Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Як змінюються дієслова? (За часами.)

  • Які часові форми має дієслово? (Т. ч., мин. ч., майб. ч.)

Вибірковий диктант.

— Я зачитую три часові форми одного дієслова, а ви записуєте так:

1 ряд — дієслова минулого часу,

2 ряд — дієслова теперішнього часу,

3 ряд — дієслова майбутнього часу.

Орють, оратимуть, орали. Сіяв, сіє, сіятиме. Зійшло, сходить, зійде. Виполю, буду полоти, полола. Виростатиме, виростало, виростає. Буду збирати, збирала, збираю.

V. Домашнє завдання. С. 50 — правило, вправа 94.

уроку_______ Дата__________

Тема. Змінювання дієслів за числами. (Вправи 95—98.)

Мета. Виробляти в учнів вміння визначати число дієслова і змінювати дієслова за числами. Вдосконалювати навички роботи з текстом.

Обладнання. Таблиця часів дієслова.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— Яка частина мови називається дієсловом?

— Як називається початкова форма дієслова? Наведіть приклади.

— Як змінюються дієслова?

— Які часи може мати дієслово?

— На які питання відповідають дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу?

  • Дієслово в неозначеній формі змініть за часами. (Усно.) Малювати — малював, малює, малюватиме (буде малювати).

Бігти — Сумувати — Формувати — Радіти —

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 94.)

— З якої казки взято цей уривок? (Л. Українка "Біда навчить".)

— Про що в ній розповідається?

— Яка головна думка цієї казки?

— Зачитайте окремо дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часу.

— Поясніть пропущені розділові знаки у виділених реченнях

3. Творчий диктант з фронтальною перевіркою.

— Дієслова в неозначеній формі змініть і запишіть: в минулому часі — 1-й ряд, в теперішньому часі — 2-й ряд, в майбутньому часі — 3-й ряд.

Збирати, ходити, горювати, розливати, радіти, балакати, працю­вати, складати, літати, смішити, плавати.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Проблемна ситуація.

— Що означає, або що випливає з такого питання:

"Як змінюються дієслова за числами?" (Це означає, що дієслова таки змінюються за числами).

  • Які є числа як граматична ознака? (Однина і множина).

Висновок. Якщо дієслова змінюються за числами, значить — вони

можуть вживатись в однині і множині.

— Давайте переконаємось у цьому.

2. Вибіркове коментоване списування. (За вправою 95.)

а) Читання тексту, словникова робота.

Марево — 1. Оптичне явище а атмосфері, яке полягає в тому,

що невидимі предмети, які знаходяться за горизонтом, відбиваються в переломленій формі в повітрі, міраж.

Переносне зн. 2. Привиди, примари, уявне видіння.

3. Миготливий шар теплого повітря біля поверхні землі (особливо в спеку).

б) Виписування з кожного речення головних членів речення за зразком:

Краєчок (що зробив?) сховався.

в) Визначення числа кожної пари головних членів.

3. Робота над правилом (с. 52) з використанням таблиці часів дієслова.

4. Вибіркове списування. (За вправою 96.)

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів.

б) Добір заголовка до тексту.

в) Визначення речень з однорідними присудками і записування їх у зошит. (Чайки знімались з одиноких берегових скель, припадали грудьми до хвиль і плакали над морем. Море стемніло, змінилось. Дрібні хвилі зливались докупи і непомітно підкрадались до берега, падали на пісок і розбивались на білу піну.)

г) Визначення числа дієслів у записаних реченнях.

— Поміркуйте, який це текст. Розповідь, опис чи міркування?

5. Робота з текстом. (За вправою 97.)

— Прочитайте кінцівку казки і назвіть невідомі слова.

— Якщо б це була ваша казка, про що ви написали б в зачині та основній частині?

— Який заголовок був би у казки?

— Знайдіть у наведеному тексті однорідні присудки, виражені дієсловами.

(...Сіло пташеня матері на спину, вчепилося ніжками й дзьобиком за пір 'я. Полетіла мати, принесла своє дитя у гніздо й питає:

Будеш тепер з гнізда виглядати?

Не буду, — сказало радісне пташеня й підняло голівку, щоб виглянути з гнізда).

— Чому у цьому тексті дієслова вжито в однині? (Вони означають дію одного предмета).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]