- •Використання елементів ароматерапії у розвитку пізнавальної та емоційної сфери дітей з особливими потребами Програма розвивальних занять (адаптована)
- •Пояснювальна записка
- •Розробки занять Заняття 1
- •Хід заняття
- •1. Вітання
- •4. Вправа «Подарунок для всіх».
- •Заняття 2
- •Хід заняття
- •1. Вітання
- •Заняття 3
- •Хід заняття
- •Заняття 4
- •Хід заняття
- •Заняття 5
- •Хід заняття
- •Заняття 6
- •Хід заняття
- •Заняття 7
- •Хід заняття
- •8. Гра «Буквоїдик».
- •9. Вправа «Ввічливі слова».
- •Заняття 8
- •Хід заняття
- •Заняття 9
- •Хід заняття
- •Заняття 10
- •Хід заняття
- •Вправа «Метелики»
- •Заняття 11
- •Хід заняття
- •Заняття 12
- •Хід заняття
- •Заняття 13
- •Хід заняття
- •Рекомендації по вибору ефірних масел для дітей
- •Для дітей рекомендовано вибирати такі масла:
- •Протипоказання в застосуванні ароматерапії
- •Правила вибору ароматичних масел
- •Застереження при використанні деяких ефірних масел:
- •Додатки
- •Дихальні вправи
- •Рухлива гри «Ліс»
- •Самомасаж рук
- •Вправи «Казковий кросворд»
- •Додаток 5
- •В права «Будинок Казкаря
- •Фізкультхвилинка
- •Вправа-гра «Так и ні»
- •Вправа «Продовж вірш»
- •Казка «Жив на світі їжачок»
- •Запитання до гри «Злови рибу»
- •Вправа «Хто найуважніший»
- •Вправа-гра «Фантазери»
- •Казка «Якби все було навпаки»
- •Вправа «Море перепутанок»
- •Вправа «Казковий Острів»
- •Вправа «Долина веселих Дракончиків»
- •Вправа «Знайди відмінності»
- •Пластичний етюд «Сонечко»
- •Вправа «Назви одним словом»
- •Ключ до обробки результатів:
- •Якісна характеристика виконання завдань та оцінка їх при обстеженні дітей без сенсорних порушень.
- •Список літератури
Заняття 5
Обладнання: диск з музикою заготовки кросвордів, малюнки казкових героїв, паперові ключі та замки, картинки до вправи «Четвертий зайвий», папір, ручки.
Хід заняття
1. Вправа «Казкове привітання»
Мета: зняття емоційної напруги. Пропонується дітям привітатися відповідно до назви вулиці, без слів. (Вулиця уклінна, вулиця веселунчиків, вулиця повітряних поцілунків, вулиця моргунчиків).
Дихальна вправа (Додаток 1)
Вправа «Казковий кросворд» (Додаток 5)
Мета: розвиток мислення, уваги, вольових рис.
Дітям пропонується розв'язати кросворд, щоб дізнатися ім'я казкового героя.
4. Вправа «Будинок Казкаря» (Додаток 6) [12,78]
Мета: розвиток модельно-схематичного мислення, уваги, вольових рис. Дітям пропонується знайти за вказаним маршрутом потрібний будинок.
Вправа «Четвертий зайвий» [13,79]
Мета: розвиває мисленєві функції.
Картинки уважно перелистай.
Одна з них зайва – відшукай.
Поняття загальне потрібно дібрати
Як словом одним можна решту назвати.
Фізкультхвилинка(Додаток 7)
Вправа-гра «Так чи ні» (Додаток 8) [13,76]
Мета: розвиток уваги, мислення.
Дітям пропонується відповісти на поставлені запитання єдиним словом «так» чи «ні».
Самомасаж рук (Додаток 4)
Вправа «Підбери ключик до замка» (Додаток 9)
Мета: розвиток мисленєвих операцій, дрібної моторики.
На стіл перед дитиною кладеться ключ клітчастою частиною вниз. Потім повільно потрібно описати замкову щілину, починаючи з жирної крапки. Наприклад, «Одна клітинка праворуч, дві клітинки вниз, одна клітинка ліворуч.» Після цього кладеться на столі картки із зображенням замків і пропонується дітям визначити, який замок має таку ж замкову щілину.
10 Рефлексія заняття
11. Прощання
Заняття 6
Обладнання: папір, ручки, декорації до казкової подорожі, ефірні масла, аромалампа, музичні записи, квітка-семицвітка, ілюстрації до казок.
Хід заняття
1. Вітання
Мета: зняття емоційної напруги.
Діти сидять попарно і виконують вказівки дорослого:
«Ваші руки знайомляться; сваряться; миряться; жаліють одна одну».
Рефлексія минулого заняття
Дихальна вправа (Додаток 1)
Самомасаж рук (Додаток 4)
Вправа-гра «Хто більше назве казок».
Діти називають казки за визначеною тематикою.
Вправа «Склади картинку»
Мета: розвиток, уваги, мислення.
Кожній дитині пропонується скласти картинку із фрагментів (пазлів).
Вправа «Розташуй правильно»
Мета: розвиток уваги мислення.
Діти діляться на 2 команди. Кожна команда отримує сюжетні малюнки – фрагменти із казки.
Завдання - розкласти малюнки так, як відбуваються події в казці.
Гра «Лабіринт»[13,26]
Мета: розвиток мисленєвих операцій. Кожній дитині пропонується правильно намалювати доріжку, по якій пройде мишка до свого будиночка, назбиравши якнайбільше зернинок та не проходячи по одній і тій самій стежині.
Вправа «Пташка – риба – звір»[8,80]
Мета: розвиток уваги, мисленєвих операцій.
Діти стають у коло й по черзі повторюють «Пташка – риба – звір». Коли ведучий плескає в долоні, той, хто останнім промовляє слово, має назвати відповідно пташку, рибу або звіра.
Дихальна вправа (Додаток 1)
Вправа «Подарунок для всіх»
Мета: розвиток почуття колективізму, вміння дружити, робити правильний вибір, співпрацювати з однолітками.
Дітям дається завдання: «Якби в нас була квіточка-семицвітка, яке б бажання ти загадав?» Кожна дитина загадує одне бажання, відірвавши від загальної квітки одну пелюстку.
Рефлексія заняття
Прощання
