37
- •Хід уроку
- •Урок 38
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Хід уроку
- •III. Заключна частина уроку (5 хв)
- •Урок 41
- •II. Основна частина уроку
- •III. Заключна частина уроку
III. Заключна частина уроку (5 хв)
1. Домашнє завдання.
Communication Box: How to express evaluation. CD 1, track 36, SB p. 131
Listen to and learn.
Підведення підсумків уроку.
Діалог вчителя з учнями.
What do you think of quiz show? How would you compare it with other shows? What is on the minus side about soap operas? What are some of the pluses of sports report?
Урок 40
Підтема: Види фільмів. Телебачення
Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Продовжувати навчати спілкуватися за темою.
Формувати аудіативну компетенцію.
Практикувати навички письма.
Розвивати крос-культурну компетенцію.
Удосконалювати комунікативну компетенцію.
Виховувати усебічно розвинену особистість.
Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)
Привітання.
Повідомлення мети уроку.
Today we are going to continue to express evaluation and will listen to a dialogue of brother and sister. You’ll also have an incredible experience in working with English proverbs.
Перевірка домашнього завдання.
Учні зачитують інформацію, яку вони знайшли в Інтернеті (Your Language Portfolio: Writing. SB p. 137). У цей час троє учнів на дошці
пишуть переклад речень (Express Yourself! WB p. 63 (b)), які потім перевіряє вчитель разом із рештою учнів.
Уведення в іншомовну атмосферу.
Формування фонетичної компетенції.
Rhyme and Reason. SB p. 132, CD 1, track 37.
Listen to and read the Evaluation Jazz Chant with rhythm. Practise the sounds /л/ and /w/.
Активізація лексичного матеріалу.
Communication Box: How to express evaluation. CD 1, track 36, SB p. 131
Учні прослуховують слова, записані на диску.
ІІ. Основна частина уроку (ЗО хв)
1. Формування аудіативної компетенції.
Формування крос-культурної компетенції.
Work Your Wisdom! SB p. 135 (а)
Copy the table in your workbook. Match the parts of the proverbs and explain their meanings.
Seeing is believing.
Knowledge is power.
A little knowledge is a dangerous thing.
To know everything is to know nothing.
Live and learn.
Work Your Wisdom! SB p. 135 (b)
Illustrate the proverb you like most.
Презентація необхідного лексичного матеріалу.
Учитель на дошці виписує слова, які необхідні учням для якомога повнішого розуміння тексту.
Етап аудіювання.
Your Language Portfolio: Listening. CD 1, track 38, SB p. 135 (a) Listen to Alice* s talk with her friend Phil and say what kind of TV viewer she is.
Учні слухають текст 2 рази.
Alice: Phew! School is over at last. Now my brother and I can spend most of our time outdoors.
Phil: I bet you’ll be switching from channel to channel, eating popcorn and watching your TV favourites.
Alice: Exactly. Just imagine: Mum comes back home from work and finds us glued to the screen. She knows only too well that she can’t drag us away from the screen when something interesting is on.
Phil: She will call you “couch potatoes”, won’t she?
Alice: No wonder. We have a great choice of TV channels: from BBC to Five. No escape from couch potatoism, don’t you think?
Phil: You won’t believe it, but I have recently been to the very heart of British television — the BBC. In full it is the British Broadcasting Corporation. Now I know for sure that it’s a great TV empire. It consists of BBC land BBC2.
Alice: How would you compare them?
Phil: BBC 1 is the main channel of the BBC. It has programmes to everyone’s taste — light entertainment, news, sport, films and children’s programmes, of course.
Alice: My Dad says some of the programmes on BBC2 are even more serious, and include plays, concerts and Open University programmes.
Phil: He’s absolutely right! I felt so proud and excited there!
Alice: Speaking of excitement, “Coronation Street” is so exciting right now — I have to see it tonight.
Phil: I can’t believe this — you’re addicted!
d) Перевірка розуміння тексту.
Your Language Portfolio: Listening. SB p. 136 (b)
Say how Alice expresses evaluation of her television experience.
Just imagine: Mum comes back home from work and finds us glued to the screen.
We have a great choice of TV channels: from BBC to Five.
No escape from couch potatoism, don’t you think?
Mum knows only too well that she can’t drag us away from the screen when something interesting is on.
Speaking of excitement, “Coronation Street” is so exciting right now — I have to see it tonight.
Your Language Portfolio: Listening. SB p. 136 (c) Say how Phil evaluates the BBC.
have recently been to the very heart of British television — the BBC.
Now I know for sure that it’s a great TV empire. It consists of BBC1 andBBC2.
BBC1 is the main channel of the BBC.
It has programmes to everyone’s taste — light entertainment, news, sport, films and children’s programmes, of course.
He’s absolutely right! I felt so proud and excited there!
2. Робота над проектом.
а) Активізація набутих знань.
