Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Яку частину мови ви тепер вивчаєте?

  • Які граматичні характеристики дієслова вже знаєте?

— Які знаєте часи дієслів?

— В якому числі може вживатись дієслово?

— Як називається початкова форма дієслова і на які питання відповідає?

Усмішки

1. Впізнайте дієслово, вжите у множині.

Який час...

Я миюся, Ти миєшся...

Який це час, Федоте?

Ну, раз ми з вами миємось — виходить, що субота.

(В. Слюсар)

— Чи правильно відповів Федот? Доведіть.

2. Впізнайте дієслова, вжиті в однині.

Який це час: я бігаю, ти бігаєш, він бігає, вони бігають?

Велика перерва.

— Чи погоджуєтесь з відповіддю учня? Чому?

  1. Вчитель: — Який буде минулий час від дієслова "прокидатися "?

Учень: — Спати!

— Чи правильно відповів учень? Доведіть.

V. Домашнє завдання з інструктажем.

С.52, правило, вправа 98.

— Оголошується конкурс на кращий твір-фантазію "Якби птахи і звірі вміли говорити".

уроку_______ Дата__________

Тема. Дієслова, що виражають незавершену і завершену дію. (Впра­ви 99-102.)

Мета. Ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова (незавер­шена і завершена дія). Провести спостереження за виражальними можливостями дієслів, що означають незавершену і завершену дію, їх істотними ознаками. Виховувати навички збереження життя через конкретну ситуацію.

Обладнання. Малюнки, ілюстрації з питань поведінки з газовою плитою, електроприладами (до вправи 101). Картки зі словами для гри.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 96.)

1. Фронтальне опитування.

— Назвіть дієслово в однині і поставте його в множині.

— Складіть речення з цими дієсловами, визначте тип речення за метою висловлювання та інтонацією цього речення.

2. Перевірка виконання домашньої вправи 98.

а) Хто хоче описати малюнок (усне завдання)?

б) Конкурс творів-фантазій "Якби птахи і звірі вміли говорити". Діти зачитують свої твори вголос.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 99.

— Прочитайте уривки з віршів і зверніть увагу на дієслова.

— Поставте питання до виділених дієслів і з'ясуйте:

1) Які дієслова вказують, що дія відбувалася в минулому, але не завершилася?

2) Які дієслова означають, що дія відбулася, завершилася?

3) Які дієслова називають дію, яка ще тільки відбувається?

4) Які дієслова вказують, що дія відбудеться, завершиться?

2. Спостереження за дієсловами, що означають незавершену і завер­шену дію. (За вправою 100.)

а) Утворення з неозначеної форми і записування дієслів минулого, теперішнього і майбутнього часу.

б) Спостереження, яку дію означає кожне дієслово — завершену чи незавершену.

Висновок. Дієслова в неозначеній формі, а також в минулому і майбут­ньому часі можуть виражати як незавершену, так і завершену дію. Дієслова теперішнього часу виражають тільки незавершену дію.

3. Опрацювання правила, с. 54.

Каліграфічна хвилинка.

пере єре епл плив переплив переплив Хто переплив море, той знає про горе.

— Назвіть дієслова, вжиті у прислів'ї. (Переплив, знає.)

— Визначте, яку дію (завершену чи незавершену) означають ці дієслова. Доведіть свою думку. (Що зробив? переплив — завершена дія. Що робить? знає — незавершена дія.)

4. Творчий диктант.

— Від дієслів незавершеної дії утворіть і запишіть дієслова завершеної дії.

Гріла, текли, зеленіє, летять, росли, цвіте, робили, плели.

— Позначте префікси в утворених дієсловах.

Фізкультхвилинка.

5. Навчальний диктант.

Вербову гілочку як символ України повіз Тарас Шевченко із собою на заслання і посадив її у казахській пустелі. Виросло велике дерево, яке люди назвали вербою Тараса. А потім ще двісті вербинок виростив поет із її гіллячок. Вербовий гай у засланні нагадував Шевченкові рідну Україну.

Завдання.

1. Дібрати і записати заголовок.

2. Підкреслити дієслова, що означають завершену дію.

6. Бесіда про правила поведінки з газо- та електроприладами

7. Робота з текстом. (За вправою 101.)

— Прочитайте текст. Спробуйте уявити описану ситуацію, з'ясуйте невідомі значення слів.

— Чи правильно діяв Миколка?

— За яким номером треба телефонувати в службу газу? (04)

— Знайдіть і назвіть в тексті дієслова, що означають завершену дію. (Повернувся, відчув, кинувся, відчинив, побіг.)

— Який це текст за метою висловлювання? (Розповідь.)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]