Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку.

Гра-конкурс "Скажіть без затримки". На дошці записуються сполучення займенників з прийменниками Учням дається кілька хвилин на роздумування. Потім ведучий (вчитель) вказує учневі на одне із словосполучень і пропонує швидко скласти речення. За кожне правильно складене речення зараховується один бал.

Словосполучення для гри.

З неї, через них, через їх, для нього, для його, біля її, навколо нього, від нього, на їх, проти її, за неї, до їх, в його, за тебе, проти її, за неї, до їх, в його, за тебе, проти вас, після неї, після вас, перед тобою, серед вас, повз тебе, завдяки йому, завдяки вам, під його, за тобою, навколо тебе, навколо вас.

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 57 — можна оголосити конкурс на кращий твір в номінації "Мрії мого народу".

уроку_______ Дата__________

Тема. Займенники 3-ї особи однини і множини. (Вправи 58—65.)

Мета. Поглиблювати і поширювати знання про особові займенники. Виробляти вміння розрізняти займенники 3-ї особи однини і множини та їх відмінкові форми серед інших особових займен­ників. Закріплювати знання про текст.

Обладнання. Текст, записаний на дошці. Таблиця відмінювання займенників 3-ї особи.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 57.)

1. Оголошення відкриття конкурсу на кращий твір в номінації "Мрії мого народу".

а) Запис на участь у конкурсі.

б) Жеребкування черговостей виголошування творів.

в) Зачитування конкурсантами своїх творів.

г) Підсумки журі. (Вчитель може запросити бібліотекаря і одного-двох батьків класу.)

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Вчимося редагувати. (Текст заздалегідь записаний на дошці.) — Прочитайте текст, ставлячи в потрібному відмінку особові займенники, що в дужках. Визначте особу цих займенників.

Росли разом троянда і кропива. Кропива раз і каже своїй сусідці: "Дивись, як це бджілка коло (ти) кружляє: (ти) ні на хвилинку нема від неї спокою. Я дивуюся, як вистачає (ти) терпіння. Я не дозволила б цій поганій комасі пити з (я) соки. (Я) ніхто й руками не чіпає, а з (ти) й бджілка робить, що хоче. Хіба (ти) це не обходить?"

(3 народної творчості)

— До якої особи належать змінені займенники? (До 1-ї і 2-ї особи.)

— Які займенники належать до 3-ї особи однини і множини? (Він, вона, воно, вони.)

— Яка особливість займенників 3-ї особи однини? (Ці займенники вказують на рід.)

— Отже, сьогодні ми будемо вивчати займенники 3-ї особи однини і множини — їх відмінювання, правопис, вживання в мовленні.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 58 (усно). (Послідовно всі завдання

вправи.)

2. Розгляд таблиці відмінювання займенників 3-ї особи (за вправою 59).

3. Вивчення правила про особливість форм займенників орудного відмінка і тих, що вживаються з прийменниками.

4. Письмова вправа на закріплення вивченого правила. (Записаного заздалегідь на дошці.)

— Спишіть, змінюючи займенники в дужках.

Не знайшов (він). Зайшов до (він).

Не було (вона). Ми були в (вона).

Не бачив (вони). Був коло (вони).

5. Вибіркове списування. (За вправою 60.)

а) Визначення головної думки тексту.

б) Виписування з тексту займенників 3-ї особи, визначення їх відмінка.

6. Розвиток зв'язного мовлення. (За вправою 61.)

а) Написання твору-мініатюри "Моя співуча пір'їнка". (Обмеження: не більше семи речень у творі-мініатюрі.)

б) Виділення у творі особових займенників, визначення їх особи, числа і відмінка.

Вчитель збирає зошити, аналізує роботи і зачитує найвдаліші твори.

Фізкультхвилинка.

7. Вправа-загадка 62 (усно). Відгадка. Серп — прес.

8. Колективне виконання вправи 63 (усно).

Перший текст виразніший. У другому тексті спостерігається надмірне вживання займенників.

9. Вибіркове списування. (За вправою 64.) а) Відгадування загадок.

Відгадки. 1.Луна.

2. Ввічливість.

3. Піддашшя.

б) Виписування займенників 3-ї особи разом із словами, до яких вони відносяться.

1-а загадка: скажеш їй;

2-а загадка: я не змінюся, я не коштую, цінюся нею. 3-я загадка: наведе мені, літера в ньому.

в) Підбір синонімів до виділених слів.

Обізветься — відізветься, озветься, відгукнеться, відкликнеться. Кмітливий — тямущий, тямкий, тямовитий, тямковитий, здогадливий, меткий.

V. Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 65 (усно).

уроку_______ Дата__________

Тема. Повторення й узагальнення вивченого про займенник. (Впра­ви 66-76.)

Мета. Повторити й узагальнити знання про займенник як частину мови. Розвивати інтерес до мови.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]