Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

— Над чим ми працювали сьогодні на уроці?

— Яку особливість мають іменники чоловічого роду в давальному відмінку однини?

— Які закінчення мають іменники чоловічого роду в місцевому відмінку однини?

2. Гра „Будь уважним".

— Визначіть, які із сполучень іменників у формі давального відмінка відповідають вивченому правилу, а які — ні.

Директору Івану Миколайовичу, сусідові Івану, брату Степану, дідусеві Михайлу.

VI. Домашнє завдання.

С. 81, 82, правила.

Вправа 168 (І варіант — перше завдання, II варіант — друге завдання).

уроку_______ Дата__________

Тема. Вимова і правопис іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини. (Вправи 169-172.)

Мета. Ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого роду на приголосний в орудному відмінку однини; формувати пра­вильні правописні уміння і навички; розвивати пізнавальну са­мостійність і вміння усно переказувати текст; виховувати почуття поваги до старших людей і бажання допомагати їм.

Обладнання. Мовний матеріал, схема-опора.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Будем на уроці дружно працювати,

всі закінчення в словах чітко визначати.

II. Перевірка домашнього завдання. Вправа 168 (за варіантами).

І завдання.

— Прочитайте перебудовані прислів'я.

— Поясніть їх зміст.

ІІ завдання.

— Чому подані словосполучення іменників суперечать правилу?

— Прочитайте, як їх треба правильно записати.

III. Робота в групах.

Завдання 1.

— Впізнати прислів'я за двома словами.

— Записати складені прислів'я.

Завдання 2.

  • Записати прислів'я і визначити відмінок іменників.

  • Перша група.

Посієш — пожнеш. Годує — марнує. Згадай йому про роботу, а у нього голова болить. Щастя людини в праці.

Друга група.

Труда — плода. Калачі — печі. Без охоти нема роботи. Під лежачий камінь вода не тече.

Третя група.

Не одежа, а діла. Діло — сміло. Людина славна своєю працею. Без роботи день роком стає.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

2. Робота з текстом. (Вправа 169.)

а) Бесіда за змістом прочитаного.

— Перекажіть зачин тексту.

— Що розповіли жінки про своїх дітей?

— Як ви розумієте відповідь дідуся?

б) Спостереження над мовним матеріалом.

— Випишіть виділені іменники, поставивши їх у початковій формі. (Гордість, печаль.)

— Яке закінчення вони мають?

— Як змінилась основа другого іменника в орудному відмінку?

в) Висновок.

— Які закінчення мають іменники жіночого роду з нульовим закін­ченням у початковій формі в орудному відмінку однини?

3. Засвоєння теоретичного матеріалу, с. 6. Фізкультхвилинка.

V. Тренувальні вправи.

1. Вправа 170.

а) Виконання мовного завдання.

Любов'ю —[л'убовйуі Об'ю — [О б й у] Верф'ю — [в е р ф й уі

б) Формулювання правила.

Коли основа іменника жіночого роду закінчується на приголосний [б], [ßL [Ф1> т0 в орудному відмінку однини кінцевий приголосний не подов­жується. Після букв б, в, ф перед закінченням ставиться апостроф.

2. Робота зі схемою опорою.

— Скориставшись алгоритмом, поставте іменники в орудному відмінку.

Доповідь, зелень, радість, молодість, матір, совість, кров, подорож.

3. Творче списування.

— Спишіть вірш, ставлячи слова, що в дужках, в орудному відмінку.

Пізнай свої можливості, і жити вчись по (щирість). По (щирість), без (хитрість), без (заздрість), (зрадливість). Хай буде більше (радості) від (юність) до (старість). Хвала відвазі й (смілість), війна — (зарозумілість).

4. Робота з деформованими реченнями.

— Зі слів побудуйте речення, ставлячи іменники в потрібному відмінку. Ми, гості, хліб, зустрічаємо, сіль, і, дорогих.

Славиться, багатою, Україна, рослинність. Школа, брат, медаль, закінчив, золотою, із.

— Вкажіть відмінок іменників. (Завдання, виконується за трьома ва­ріантами.)

5. Робота над оповіданням. (Вправа 171.)

— Про кого ви дізналися із тексту оповідання?

— Як допомагала Оксанка дідусеві?

— Як ви оцінюєте ставлення дівчинки до старої одинокої людини?

— Перекажіть текст оповідання (усно).

— Розкажіть про свою допомогу одинокому дідусеві чи бабусі.

— Поставте іменники, що в дужках, в орудному відмінку однини і по­ясніть написання їх закінчень.

— Визначіть граматичну основу у першому реченні.(Ветеран сидить, милується, чекає.)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]