Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

III. Підсумок уроку.

— Чи сподобалось вам оповідання?

— Якими словами передано основну думку?

— Як ви вітаєте свою маму з днем народження?

уроку_______ Дата__________

Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіно­чого роду. (Вправи 253-256.)

Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночо­го роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прик­метників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій.

Обладнання. Мовний матеріал, загадки, зразки новорічних листівок.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 251.)

а) Читання вірша з пропущеними закінченнями прикметників.

б) Пояснення правопису слів з ненаголошеними е, и в коренях слів.

в) Визначення роду і відмінка виписаних прикметників.

2. Самостійна робота.

— Спишіть, розкриваючи дужки.

— Визначте рід і відмінок прикметників.

(Своєрідний) жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. З (ранній) дитинства кожна дівчинка вчилася виплітати віночки. їх в Україні плели з різного зілля від весни і до (пізній) осені. З (давній) пори кожний віночок був не тільки окрасою голови дівчини, а й (могутній) помічником, що і біль знімає, і волосся береже. (За О. Воропаєм)

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

Дд Дд др руж б ба дружба Дружній череді вовк не страшний.

— Як ви розумієте це прислів'я?

— Доберіть спільнокореневі слова до слова дружня.

— У якому роді і відмінку вжито прикметник дружній?

2. Оголошення теми і мети уроку.

3. Робота над правилом.

а) Колективна робота над вправою 253.

б) Виведення висновку і зіставлення його з правилом, с. 125.

Фізкультхвилинка.

IV. Тренувальні вправи.

1. Розрізнення форм давального і місцевого відмінків.

а) Вправа 254.

— Спишіть речення, вставляючи пропущені закінчення.

— Визначте відмінок прикметників.

— Підкресліть головні члени у четвертому реченні.

б) Творчий диктант.

— Запишіть подані сполучення прикметників з іменниками у даваль­ному відмінку однини.

Зелена трава, рідна сестра, смішна історія, міцна дружба, гілляста липа.

— Запишіть ці прикметники з іменниками у місцевому відмінку однини. Лісова галявина, сонячна країна, весела мелодія, народна пісня, захоплю­юча книжка.

2. Робота над текстом (за вправою 255).

а) Читання тексту і визначення його типу.

б) Словникова робота.

в) Пояснення ролі прикметників у поданому тексті.

г) Списування тексту і визначення відмінків прикметників.

Різдво — християнське свято народження Христа, що відзначається 7січня.

Хай за вікном хуртеча злиться,

а нам співати і радіти.

Горить ялинка у світлиці.

— З Різдвом Христовим, любі діти!

Дніпро обняв дзвінкі Карпати,

а в хаті вже — кутя і сіно.

Дозвольте заколядувати:

— З Різдвом Христовим, Україно!

(Й. Струцюк)

3. Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 256).

а) Гра "Новий рік" (за віршем Р. Скачко).

Учитель. — Хто ступає на поріг,

не обтрушуючи сніг?

Діти. — Новий рік!

Учитель. — Хто несе веселий сміх,

розсипаючи на всіх?

Діти Новий рік!

Учитель. Для дорослих і малих

хто гостинці приберіг?

Діти. — Новий рік!

Учитель. — А прикрашеній сосні

подарує хто пісні?

Діти. — Новий рік!

Учитель. — Аж до ранньої зорі

зустрічають ліхтарі

Діти. Новий рік!

Учитель. Сумувати з ним не смій,

бо для кожного — він свій.

Діти. — Новий рік!

б) Ознайомлення із зразком вітальної листівки, поданої в підруч­нику.

в) Складання новорічного привітання своїм друзям, рідним.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]