- •«Скульптура на уроках образотворчого мистецтва в загальноосвітній школі»
- •3.2 Урок № 2…………………………………..…………………………………..26
- •3.3 Урок № 3…………………………………..…………………………………..38
- •Розділ 1. Теоретичні основи залучення скульптури до шкільного навчально – виховного процесу
- •1.1 Історія розвитку скульптури.
- •1.2 Особливості скульптури рідного краю
- •1.3 Естетичне виховання учнів засобами скульптури.Вікові особливості дітей під час навчання ліпнини у початковій школі.
- •Розділ 2. Особливості вивчення ліплення у початковій школі
- •2.1 Аналіз програм по образотворчому мистецтву
- •2.2 Дослідно – експериментальна робота з удосконалення процесу прилучення до скульптури учнів молодших класів.
- •Розділ 3. Зразки уроків скульптури для учнів молодшого шкільного віку. Урок №1
- •Урок №2
- •Урок №3
- •Пам’ятка дорослим і дітям
- •Висновки
- •Список літератури
Урок №2
Тема: Райдужна пташка. Виражальні можливості силуетної форми. Оздоблення форми декором. Виконання об’ємної композиції «Райдужна пташка» (Пластилін)
Мета : - розширити поняття про різноманітність форм і пропорційні особливості будови птахів; удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння передавати форму та пластику птахів, ліпити казкових птахів на основі спостереження за творами декоративно-прикладного мистецтва; активізувати творчість учнів;
- розвивати моторику рук; формувати естетичні почуття, смак;
- виховувати вміння працювати в колективі, узгоджувати свої дії з товаришем, акуратність під час роботи з пластиліном; шанобливе ставлення до природи, птахів, бажання допомагати їм.
Обладнання: Ілюстрації, фото, зразки учнівських робіт.
Тип: Узагальнення і систематизація знань.
Хід уроку
І. Підготовка робочих місць
ІІ. Організація класу
Слова вчителя:
Щоб упоратись із завданням цього уроку, вам слід слухати уважно, працювати старанно.
Наш девіз: Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1). Інтерактивна гра «Давайте сперечатися».
Що таке пластилін ?
Це суміш глини, смальцю, олії чи бджолиного воску та барвників. (Так).
Скульптура буває круглою чи рельєфною? (Так)
Круглу скульптуру можна споглядати з одного боку? (Ні, можна обійти з усіх боків).
З одного боку розглядається рельєфна скульптура? (Так)
На минулому уроці ми з вами споглядали рельєфну скульптуру? (Ні, круглу)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми будемо з вами вчитись виготовляти рельєфну скульптуру.
Щоб дізнатися, який виріб виготовлятимемо, відгадайте загадку:
Прилетіли гості,
Сіли на помості,
Без сокири, без лопати
Збудували собі хати. (Птахи)
V. Виклад нового матеріалу.
1). Слово вчителя:
Птахи – це група тварин, добре пристосованих до польоту. Їх тіло вкрите пір’ям, яке захищає від холоду. Міцний дзьоб допомагає захоплювати і подрібнювати їжу. Птахи - дуже корисні тварини.
На минулому уроці ви поділилися на групи, склавши малюнки із їх частинок. Кожна утворена група повинна була приготувати цікавий матеріал про свого птаха, що отримали на малюнку.
2). Перша група презентує свого екзотичного птаха.
1-й учень читає загадку:
Ця пташка різнокольорова
Дивовижна і чудова.
О
сь
перед вами диво-птиця,
Чимось схожа на жар-птицю.
Яке пір’я в птиці,
А ну, лиш подивіться.
(Діти показують пір’я та ілюстрацію павича)
2-й учень : Павич належить до родини фазанових. Що й казати, павич – красень, особливо коли розпушить свій гарний хвіст. Кожна пір’їнка його прикрашена «очима». Голова, шия і груди – сині. Спина – зелена.
У нас на Україні можна побачити павича лише в зоопарку, а завезені вони з теплих країн.
3
-й
учень: Існує вислів «Синій птах щастя».
Цей птах зустрічається у міфах та
легендах. Він також схожий на павича.
4-й учень: Я, мабуть, зараз всіх здивую, сказавши, що сині птахи існують і в реальному житті. Живуть вони на Тянь-Шані і добре імітують голоси своїх сусідів -птахів.
5-й учень: У приказках і фразеологізмах так говорять: «Хвалилася ґава павою стати, та забула пір’я поміняти», «Ходить як пава». Поясніть значення цих висловів.
6-й учень:
Походжає гордо, іч,
Розмальований павич.
Хай там день чи темна ніч,
Він надутий, наче сич,
В чому справа, в чому річ?
Запишався наш павич! (А.Камінчук)
7-й учень: Мені було цікаво дізнатися, що дуже красиві райські птиці мають спокійну вдачу, ніколи не б’ються аби зберегти своє гарне оперення.
Слова вчителя: А зараз послухаємо учнів другої групи.
1-й учень:
Ми приготували кросворд про птаха, що живе в дикій природі на території нашої країни.
2-й учень:
Назвіть
пташок за їхніми силуетами, впишіть у
клітинки. У виділеному стовпчику
прочитайте назву птаха, якого ми ї хочемо
вам представити. (див.
|
|
|
|
с 1 |
о |
в |
а |
|
|
|
п 2 |
і |
в |
е |
н |
ь |
|
|
|
|
|
л 3 |
а |
с |
т |
і |
в |
к |
а |
|
|
|
|
|
|
|
г 4 |
о |
л |
у |
б |
|
|
|
|
|
ж 5 |
у |
р |
а |
в |
е |
л |
ь |
|
|
|
о 6 |
р |
е |
л |
|
|
|
|
3-й учень : Прочитайте слово: (Снігур).
Учень виставляє малюнок.
(Див. додаток № 1).
4-й учень:
Виснуть густо на гілках,
Бо замерзли долі
У синеньких піджаках
У червоних льохах.. (В. Підпалий).
5-й учень :
Пропонуємо вам гру «Хто зайвий».
Подивіться на птахів і скажіть, хто тут зайвий. (Півень, бо це свійський птах).
Учень виставляє малюнки птахів
(Див. додаток № 1,2, 3, 4)
Слова вчителя: І настав час третій групі представити свого птаха.
1-й учень:
На подвір’ї ходить птах
І співає по складах .
Ш
ия
жовта, хвіст зелений,
Борода, як маків цвіт,
Ходить птах цей по двору,
Співом будить дітвору. (Півник)
(учень виставляє малюнок)
2-й учень:
Півника люди любили завжди
Захисту знак від нещастя й біди.
Півник здавна на дахах красувався ,
На рушниках він також вишивався.
3-й учень :
Був оберегом співець наш горластий
Ось на тарілці мальований красень,
Гребінь великий, червоний, розкішний,
Хвіст різнобарвний, як райдуга пишний.
Півник завжди поважався людьми…
Вчитель: Мабуть, я знову вас здивую, сказавши, що півень і павич – родичі. Але це так. Вони належать до сімейства курячих.
4-й учень :
Півень – ранковий птах. Він своїм криком сповіщає: «Сонце зійшло. Відступили темні сили. Прийшов новий день».
3). Надання необхідної інформації.
Слова вчителя: Вам, напевно, не раз доводилося бачити зображення птахів на серветках, у вишивках,, іграшках. Адже в Україні птах - це символ світла, благополуччя, добра. Він приносить на своїх крилах щастя. Птахи гарні, райдужні, казкові.
Створюючи якийсь образ, ми вдихаємо у нього життя, вкладаємо у нього часточку себе і, водночас, змінюємось самі: стаємо чуйнішими, уважнішими, добрішими. Здавалося б, звичайна пташка, яка щодня милує наше око своїм ошатним оперенням і дзвінким голосом. Може у наших виробах бути незвичайним, казковим, райдужним птахом.
(демонстрація ілюстрацій із зображенням візерунків
декоративно-прикладного мистецтва)
- Чому їх назвали казковими?
Творче завдання.
Слово вчителя. Який радісний казковий настрій створює сполучення яскравих кольорів! Гадаю і ви зможете створити диво-птаха, але свого. Виконувати роботу будете в техніці рельєфної скульптури .
Повідомлення.
Ви вже знаєте, що рельєф – це скульптура, яку можна розглядати лише з одного боку.
Пам’ятайте! Розрізняють три типи рельєфу: барельєф, горельєф та контррельєф.
Зображення, що виступає над площиною фону менше, ніж на половину свого об’єму – барельєф.
Якщо в рельєфі предмет виступає більше, ніж на половину свого об’єму, майже подібний до круглої скульптури, його називають горельєфом.
Рельєф, у якому контури предмета вирізано на площині, називається контррельєфом.
Інструктаж (послідовність виконання роботи)
Отже, сьогодні ми з вами будемо виготовляти рельєфну скульптуру. Кожна група продовжує роботу над своїм птахом.
Для виготовлення рельєфу потрібно:
Приготувати дощичку або цупкий папір, пластилін, стеку.
Пластилін наліпіть на дощечку рівним шаром завтовшки 5 мм. Це буде тло.
Стекою або іншим гострим предметом нанесіть контур рельєфу (обведіть шаблон).
Для рельєфного візерунка використовуй пластилінові джгутики різної форми, приплюснуті кульки та овали, ковбаски.
Наліплюйте пластилін доти, доки не заповните весь контур малюнка. Стежте за найвищими і найнижчими точками зображення.
Стекою вирівняйте площину та контури рельєфу.
Пам’ятаючи, що ми створюємо композицію, то повинні визначити розташування у просторі предмета та його зв’язок з іншими предметами.
За потреби, композицію можна доповнити рослинними елементами.
Виконуючи заглиблений рельєф, зображення птаха продряпай на основі гострою паличкою.
Скористайся будь-якими придатними для цього предметами, які при надавлюванні на поверхні пластиліну залишатимуть різні заглиблення. Це можуть бути стека, олівець, кулькова ручка, стержень, ковпачок від ручки тощо.
4). Інтерактивна вправа.
Виготовлення рельєфу чарівного птаха.
1. Підготовча вправа.
Пластилін я вибираю,
Грію, в пальчиках стискаю.
І в долоньках у теплі розм’якає пластилін.
Зліплю звіра, зліплю птаха,
Занесу до мами й тата.
2. Самостійна робота.
(Грає музика. Учитель контролює роботу учнів, налаштовує їх на співпрацю)
VІІ. Фізкультхвилинка. (За Л.К.Грищенко)
Крильця пташки розправляють. Руки розвести в сторони.
Ї
х
до сонця підіймають. Руки
вгору. Потягнутися.
Потім можна політати. Покрутитися.
Рухи руками, вгору та вниз
І комашок поганяти.
На галявину злетілись, Присісти.
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли, Рухи руками вгору та вниз.
У гніздечко хутко сіли. Сісти на місця.
5). Підбиття підсумків.
Перегляд та оцінювання робіт.
Слово вчителя:
Закінчимо роботу і птахи злітаються, щоб похизуватися своєю красою: павичі – до чарівного пташиного царства, снігурі – до годівнички, а півники – до цієї декоративної миски (вчитель показує миску) поласувати зерном. Давайте проаналізуємо і оцінимо виконані роботи . Зверніть увагу на охайність виконання та вдало підібрані кольори.
Що найбільше вам сподобалося на уроці ? (Відповіді учнів)
А ще я хочу додати своє слово:
Ніколи не робіть шкоди
Тварині у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу,
Співають пташки у гаю.
Гра «З поданих слів складіть прислів’я»
Підгодовуй, вони, пташок, віддячать, влітку, взимку - тобі.
(Підгодовуй пташок взимку - вони віддячать тобі влітку.)
ДОДАТОК № 1
ДОДАТОК № 2
Д
ОДАТОК
№ 3
ДОДАТОК № 4
