Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку.

1. Продовжіть речення.

Прикметник змінюється за... .

Щоб визначити відмінок прикметника, потрібно ... .

2. Гра "Загубився прикметник".

— Пригадайте і вставте у текст "Пісні про рушник" А. Малишка про­пущені прикметники.

... (Рідна) мати моя, ти ночей не доспала,

і водила мене у поля край села,

і в дорогу ...(далеку) ти мене на зорі проводжала,

і рушник ...(вишиваний) на щастя дала.

Хай на ньому цвіте ...(росяниста) доріжка,

і ...(зелені) луги, й ...(солов'їні) гаї,

і твоя незрадлива ...(материнська)...

(ласкава) усмішка, і засмучені очі ...

(хороші) твої.

VI. Домашнє завдання.

С. 113, правило; вправа 225.

уроку_______ Дата__________

Тема. Спостереження за зміною закінчень прикметників у різних відмінко­вих формах. Опис зовнішності людини. (Вправи 226-231.)

Мета. Закріплювати вміння дітей визначати відмінок прикметників у ре­ченнях за питанням, закінченням та відмінком іменника; вчити використовувати прикметникові форми для опису характерних оз­нак зовнішності людини; удосконалювати навички вживати прик­метники в реченні у тій формі, якої вимагають зв'язані з ними імен­ники; розвивати зв'язне мовлення; виховувати старанність і напо­легливість у навчанні, бажання вчитися.

Обладнання. Мовний матеріал, загадки, кросворд, книга В. Нестайка "Каз­кові пригоди і таємниці".

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 226.)

а) Читання загадок з дібраними відповідними прикметниками і відга­дування їх.

б) Визначення відмінків прикметників.

III. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

2. Каліграфічна хвилинка.

Зз Хх Рр зв ха ри річ к ща

Звірі — в хащах лісових,

риби — в водах річкових,

птиці по між віток

учать своїх діток.

— Про що ви дізналися із записаного?

— Чому всім потрібно вчитися?

— Знайдіть у вірші прикметники і доберіть до них спільнокореневі слова. (Лісовий, ліс, лісочок, лісник, узлісся. Річковий, річка, річечка, річенька.)

3. Робота з підручником. (Вправа 227.)

а) Запис поданих прикметників у місцевому відмінку.

б) Добір антонімів до виділених слів. (Далекий — близький, воло­га — суха, гомінливе — спокійне, тихе.)

в) Складання речень із словосполученнями та записування одного речення.

4. Робота з текстом (за вправою 228).

— Доберіть заголовок до поданого тексту.

— Спишіть текст, ставлячи прикметники у потрібному відмінку.

— Визначте відмінок прикметників і надпишіть його скорочено над словами.

— Розберіть за членами третє речення. (Дерева вбрались у казкові білі шати).

Словосполучення.

Дерева (що зробили?) вбрались; вбрались (у що?) у шати; шати (які?) казкові; шати (які?) білі.

5. Загадкова вікторина.

— Відгадайте загадки.

• Лід на річках, сніг на полях, віхола гуляє. Коли це буває? (Взимку)

• Скатертина біла увесь світ накрила. (Сніг)

• Сам не біжить, а іншим стояти не дозволяє. (Мороз)

• У воді не тоне, у вогні не горить. (Лід)

• Взимку білим цвітом сад зацвів, неначе навесні. (Іній)

— Загадайте свої загадки про зиму.

6. Робота над описом зовнішності людини.

а) Читання опису зовнішності людини, поданого у підручнику (вправи 39, 40).

б) Спостереження за словами-ознаками, які стосуються зовніш­ності людини (обличчя, волосся, ніс, очі).

в) Опис зовнішності одного-двох учнів класу (хлопчика і дівчинки за їх бажанням), або друга (подруги), знайомого (знайомої).

7. Самостійна робота (за вправою 230).

а) Виконання вправи за двома варіантами (по два речення).

б) Обмін зошитами і взаємоперевірка роботи.

в) Добір синонімів до слова кривавий, які передають ознаки за кольором. (Кривавий, червоний, гарячий.)

8. Гра "Виправ помилку".

(Вчитель читає уривок з книги "Казкові пригоди і таємниці" В. Не­стойка.)

У (похмурий) (підземний) палаці перед каміном, де ледь жевріло темно-синє вогнище, сидів Начальник Канцелярії Нічних Кошмарів Пан Морок. На ньому був чорний оксамитовий плащ з каптуром, що закривав обличчя. Якби не плащ і не синє полум'я в каміні, ми б з вами пана Морока просто не бачили. Бо весь він був із темряви. Саме про це він і співав, перебираючи струни (чорна) гітари...

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]