Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

IV. Підсумок уроку.

— Чого ви вчилися на уроці?

— Яке правило повторили?

V. Домашнє завдання. С. 117, вправа 235.

уроку_______ Дата__________

Тема. Контрольна робота. Диктант.

Мета. Перевірити вміння учнів правильно писати слова на вивчені ор­фографічні правила та словникові слова; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; належно оформ­лювати роботу.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Контрольна робота. Як дерева зимують

Немов зачарований, стоїть зимовий ліс. Кремезні дуби в рудих шоло­мах — наче витязі у дозорі. Сосни хвацько збили набік білі берети. Кута­ються у м'які пухнасті накидки ялини. На галявині берізки збилися в гурт і тремтять від холоду. Переливається під променями скупого сонця сніг.

Як же зимують дерева? Сам по собі мороз їм не страшний. Головна не­безпека для дерев—висихання. Природа подбала про їх захист. Поверхня стовбура вкрита особливим водонепроникним шаром.

Принишк зимовий ліс. Та життя триває. Йде активна підготовка до нового буяння зелені.

(85 слів)

уроку_______ Дата__________

Тема. Вимова і правопис прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-. (Вправи 236-240.)

Мета. Вчити дітей утворювати і правильно вимовляти прикметникові фор­ми з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-; розвивати культуру мовлення; виховувати почуття гордості за героїчне минуле і славне сьогоден­ня української держави.

Обладнання. Портрети козацьких гетьманів, мовний матеріал, орфо­графічні словники.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Аналіз контрольної роботи.

Учитель дає загальну оцінку учнівським роботам. Потім аналізує ти­пові помилки і проводить роботу над ними.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

К к Кк ко за цьк ко го козак

Ми роду козацького діти,

Землі української цвіт.

(Д. Комілевська)

— Як ви розумієте слова вірша?

— Що ви знаєте про наших славних предків—запорозьких козаків?

— Знайдіть прикметники у рядках вірша і доберіть до них спільнокореневі іменники.

2. Оголошення теми і мети уроку.

3. Робота над текстом "Козацькі могили" (за вправою 236).

а) Читання тексту і визначення його мети.

б) Виписування з тексту прикметників із суфіксами -ськ-, -цьк-, -зьк- і позначення суфіксів.

4. Повторення правила про написання суфіксів -зьк-, -ськ-, -цьк-.

а) Творення власних назв від прикметників (вправа 237).

— Доберіть відповідні географічні назви до поданих прикметників за зразком.

— Запишіть слова парами, позначаючи в прикметниках суфікси. (За­поріжжя, Воронеж, Кременчук, Волга, Кавказ, Чернівці, Полтава, Мико­лаїв, Париж, Прага.)

б) Ознайомлення з теоретичним матеріалом, с. 119.

IV. Тренувальні вправи.

1. Коментоване письмо. (Вправа 238.)

а) Пояснення, від яких назв утворено подані прізвища людей.

б) Списування слів і позначення суфіксів.

в) Запис прізвищ, утворених від назв сіл, міст, місцевостей. (Ви­конання цього завдання бажано пов’язати з написанням відповідних прізвищ учнів класу, людей свого села, міста з відповідними місцевими назвами.)

2. Творча робота (за вправою 239).

— Утворіть за допомогою суфіксів -ськ-, -зьк-, -цьк- прикметники від поданих іменників.

— Звертайтесь до орфографічного словника.

— Допишіть назву свого міста (села) і утворіть від неї прикметник. За допомогою якого суфікса ви це зробили?

3. Самостійна робота.

— Від іменників, що в дужках, утворіть прикметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-. Запишіть утворені словосполучення.

(Тернопіль) область, (Україна) мова, (море) берег, (гори) річка, (Запо­ріжжя) електростанція, (чумак) шлях, (Бучач) район, (село) школа, (Київ) метро.

— Розберіть за будовою слова морський, гірська.

4. Робота з деформованими реченнями. (За варіантами по три речення).

— Складіть з окремих слів речення.

— Запишіть речення, підкреслюючи в них прикметники.

а) Чисту, я, мову, в солов'їнім, щебетанні, українську, чую.

б) Карпатським, пісня, над, радісно, нашим, краєм, дзвенить.

в) Миколка, юнацьких, з, переміг, змаганнях, шахів, на.

г) Туристи, дубом, під, зупинилися, на, велетенським, відпочинок.

г) У, бачили, козацькі, музеї, шаблі, ми.

д) Розповів, про, вчитель, замок, Збаразький, учням.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]