Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ІІ семестр конспекти.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
187.39 Кб
Скачать

III. Заключна частина уроку (5 хв)

Домашнє завдання.

Підведення підсумків уроку.

Діалог вчителя з учнями.

Do you have a satellite dish? Do you watch BBC channels? What Ukrainian channel do you like most?

Урок 39

Підтема: The Media: Past, Present and Future

Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал.

Практикувати навички читання.

Практикувати навички письма.

Удосконалювати фонетичну компетенцію.

Розвивати крос-культурну компетенцію.

Формувати комунікативну компетенцію.

Виховувати усебічну обізнаність.

Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)

  1. Привітання.

  2. Повідомлення мети уроку.

Today we will have a talking about different TV programmes. We’ll read information about them in a TV guide. Also we are going to find out your own attitude to TV contents.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Учні дають відповіді на запитання (Your Language Portfolio: Read­ing. Reading WB p. 60 (a, b)).

  1. Уведення в іншомовну атмосферу.

а) Формування фонетичної компетенції.

Rhyme and Reason. SB p. 120, CD 1, track 34.

Listen to and read the TV Dialogue Rhyme with correct intonation. Practise the sounds Д)/ and /0:/.

  1. Основна частина уроку (30 хв)

1. Тренування навичок читання.

  1. Активізація лексичного матеріалу, формування аудіативної ком­петенції.

Words. Phrases. Expressions. CD 1, track 27, SB p. 100 Words. Phrases. Expressions. CD 1, track 31, SB p. Ill Учні прослуховують слова, записані, на диску та повторюють за диктором.

  1. Формування крос-культурної компетенції.

Across Cultures. SB p. 129

Учні мовчки читають про реалії Великої Британії та СІЛА.

  1. Етап читання.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 128

Read the description of different TV programmes in a TV guide and say which of them are to these people's tastes:

  1. a five-year-old child;

  2. a sportsperson;

a teenager;

  1. a housewife.

ЩКАЗКА

A five-year-old child = Animated Cartoon; A sportsperson = Video Workout;

A teenager = American Musical;

A housewife = Soap Opera.

d) Перевірка розуміння тексту й формування комунікативної ком­петенції.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 129 (a)

In the text find the adjectives formed from the following nouns.

llili

Day — daily; order — ordinary; tradition — traditional; success — suc­cessful; excellence — excellent; beauty — beautiful.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 129 (b) Explain what is meant in the text by:

  1. soap opera;

  2. video workout;

  3. daily routine;

  4. episode;

  5. a couch potato;

  6. a long cartoon film

  7. fitness craze”;

  8. television programming.

Your Language Portfolio: Reading. SB p. 130 (c) Comment on the title of the text.

2. Тренування навичок письма.

а) Презентація нового матеріалу.

Your Language Portfolio: Writing. SB p. 130 Information about letters to the Editor.

Letters to the Editor — це листи, які пишуть читачі та глядачі, зі своїми думками до редакції газети, журналу чи телевізійної передачі.

b) Активізація нового матеріалу.

Your Language Portfolio: Writing. SB p. 130 (a)

How to write a conclusion to e-mail.

Study the tips and say which of them make letters to the Editor formal. Your Language Portfolio: Writing. SB p. 131 (b)

Read the example of a letter to the Editor and say if the author man­aged to reflect all the tips.

III. Заключна частина уроку (5 хв)

  1. Домашнє завдання.

  1. Your Language Portfolio: Reading. SB p. 128, CD p. 1, track 35 Listen to the text which you have read.

  2. Enrich Yourself! WB p. 59 (c)

Translate into English.

  1. — Don’t you tired of switching from channel to channel?

  1. No! I’m waiting for something interesting.

  2. As for me, you are going to turn on TV addict.

  3. No. I just want to watch a TV programme on my taste.

  1. — What TV programmes do you prefer: music shows or soap operas?

  1. Nor music shows, nor soap operas. I enjoy every bit of cartoons from my childhood.

  2. What is your favourite cartoon?

  3. It’s “Snow White and the Seven Dwarfs”. I’m going to watch it in Saturday morning.

  4. So, you will enjoy youself to your heart’s content.

  1. — BBC is one of the best TV companies, you know.

  1. True, true. I have wached all its channels.

  2. There is not any TV advertisement on them. Am I right?

  3. Absolutely! They provide news, entertainment and educational programmes for every age group.

с) Your Language Portfolio: Writing. SB p. 130, WB p. 61

Write a letter to the Editor after reading a review of your favourite TV show.

  1. Підведення підсумків уроцу.

Діалог вчителя з учнями.

What kinds of TV programmes do you know? Say which of them are to yours taste?

Урок 39

Тема: Чи варто дивитися телевізор? Види фільмів. Прислів’я про знання

Мета: Ознайомити учнів з новою лексикою.

Формувати комунікативну компетенцію.

Практикувати навички письма.

Розвивати фонетичну компетенцію.

Удосконалювати аудіативну компетенцію.

Виховувати прагнення мати власну думку.

Обладнання: Підручник,-зошит, CD-диск.