Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ІІ семестр конспекти.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
187.39 Кб
Скачать
  1. Підведення підсумків уроку.

Діалог вчителя з учнями.

What did we speak about? What can you say about things you can’t live without? What of them is part and parcel of your life?

Урок 35

Підтема: Твої улюблені програми

Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал.

Формувати аудіативну компетенцію.

Продовжувати формувати граматичну компетенцію.

Практикувати навички письма.

Розвивати крос-культурну компетенцію.

Удосконалювати комунікативну компетенцію.

Виховувати розуміння того, яку роль відіграють відомі винаходи в нашому житті.

Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск, картки з україномовни­ми еквівалентами лексики, що вивчалася.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення (10 хв)

Привітання.

Повідомлення мети уроку.

Today we are going to continue our talking about technological progress and pollution inventions which were made by accident. We will listen to very interesting stories and try to write an instructional manual.

Перевірка домашнього завдання.

Вчитель збирає зошити на перевірку.

Уведення в іншомовну атмосферу.

Формування фонетичної компетенції.

Rhyme and Reason. SB p. 101, CD 1, track 28

Listen to and read “The 21stCentury Rapand beat the rhythm. Prac­tise the sounds /і/ and /і:/.

II. Основна частина уроку (30 хв)

1. Формування аудіативної компетенції.

Активізація лексичного матеріалу.

Words. Phrases. Expressions. CD 1, track 27, SB p. 100 Учні прослуховують слова, записані на диску.

Презентація необхідного лексичного матеріалу.

Учитель на дошці виписує слова, які необхідні учням для якомога повнішого розуміння тексту.

Етап аудіювання.

Your Language Portfolio: Listening. CD 1, track 30, SB p. 109 (a) Listen to three stories about inventions and say if they are part and par­cel of your life.

Учні слухають текст 2 рази.

A Cheesy Story

You won’t believe it but some of the inventions were made by accident!

There is a legend about an Arab traveller who accidentally made the first cheese.

-One day, over 4,000 years ago, Hasan — that was his name — was mak­ing a trip across the desert. He used a small bag made from a sheep’s stom­ach to store milk for the trip. Using animal parts like this was common back then.

After a long, hot day, the milk had turned into a watery, lumpy mix­ture. Hasan was curious and hungry, so he ate it.

Here’s what happened to Hasan’s milk: the desert heat and a chemical found in the stomach of certain animals, acted on the milk. This caused the milk to form soft lumps called curds and thin liquid known as whey. Hasan’s discovery tasted delicious — it was cheese!

This may not really be how cheese came about. But today, cheese is made much the same way.

The Big Scoop

What’s your favourite flavour of ice-cream? Is it chocolate? Peanut butter? Vanilla? There are many to choose from. How is it possible that there are so many flavours? The answer is “science”. Some ice-creams are made with natural flavouring, but others may have artificial flavouring such as vanillin, an artificial vanilla. These artificial flavourings are made up in a laboratory by scientists known as flavourists. They use a ma­chine to separate the various chemicals that make up food. The flavour­ists taste and smell these different chemicals to figure out which ones add a special flavour to the food. Next they mix these chemicals to create an artificial flavouring. Which tastes better — natural flavouring or artifi­cial? You’ll be the judge.

Upside Down Minerals

Imagine brushing your teeth with snail shells or fishbones! Hundreds of years ago, you may have done so. People have used strange things to clean their teeth.

Today we use toothpaste, of course. Toothpaste is made from minerals which come from natural materials such as shells and rocks. Other ingre­dients in toothpaste keep the paste good tasting, and a chemical called fluoride helps prevent tooth decay.

Minerals, chemicals and detergents in an upside down tube? When you think about it, we still clean our teeth in a strange way!

d) Перевірка розуміння.тексту.

Your Language Portfolio: Listening. SB p. 109 (b)

Listen to the stories again and number the pictures in chronological order.

3,5,6, 1,4,2

  1. Тренування навичок письма.

Презентація нового матеріалу.

Активізація нового матеріалу

Your Language Portfolio: Writing. SB p. 110 (a)

How to write an introduction to e-mail. Study the tips and say what de­tails they explain.

  1. Your Language Portfolio: Writing. SB p. 110 (b)

Read the following part of an instructional manual and say what im­portant things you know now about how to use a steam iron.

III. Заключна частина уроку (5 хв)

Домашнє завдання.

Повторити граматичний матеріал про Indirect Questions and Special Questions.

Your Language Portfolio: Writing, SB p. 109

Write a part of an instructional manual for a gadget you can't leave without.

Перевірка засвоєння лексичного матеріалу.

Учитель роздає учням картки з україномовними еквівалентами лексики, що вивчалася. Завдання — надати англомовні еквіваленти.

Підведення підсумків уроку.

Діалог вчителя з учнями.

What signs of technological progress do we have in Ukraine? What Ukrainians inventors do you know? What can you say about their great inventions?