Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

— Над чим ми працювали на уроці?

— Як розрізняють форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду?

2. Гра "Загадковий калейдоскоп".

— Відгадайте загадки і знайдіть у них прикметники жіночого роду од­нини в місцевому відмінку.

• У зеленій траві зійшло,

усміхнулось, розцвіло. Потім стало біле-біле і за вітром полетіло. (Кульбаба)

• Я росла в земляній темниці, як зросла — взяли в світлиці. З мене шкуру всі деруть,

мене варять, мене труть. (Картопля)

• Бідовий хлопчина в теплій сорочині по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)

• У зеленім кожушку,

в костяній сорочечці

я росту собі в ліску,

всім зірвати хочеться. (Горіх)

VI. Домашнє завдання. С. 125, правило.

уроку_______ Дата__________

Тема. Відмінювання прикметників у множині. (Вправи 1—4.)

Мета. Ознайомити учнів з особливостями відмінювання прикметників у множині; виробляти навички правопису закінчень прикметників у називному відмінку множини. Виховувати любов до живої природи, дбайливе ставлення до неї.

Обладнання. Малюнки-розмальовки: чорнобривці, калина, соняшник. Кольорові ілюстрації квітів: волошки, сокирки, безсмертника, медуниці, звіробою, материнки.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1. Фронтальне опитування.

— З чого складається наше мовлення? (З речень.)

— З чого складаються речення? (Зі слів.)

— На скільки частин мови поділено всі олова української мови? (На 10 частин мови.)

— Яку частину мови ми зараз вивчаємо? (Прикметник.)

— Яка частина мови називається прикметником?

— Яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні? (Вживання прикметників робить наше мовлення багатшим, милозвучнішим, емоційно насиченим.)

— Як змінюються прикметники? (За числами, відмінками, а в однині — і за родами.)

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Колективне виконання вправи 1.

а) Ознайомлення і виконання першого завдання вправи.

— Спишіть подані сполучення прикметників з іменниками у стовпчик, поставте їх у множині і запишіть через риску.

Гордий прапор - горді прапори, мирна угода — мирні угоди, дружня зустріч — дружні зустрічі, складна задача — складні задачі прикра помилка — прикрій помилки.

— Виділіть закінчення прикметників у множині. Який висновок можна зробити про закінчення прикметників у називному відмінку множини?

2. Опрацювання правила (с.3), яке є логічним висновком виконаної вправи 1.

Висновок. Слід звернути увагу, що всі без винятку прикметники у називному відмінку множини мають закінчення - і, тому варто не забувати, що у вимові треба пом'якшувати кінцеві приголосні перед звуком - і. Це стосується всіх приголосних звуків (у тому числі шиплячих і губних).

3. Тренувальна вправа (усно) на закріплення вивченого правила.

— Названий прикметник поставте у множині, доберіть відповідний за змістом іменник, назвіть утворене словосполучення.

дорогий — дорогі діти слабкий — сухий — хижий — козачий — мудріший — голубий — скупий — сміливий -

4. Вибіркове списування (за вправою 2).

а) Читання тексту вправи, визначення його головної думки.

б) Словникова робота. Граціозні — витончені, стрункі.

в) Самостійне вибіркове списування за завданням 2 вправи 2.

Інформація. На планеті росте понад 200 видів калини. В Україні найпоширеніші 2 види — калина звичайна і цілолиста.

г) Перевірка виконаної вправи 2 (зачитування прикметників з пропущеними закінченнями).

Фізкультхвилинка.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]