Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Usi_uroki_ukrayinskoyi_movi_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.31 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку.

1. Взаємоопитування.

Клас ділиться на дві групи. Учні кожної групи по черзі ставлять запи­тання з теми уроку і відповідають на них.

2. Поетична хвилинка.

Хай іменник візьме —ею

за потребою своєю.

Отже, груш... смачнішою,

А задач... складнішою,

Ну, а вдач... ледачою,

Як і каш... гарячою.

VI. Домашнє завдання.

С. 74, правило; вправа 152.

уроку_______ Дата__________

Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Культура мовлення. Складання тексту-опису за уявою.

уроку_______ Дата__________

Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 153-159.)

Мета. Поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; фор­мувати вміння й навички застосування правил для пояснення пра­вопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнаваль­ну самостійність; виховувати любов до праці.

Обладнання. Мовний матеріал, схема-опора, малюнки людей різних про­фесій.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 152.)

— Яку пору року зображено у вірші?

— Які слова вжито у переносному значенні?

— Визначіть відмінок виділених іменників.

2. Самостійна робота.

а) Робота з картками.

Картка №1.

— Прочитай загадки і відгадай їх.

— Спиши, використай правильні закінчення.

• Білі птахи летять над зем..., згра... сідають.

• Зим... народжуюсь, навесні вмираю, своїм тілом землю зігріваю.

• Ніжна зірка сніжно-біла на рукав згори злетіла. Поки ніс її сюди, стала крапл... води.

Картка №2.

— Дай повні відповіді на запитання, скориставшись опорними словами.

— Вкажи рід і відмінок іменників.

• Леся працювала з ким?

• Квіти поливали чим?

б) Робота з класом.

— Складіть і запишіть прислів'я.

— Використайте правильні закінчення.

— Вкажіть число, рід, відмінок іменників останнього прислів'я.

Сніданок їж сам, а служба служб...

Голк... дороги то й змія з нори виповзе

Дружба дружб..., а вечер... поділись,

Якщо ласк... манити, не міряють.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

— На сьогоднішньому уроці ви маєте самостійно сформулювати пра­вило про правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини. Цього правила в підручнику немає, бо автори вирішили перевірити вашу кмітливість, уміння самостійно робити висновки.

2. Колективна робота з таблицею. (Вправа 153.)

а) Визначення основи і закінчення іменників чоловічого роду в орудному відмінку.

б) Формулювання правила.

3. Робота зі схемою-опорою.

4. Проблемна ситуація.

— Коли учні сформулювали правило про правопис закінчень імен­ників чоловічого роду в орудному відмінку, Незнайко вигукнув: „У мене є доповнення до правила. В іменниках чоловічого роду на [й] кінцевий приго­лосний основи [й] в орудному відмінку однини зникає".

  • Чи правильно міркує Незнайко?

  • Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з віршем. (Вправа 154.)

— Про що ви дізналися із тексту вірша?

— Поставте запитання за його змістом і дайте на них відповіді.

— Знайдіть іменники чоловічого роду в орудному відмінку однини і поясніть їх закінчення.

2. Каліграфічна хвилинка.

Р р Рр ро об тя ящ роботящі Роботящі руки гори вернуть.

— Як ви розумієте зміст прислів'я?

— Вимовте звуки у слові роботящі.

— Доберіть спільнокореневі слова до поданого слова.

3. Тренувальні вправи.

а) Вправа 156.

— Визначення типу тексту.

— Списування із завданням: вставити потрібні закінчення іменників.

— Звуко-буквений аналіз слів вщерть, якоїсь (за варіантами).

б) Вправа 157. (Робота в трьох групах).

— Поставити подані іменники в орудному відмінку.

— З одним іменником в орудному відмінку скласти і записати речення.

4. Хвилинка-веселинка.

— Дайте відповіді на жартівливі запитання.

• Під яким кущем сидить зайчик у дощ? (Під мокрим.)

• Яким ключем не відчиниш двері? (Журавлиним, скрипічним.)

• Яким гребінцем не розчешеш волосся? (Тим, що у півня на голові.)

5. Спостереження над мовним матеріалом.

ховатися за будинком з являтися над горизонтом брат із сестрою Мишко з Івасем доріжка перед школою звучить над краєм

— Визначіть відмінок іменників.

— Як називаються слова за, над, із, перед?

— Зробіть висновок про вживання прийменників з іменниками в оруд­ному відмінку однини.

(Ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника, с. 78.)

6. Гра „Асоціація".

— У тлумачному словнику читаємо.

Асоціація: 1. Добровільне об'єднання осіб або організацій.

2. Зв'язок між уявленнями, думками, почуттями, внаслідок якого одне уявлення, почуття викликає інше.

— Нас цікавить друге значення цього слова. Наприклад, художник асоціюється з картиною.

— Продовжіть гру.

Письменник — (з книгою), композитор — (з піснею),

драматург — (з п'єсою), футболіст - (з м'ячем),

кухар — (з їжею), Аладін — (з лампою),

пожежник — (з вогнем), Кирило Кожум'яка — (з мечем),

поет — (з віршем), Котик — (з Півником).

7. Літературна хвилинка. (Вправа 158.)

а) Виконання завдань з підручника.

б) Словникова робота.

Ватра - вогнище, багаття.

Кличе ватра — внучка сонця

всіх дітей у коло дружби.

І ніхто побіля неї

не сумує та й не тужить.

(С. Жупанин)

Легіт — легкий приємний вітерець.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]