Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
филол заоч 1 - 2 курс.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
982.02 Кб
Скачать

Инфинитивы и инфинитивные обороты.

Praesens 4 словарная форма на -re oснова инфекта + ri ( 3 спряжение + і)

Perfectum oснова перфекта + isse PPP esse

Futurum PFA esse supinum iri

Причастия. Творительный самостоятельный.

Participium praesentis activi oснова инфекта + ns (ens) = N.Sing.

oснова нфекта + nt (ent)+is = G.Sing.

Participium perfecti passivi oснова супина + us,a,um

Participium futuri acttivi oснова супина + ur+us, a, um

Participium futuri passivi oснова инфекта+ nd (end)+ us,a,um

Òåìà 6 (2 ÷àñà)

Конъюнктив. Времена системы конъюнктива.

Praesens coniunctivi activi

Singularis

1. mut-e-m tene-a-m col-a-m capi-a-m audi-a-m

2. mut-e-s tene-a-s col-a-s capi-a-s audi-a-s

3. mut-e-t tene-a-t col-a-t capi-a-t audi-a-t

Pluralis

1. mut-e-mus tene-a-mus col-a-mus capi-a-mus audi-a-mus

2. mut-e-tis tene-a-tis col-a-tis capi-a-tis audi-a-tis

3. mut-e-nt tene-a-nt col-a-nt capi-a-nt audi-a-nt

Praesens coniunctivi passivi

Singularis

l. mut-e-r tene-a-r col-a-r capi-a-r audi-a-r

2. mut-e-ris tene-a-ris col-a-ris capi-a-ris audi-a-ris

3. mut-e-tuг tene-a-tur col-a-tur capi-a-tuг audi-a-tur

Pluralis

l. mut-e-mur tene-a-mur col-a-mur capi-a-mur audi-a-mur

2. mut-e-mini tene-a-mini col-a-mini capi-a-mini audi-a-mini

5. mut-e-ntur tene-a-ntur col-a-ntur capi-a-ntur audi-a-ntur

Imperfectum coniunctivi activi

Singularis

l. muta-re-m tene-re-m col-ere-m cap-ere-m audi-re-m

2. muta-re-s tene-re-s col-ere-s cap-ere-s audi-re-s

3. muta-re-t tene-re-t col-ere-t cap-ere-t audi-re-t

Pluralis

l. muta-re-mus tene-re-mus col-ere-mus cap-ere-mus audi-re-mus

2. muta-re-tis tene-re-tis col-ere-tis cap-ere-tis audi-re-tis

3. muta-re-nt tene-re-nt col-ere-nt cap-ere-nt audi-re-nt

Imperfectum coniunctivi passivi

Singularis

1. muta-re-r tene-re-r col-ere-r cap-ere-r audi-re-r

2. muta-re-ris tene-re-ris col-ere-ris cap-ere-ris audi-re-ris

3. muta-re-tur tene-re-tur col-ere-tur cap-ere-tur audi-re-tur

Pluralis

l. mutaremur teneremur coleremur caperemur audiremur

2. mutaremini teneremini coleremini caperemini audiremini

3. mutarentur tenerentur colerentur caperentur audirentur

Perfectum coniunctivi activi

Singularis

l. mutav-eri-m tenu-eri-m colu-eri-m cep-eri-m audiv-eri-m

2. mutav-eri-s tenu-eri-s colu-eri-s cep-eri-s audiv-eri-s

3. mutav-eri-t tenu-eri - t colu-eri-t cep-eri-t audiv-eri-t

Pluralis

l. mutav-eri-mus tenu-eri-mus colu-eri-mus cep-eri-mus audiv-eri-mus

2. mutav-eri-tis tenu-eгi-tis colu-eri-tis cep-eri-tis audiv-eri-tis

3. mutav-eri-nt tenu-eri-nt colu-eri-nt cep-eri-nt audiv-eri-nt

Perfectum coniunctivi passivi

Singularis

l. mutatus, a, um sim doctus, a, um sim missus, a, um sim captus, a, um sim auditus, a, um sim

2. mutatus, a, um sis doctus, a, um sis missus, a, um sis captus, a, um sis auditus, a, um sis

3. mutatus, a, um sit doctus, a, um sit missus, a, um sit captus, a, um sit auditus, a, um sit

Pluralis

l. mutati, ae, a simus docti, ae, a simus missi, ae, a simus capti, ae, a simus auditi, ae, a simus

2. mutati, ae, a sitis docti, ae, a sitis missi, ae, a sitis capti, ae, a sitis auditi, ae, a sitis

3. mutati, ae, a sint docti, ae, a sint missi, ae, a sint capti, ae, a sint auditi, ae, a sint

Plusquamperfectum coniunctivi activi

Singularis

l. mutav-isse-m tenu-isse-m colu-isse-m cep-isse-m audiv-isse-m

2. mutav-isse-s tenu-isse-s colu-isse-s cep-isse-s audiv-isse-s

3. mutav-isse-t tenu-isse-t colu-isse-t cep-isse-t audiv-isse-t

Pluralis

l. mutav-isse-mus tenu-isse-mus colu-isse-mus cep-isse-mus audiv-isse-mus

2. mutav-isse-tis tenu-isse-tis colu-isse-tis cep-isse-tis audiv-isse-tis

3. mutav-isse-nt tenu-isse-nt colu-isse-nt cep-isse-nt audiv-isse-nt

Plusquamperfectum coniunctivi passivi

Singularis

l. mutatus, a, um essem doctus, a, um essem missus, a, um essem captus, a, um essem auditus,a, um essem

2. mutatus, a, um esses doctus, a, um esses missus, a, um esses captus, a, um esses auditus, a, um esses

3. mutatus, a, um esset doctus, a, um esset missus, a, um esset captus, a, um esset auditus, a, um esset

Pluralis

l. mutati, ae, a essemus docti, ae, a essemus missi, ae, a essemus capti, ae, a essemus auditi,ae, a essemus

2. mutati, ae, a essetis docti, ae, a essetis missi, ae, a essetis capti, ae, a essetis auditi, ae, essetis

3. mutat i, ae, a essent docti, ae, a essent missi, ae, a essent capti, ae, a essent auditi, ae, a essent