Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку.

— Як називається тема сьогоднішнього уроку? (Роль слів у побудові тексту.)

— То що ви повинні пам'ятати, коли будуєте текст?

— А тепер продовжуємо гру-казочку "А що ж далі?". Отже, історію ми перервали на тому, що, коли тато-Вовк прокинувся, Вовченятка коло нього не було. Простежте, які нові герої з'являються в історії і як можна назвати уривок, який зараз почуєте. Отже, слухайте.

...Недалеко на пальмі сиділа Мавпочка.

Мавпочко, — питає Вовк, — ти не бачила мого Вовченятка?

Бачила, — каже Мавпочка. — Воно ген-ген у море запливло.

Що ж мені робити ? — питає Вовк. Каже Мавпочка:

Он бачиш ту височенну драбину? Коли в мене ледачий настрій, я по ній на пальму залізаю. А ти бери і лізь по ній на дно моря. Там твоє Вовче­нятко камінчиком прикинулося, щоб хижі риби його не покусали.

Узяв Вовк височенну драбину та й ну опускати її на морське дно. Вода була глибока, і драбини вистачило тільки до половини моря.

Мавпочко, а чи нема в тебе другої драбини?

Є, — каже Мавпочка, — є в мене й друга драбина, але вона ген-ген аж під тією найвищою пальмою.

Коли Вовк приніс її і сточив дві драбини, вони якраз дістали до дна ...

— Які нові герої з'явились в історії? (Мавпочка.)

— Запропонуйте свій заголовок до цього уривка. (Діти наводять свої варіанти заголовка.)

— Що фантастичного у цій розповіді?

— Що ж, продовження — на наступному уроці. Не забудьте, чим за­кінчився сьогоднішній уривок.

VI. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 30.)

уроку_______ Дата__________

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Слово повідомляє, впливає, допо­магає.

уроку_______ Дата__________

Тема. Поділ тексту на частини. План. (Вправи 31-34.)

Мета. Продовжувати формувати вміння ділити текст на логічно завершені частини, складати план тексту. Розвивати вміння визначати тему і мету тексту. Виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї.

Обладнання. Політична карта Європи, таблиця словникових слів.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

III. Оголошення теми і мети уроку.

— Діти, ви зачитували розповіді про свій день, які складали за опорними словами, що допомогли точно вказати послідовність подій. Але щоразу, коли ви ставатимете старшими, завдання на уроках будуть ускладнюватись. Вам необхідно навчитися переказувати великі твори, записувати поширений пе­реказ, складати детальну розповідь. Щоб легше досягти цього, необхідно на­вчитися ділити текст на частини, щоб скласти план до цього тексту. Тоді легше розповідати, бо зберігається послідовність викладу подій.

IV. Робота над новим матеріалом.

1. Виконання вправи 31 (письмово).

а) Словникова робота.

Білорусь — держава, яка межує з Україною (показати на карті).

Виднокіл — небокрай, обрій, горизонт.

— Яка це частина мови? (Іменник.) Запишемо в таблицю до іменників,

б) Читання тексту вправи 31.

в) Поділ тексту на частини, складання і запис плану.

План

1. Гості з Білорусі.

2. Оксанка з Марисею в полі.

3. В гостях у Марисі.

4. Яка красива Білорусь!

г) Переказ тексту за планом.

— Чи допоміг план у переказі тексту? Для чого потрібен план?

Висновок. План допомагає висловлювати думки послідовно, не пропустити чогось важливого.

д) Усно встановити зв'язок між словами у першому реченні. (Діти (що зробили?) приїхали; діти (які?) білоруські; приїхали (куди?) в гості; в гості (до кого?) до школярів; школярів (яких?) українських.)

2. Складання плану тексту (за вправою 32).

а) Словникова робота.

Попереду — перед ким-, чим-небудь, на чолі когось, чогось, спереду, на переді; протилежне позаду.

— На яке питання відповідає? (Де?) Яка це частина мови?

Обжинки — закінчення, останній день жнив і свято з цієї нагоди.

б) Каліграфічна хвилинка (підр., с. 18).

Обжинки — народне свято.

— Яка орфограма у слові свято? (Без апострофа.)

в) Читання тексту вправи, визначення його теми і мети. Тема цього тексту — розповідь про народне свято — обжинки. Мета — ознайомити учнів з народною традицією українців, зі святку­ванням обжинок.

г) Складання і запис плану.

3. Складання розповіді за заздалегідь складеним планом. (План записа­ти на дошці.)

План

1. Сонячні зайчики — вороги Королеви Глупої Ночі.

2. Чого боялась Королева?

3. Грізне плем'я хмаровиків-громовиків.

4. Часті сварки царя Грому і цариці Блискавки.

5. Непереможність сонячних зайчиків.

а) Слухання тексту для переказування.

Прадавніми і найзаклятішими ворогами Королеви були сонячні зайчи­ки, бо вони часто рятували людей від її підступів і завжди робили їм добро. Люто ненавиділа Королева сонячних зайчиків і всіляко боролася з ними. Та нічого не могла вдіяти. Адже сонячні зайчики бували на землі тільки вдень, коли ясно світило сонце й коли Королева боялася навіть носа вистромити но білий світ.

Щоправда, вдень Королеві допомагали її спільники — грізне плем'я хмаро-виків-громовиків. Правив ними цар Трім, товстопузий та тріскучий, і цариця блискавиця, худа, жовта й дуже нервова. Як і всі товстуни, цар Трім був неповороткий, вайлуватий і завжди не встигав за своєю царицею. Вона блисне, спалахне на все небо і — вже погасла, заспокоїлась. А він тільки тоді почи­нає гримотіти і буркотливо верзти якусь нісенітницю. Через це вони часто сварилися і зчиняли більше галасу й гармидеру, ніж треба. Само по собі плем'я хмаровиків-громовиків було дурне й темне, але Королева Глупої Ночі підко­рила його і примусила робити шкоду сонячним зайчикам та людям. Час від часу це темне плем'я збиралося на небі хмарами, затуляло сонце і влаштову­вало грозу. Гримів Грім, блискала Блискавиця, хмаровики зливою кидалися на землю, намагаючись знищити сонячних зайчиків. Та сонячні зайчики були непереможні. Вони відважно йшли на бій, за допомогою свого найкращого друга Вітра розганяли хмари ворогів і примушували їх ганебно тікати. І знову небо ставало чисте, ласкаво всміхалося сонце, а сонячні зайчики, кожен з квіткою півників у зубах, ставали півколом і починали веселий танок, свят­куючи свою перемогу.

(В. Нестайко "В Країні Сонячних Зайчиків").

б) Підбір заголовка до тексту.

в) Оголошення конкурсу на крашу розповідь за планом.

Фізкультхвилинка.

4. Самостійна робота (за вправою 33) з фронтальною перевіркою.

а) Читання тексту.

б) Словникова робота.

в) Підбір і запис заголовка.

г) Самостійне складання і запис плану тексту.

— Скористайтеся підказкою після вправи (с. 18).

д) Фронтальна перевірка самостійної роботи учнів.

— Яка мета тексту?

V. Домашнє завдання з інструктажем. (Вправа 34.)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]