Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Як пишуться прийменники з іменниками? Проблемне запитання.

— Скільки різних займенників записано на дошці? Доведіть. Мене, мною, я, на мені.

Кросворди "Зійдіть східцями".

І. II.

І. До особових займенників я, ми додайте букви, яких не вистачає, і прочитайте слова.

1. Провалля. (Яр.)

2. Заглибина в землі. (Яма.)

3. Орган у порожнині рота. (Язик.)

4. Хижа тварина. (Ягуар.)

5. Плід. (Яблуко.)

6. Житель Японії. (Японець.)

II. І. Частина суші, що гострим кутом врізається в море. (Мис.) 2.Предмет туалету і гігієни. (Мило.)

3. Посуд. (Миска.)

4. Художник. (Митець.)

5. Людина, що варить мило. (Миловар.)

6. Синонім до слова думання. (Мислення.)

V. Домашнє завдання з інструктажем.

С. 28,29, правила, вправа 51.

уроку_______ Дата__________

Тема. Займенники 2-ї особи однини і множини. (Вправи 52-57.)

Мета. Продовжити формувати навички роздільного написання займен­ників з прийменниками. Вчити змінювати займенники 2-ї особи однини і множини за відмінками, спостерігати за зміною цих займенників. Розвивати мовне чуття.

Обладнання. Плакати для гри (або запис на дошці), індивідуальні картки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Робота з індивідуальними картками (3—4 учні).

2. Усмішка.

— Послухайте усмішку, впізнайте займенник, назвіть його особу.

Найголовніше

Учитель. Скажи мені, Ковальчук, чого ще не було на світі сто років тому?

Учень. Літаків, ракет, автомашин, супутників, телефонів, електрики ....

Учитель. А ще чого?

Учень. Мене

3. Перевірка домашнього завдання (вправа 51).

— Що можете сказати про такі слова: нас, нам, нами, у нас? (Це відмінкові форми особового займенника ми.)

— Як пишуться займенники з прийменниками?

— Який займенник "вішав'' із вірша? (Я)

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Вибірковий диктант-пісня.

— Виписати займенники.

Виростеш та, сину, вирушиш в дорогу.

Виростуть з тобою приспані тривоги.

(В. Симоненко)

— Визначте особу виписаних займенників. (2-а особа однини.)

— Отже, сьогодні ми вивчаємо займенники 2-ї особи однини і множини.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Спостереження за відмінюванням займенників 2-ї особи однини і множини. (За вправою 52.)

Цікаво знати.

За часів Київської Русі пошанного звертання на "Ви" ще не було. Підлеглий до свого володаря звертався на "ти", як і володар до підлеглого. Згодом займенник Ти став нормативним у звертанні до Бога. А займенник Ви в Україні набув поширення у звертанні дітей до батьків, молодших віком до старших та до незнайомих людей. Таке звертання засвідчує етичні норми нашого народу, шо вироблялися протягом віків.

V В Україні до неодруженого чоловіка могли весь вік звертатися на "ти". Лише одруження, тобто започаткування родини, робило можливим вживання форми "ви". А куми, охрестивши дитину, відразу звертались один до одного на "ти".

V В англійській мові займенник thou (ти) вживається тільки в поетичній мові й у звертанні до Бога, а в усіх інших випадках вживається займенник you (ви).

2. Творча робота (за вправою 53).

а) Читання і з'ясування значень незрозумілих висловлювань.

б) Складіть два речення з висловлюваннями.

1 ряд — першої групи,

2 ряд — другої групи,

3 ряд — третьої групи.

3. Словничок.

Гардероб.

1. Шафа для зберігання одягу.

2. Приміщення в установі, театрі тощо, де зберігається верхній одяг відвідувачів.

3. Увесь одяг однієї людини.

— Складіть речення зі словом гардероб у всіх трьох значеннях і займенником ти (в різних відмінках).

4. Каліграфічна хвилинка.

ти тебе тобі тобою Прислів'я.

Не чіпай і пальцем нікого, тебе кулаком не зачеплять.

Журавель у небі, а ти йому вже ціну встановлюєш.

Як ш до людей, так люди до тебе.

— Визначте особу, число і відмінок використаних у прислів'ях займен­ників.

— Як пишуться займенники з прийменниками?

Фізкультхвилинка.

5. Розв'язок зв'язного мовлення. (За вправою 54.)

а) Читання тексту і з'ясування значень невідомих слів.

б) Висловлення почуттів від прочитаного оповідання.

в) Бесіда за змістом оповідання.

— Чому, звертаючись до матері, Михайлик уживає займенник Ви?

— Який висновок випливає з оповідання? Чи зробить такий висновок Михайлик? (Треба бути слухняним, щоб не хвилювати батьків і не наближати тим самим їхньої старості.)

г) Розпізнавання у тексті всіх форм займенників 2-ї особи, ґ) Робота над словом.

— Доберіть усно синоніми до виділених слів. Відповіла — відказала, відмовила, повіла (рідко);

глянула — поглянула, подивилась, зиркнула, зирнула, глипнула (діалект).

д) Відшукування у тексті числівників. (Три, чотири, одна.)

6. Письмовий переказ за даним початком. (За вправою 55.)

7. "Пошукай добре слово у своєму серці". (За вправою 56.) Найголовніше у цій вправі — дати всім бажаючим дітям можливість висловитись і похвалити їх за правильні відповіді і добре серце.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]