Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

VI. Підсумок уроку.

1. Складання усної розповіді про прикметник за планом (вправа 216). (До кожного пункту плану розповіді наводити приклади).

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника, с. 108.

3. Гра "Перетвори прикметник в іменник".

Радий, тихий, сумний, хоробрий, добрий, зелений, залізний, пташиний.

VII. Домашнє завдання (диференційовано). С. 105, вправа 209; с. 109, вправа 217.

уроку_______ Дата__________

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Вчимося добирати слова на задану тему. Опис снігура.

уроку_______ Дата__________

Тема. Відмінювання прикметників. (Вправи 218-222.)

Мета. Ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині і мно­жині, з прийомами розпізнавання відмінка прикметників; розви­вати уміння зіставляти мовні явища (прикметники з основою на твердий і м'який приголосний); виховувати повагу і шану до рідної мови і рідної землі.

Обладнання. Загадка, прислів'я, казка, малюнки природи рідного краю.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу. 1. Перевірка домашнього завдання.

а) Вправа 209.

— Які сполучення прикметників з іменниками ви підкреслили?

— Назвіть синоніми, вжиті в тексті.

б) Вправа 217.

— Який заголовок до тексту вправи ви дібрали?

— Прочитайте розбір прикметників за зразком.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Загадка.

Наче лицарі казкові,

вірно служать рідній мові:

так слова єднати вміють,

що усі їх розуміють.

(Відмінки)

2. Оголошення теми і мети уроку.

— Відгадавши загадку, ви здогадалися, що на сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися відмінювати прикметники.

3. Зоровий диктант (за текстом вправи 218).

— Яке число і рід прикметників білий, біла, білих?

— Чому в них різні закінчення?

— Визначте відмінки іменників, з якими зв'язані ці прикметники (кінь, баба, хат), і за ними дізнайтеся про відмінок прикметників.

4. Робота з таблицями відмінювання прикметників (с. 110-111).

— Порівняйте відмінкові закінчення прикметників чоловічого і серед­нього роду, чоловічого, середнього і жіночого роду.

— Зверніть увагу на особливості відмінювання прикметників чолові­чого роду в знахідному відмінку.

5. Спостереження за мовним матеріалом.

— Пригадайте, на які дві групи поділяються прикметники залежно від кінцевого приголосного основи. (Тверду і м’яку.)

— Виконайте вправу 220 за варіантами:

1 варіант — виписати прикметники твердої групи;

2 варіант — виписати прикметники м'якої групи.

— Перевірте, чи в таблицях підручника прикметники так само роз­биті на дві групи залежно від кінцевого приголосного основи.

6. Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 111.

Фізкультхвилинка.

IV.Тренувальні вправи.

1. Відмінювання прикметників (вправа 221, перше завдання).

— Провідміняйте письмово подані прикметники.

2. Колективне складання таблиці відмінкових закінчень прикметників (вправа 221, друге завдання).

— Складіть таблицю відмінкових закінчень прикметників чоловічого роду в однині.

— Назвіть відмінки прикметників, у яких перед закінченням ставить­ся знак м'якшення. З чим це пов'язано?

3. Робота з прислів'ями (записані на дошці).

Добра праця ніколи не пропаде.

Згаяного часу і конем не здоженеш.

На чорній землі білий хліб родить.

Весняний день рік годує.

— Поясніть, як ви розумієте зміст кожного прислів'я.

— Знайдіть у прислів'ях прикметники і спробуйте визначити їх відмінок. * Як ви міркуєте?

4. Робота з казкою.

— Послухайте казку. Поставте прикметники у потрібну за змістом форму.

Пташку спіймали і посадили в клітку. Опинившись у полоні, вона день і ніч повторювала: батьківщина, батьківщина, батьківщина. Хазяїн пташ­ки подумав: "Що ж у неї за батьківщина? Де вона? Мабуть, це якийсь пре­красний квітучий край, де (райський) дерева й (райський) птахи. Дай-но випущу я пташку на волю й подивлюсь, куди вона полетить. Вона мені по­каже шлях до тієї (незвичайний) країни".

Хазяїн відчинив золоту клітку, і пташка випурхнула. Вона відлетіла де­сять кроків і сіла на кущ терну, що ріс серед голого каміння. Між колючих гілок цього куща було її кубельце.

Расул Гамзатов

— Сформулюйте основну думку казки.

— Спробуйте визначити відмінок прикметників у другому абзаці казки.

V. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

— Від чого залежать закінчення прикметників в однині?

— Які закінчення мають прикметники з основою на твердий приго­лосний у називному відмінку однини? А які — з основою на м'який приголосний?

— Як визначити відмінок прикметника в реченні?

VI. Домашнє завдання.

С. 111, правило; вправа 222.

уроку_______ Дата__________

Тема. Вправи на визначення відмінків прикметників у реченні. (Вправи 223-225.)

Мета. Вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменника визначати відмінок прикметників у реченнях; розвивати словниковий за пас учнів; виховувати любов до рідної мови, до народної пісні.

Обладнання. Вірші, прислів'я про Батьківщину,

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]