Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практична робота10.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
5.06 Mб
Скачать

4.3 Приклад виконання розрахунку згідно даних варіанту №3. База –сг.

Початкові дані наведені нижче:

Номер варіанту

Довжина елементів валолінії, мм

Похили шийок в

горизон­тальному

стані, одиниць рівня

База

Висота, мм

Пито- мий тиск

в під- ши­пнику Р, МПа

Кор­пуса

під­шип­ника

Рами

фунда-мента

L12

L2

L3

L34

L4

L5

L56

10

20

30

40

50

60

3

2500

560

600

2200

640

640

2800

2,8

2,7

1,8

1,7

1,1

1,0

СГ

910

180

1,2

Діаметр шийок роторів, мм

Діаметр

муфт, мм

Частота

обертання, об/хв.

Тиск в

кон-

денса- торі,

КПа

Середня температура, °С

d1

d2

d3

d4

d5

d6

РВТ- РНТ

РНТ-

РГ

Кор­пуса п-ш, №1

Рами фунда-мента №1

Корпуса

п-ш

№ 2,3

Рами фунда-мента

№ 2, 3,

4,5,6

Корпуса п-ш

№ 4,5,6

робо­ча

n

кри­-тична

nк

170

210

210

220

250

250

450

500

3000

2200

3,5

115

48

68

32

73

Розрахунок попереднього нівелювання

За базу обрано статор генератора і відповідно до цього 4 = 5 =0.

1 Розраховуємо похили шийок РНТ:

Похил задньої шийки РНТ дорівнює сумі похилів підшипника №5 і похилу кінця ротора 50, виміряному у його горизонтальному стані, тобто: 4 = 5 + РГ10 =5 + 50 = 0+1,1 =1,1 од. рівня.

Похил передньої шийки РНТ дорівнює похилу задньої шийки РНТ і сумі похилів шийок РНТ, виміряних у горизонтальному стані:

3 = 4 + РНТ10 + РНТ20 =4 + 30 + 40 =1,1 +1,8 +1,7 = 4,6 од. рівня.

2 Розраховуємо похили шийок РВТ:

Похил задньої шийки РВТ повинен дорівнювати похилу першої шийки РНТ, тобто:

2 = 3 = 4,6 од. рівня.

Похил передньої шийки РВТ дорівнює похилу другої шийки РВТ і сумі похилів шийок РВТ, виміряних у горизонтальному стані:

1 = 2 + РВТ10 + РВТ20 =2 + 10 + 20 =4,6 +2,8 +2,7 = 10,1 од. рівня.

3 Розраховуємо середні похили роторів, од. рівня:

= (5 + 6)/2 = (0 +0)/2 = 0;

= (3 + 4)/2 = (4,6+1,1)/2 = 2,85;

= (1 + 2)/2 = (10,1 +4,6)/2 = 7,35.

4 Розраховуємо висоти середин шийок ротора РНТ над базою, мм:

h5= h6=0

h4 = h5+k4(L4 + L5) = 0+110-41,1(640+640)= 0,14;

h3 = h4+k L34 = 0,14+110-42,852200= 0,78.

Розраховуємо висоти середин шийок ротора РВТ над базою, мм:

h2 = h3+ k 3(L2+L3) = 0,78+110-4 4,6(560+660)= 1,31;

h1 = h2+ k  L12 = 1,31+110-4 7,352500= 3,14.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункти 1-3), а також на Рис. 2.а та Рис. 2.б.

5 Визначаємо переміщення шийок із графіка на Рис. 3 (вертикальне зміщення) при Рпідш = 1,2 МПа:

dш (мм)

d1=170

d2=210

d3=210

d4=220

d5=250

d6=250

мВ

0,14

0,16

0,16

0,18

0,205

0,205

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 4).

6 Визначаємо просідання пішипника №4 під вагою води у конденсаторі.

Тиск в конденсаторі Рк=3,5 КПа. Вважаємо, що величина атмосферного тиску у місці розташування конденсатора дорівнює В = 90, 66 КПа.

Тоді абсолютний тиск буде визначатись як:

рабс = В - рвак конд звідки рвак конд = В - рабс = 90,66 – 3,5 = 87,16 КПа = 0,087 МПа.

Із Рис. 4 визначаємо величину просідання підшипника к = – 0,27 мм.

Отримане значення заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 5).

7 Розраховуємо величину підняття шийок від температурного подовження роторів, причому вважаємо, що температура повітря машзалу дорівнює tп = 25 0С.

т1 = (tк1-tп)hк+(tф1-tп)hф1 = 1,1510-5(115-25)910+(48-25)180 = 0,99 мм;

т2 = (tк2-tп)hк+(tф2-tп)hф2 = 1,1510-5(68-25)910+(32-25)180 = 0,46 мм;

т3 = (tк3-tп)hк+(tф3-tп)hф3 = 1,1510-5(68-25)910+(32-25)180 = 0,46 мм;

т4 = (tк4-tп)hк+(tф4-tп)hф4 = 1,1510-5(73-25)910+(32-25)180 = 0,52 мм;

т5 = (tк5-tп)hк+(tф5-tп)hф5 = 1,1510-5(73-25)910+(32-25)180 = 0,52 мм;

т6 = (tк6-tп)hк+(tф6-tп)hф6 = 1,1510-5(73-25)910+(32-25)180 = 0,52 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 6).

8 Визначаємо загальний підйом шийок роторів при роботі ТА за формулою і = мВ+к+т:

1 = 0,14 + 0,99 = 1,13 мм;

2 = 0,16 + 0,46 = 0,62 мм;

3 = 0,16 + 0,46 = 0,62 мм;

4 = 0,18 –0,27+ 0,52 = 0,43 мм;

5 = 0,205 + 0,52 = 0,725 мм;

6 = 0,205 + 0,52 = 0,725 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 7).

9 Розраховуємо висоту перебільшення підйому шийок підшипників відносно підшипника №1 за формулою і = 1 - і:

1 = 1 - 1 = 1,13 –1,13 = 0 мм;

2 = 1 - 2 = 1,13 –0,62 = 0,51 мм;

3 = 1 - 3 = 1,13 –0,62 = 0,51 мм;

4 = 1 - 4 = 1,13 –0,43 = 0,70 мм;

5 = 1 - 5 = 1,13 –0,725 = 0,41 мм;

6 = 1 - 6 = 1,13 –0,725 = 0,41 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 8).

10 Визначаємо величину підйому підшипників №2, №3, №4, №5 та №6.

Відношення критичної частоти обертання вала до робочої частоти дорівнює:

 = nк/n = 2200/3000 = 0,733

Зміна похилу шийки №2 при обертанні та самовирівнюванні вала:

2 = 20 (1- ) = 2,7(1- 0,733) = 0,72 мм.

Самовирівнювання вала при обертанні призводить до розкриття муфти знизу на величину:

а = k2 dм = 110-40,72450 = 0,032 мм.

де dм = 450 мм (згідно з умовами варіанту).

Щоб створити упереджене розцентрування зверху, яке дорівнює а на півмуфтах РВТ- РНТ необхідно підняти підшипники №2, №3, №4, №5 та №6 на висоту Х2:

Х2 = k2 L12 = 10-40,722500 = 0,18 мм.

Отримане значення заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 9).

11 Розраховуємо абсолютне зміщення підшипників відносно попереднього нівелювання за формулою і = і + Х2:

1 =0 мм;

2 = 2 + Х2 = 0,51 + 0,18 = 0,69 мм;

3 = 3 + Х2 = 0,51 + 0,18 = 0,69 мм;

4 = 4 + Х2 = 0,70 + 0,18 = 0,88 мм;

5 = 6 = 5+ Х2 = 0,41 + 0,18 = 0,59 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 10).

12 Знайдемо висоти середин шийок після остаточного нівелювання hі = hі + і :

h1 = h1 + 1 =3,14 + 0 = 3,14 мм;

h2 = h2 + 2 = 1,31 + 0,69 =2,0 мм;

h3 = h3 + 3 = 0,78 + 0,69 =1,47 мм;

h4 = h4 + 4 = 0,14 + 0,88 =1,02 мм;

h5 = h5 + 5 = 0 + 0,59 =0,59 мм;

h6 = h6 + 6 = 0 + 0,59 =0,59 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 11).

  1. Визначаємо остаточні середні похили роторів, од. рівня:

=1104(h1-h2)/L12 =104(3,14-2,0)/2500 = 4,56;

=1104(h3-h4)/L34 =104(1,47-1,02)/2200 = 2,05;

=1104(h5-h6)/L56 =104(0,59-0,59)/2800 = 0.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 12).

  1. Остаточний похил шийок роторів визначаємо за формулою і = + і0

1 = + 10 = 4,56+ 2,8 = 7,36 од. рівня;

2 = + 20 = 4,56+ 2,7 = 7,26 од. рівня;

3 = + 30 = 2,05+ 1,8 = 3,85 од. рівня;

4 = + 40 = 2,05+ 1,7 = 3,75 од. рівня;

5 = + 50 = 0+1,1 = 1,10 од. рівня;

6 = + 60 = 0+1,0 = 1,00 од. рівня.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 13).

15 Визначаємо висоти центрів півмуфт hВі = hі  kіLі

hВ2 = h2 + k2L2 = 2,0 + 110-47,26560 = 2,41 мм;

hВ3 = h3 + k3L3 = 1,47 + 110-43,85620 = 1,71 мм;

hВ4 = h4 + k4L4 = 1,02 + 110-43,75640 = 1,26 мм;

hВ5 = h5 + k5L5 = 0,59 + 110-41,1640 = 0,66 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 14).

16 Розраховуємо вертикальний ексцентриситет на муфтах.

Для муфти РВТ – РНТ: rРВТ-РНТ = hРВТ – hРНТ = hВ2 hВ3 =2,41 1,71 =0,70 мм.

Для муфти РНТ- РГ: rРНТ-РГ = hРНТ – hРГ = hВ4 hВ5 =1,26 0,66 =0,60 мм;

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 15).

17 Визначаємо биття ротора на муфтах.

Для муфти РВТ – РНТ (центрувальна скоба розташована знизу на півмуфті РНТ):

2rРВТ-РНТ =20,70 = 1,40 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РВТ–РНТ на 180о).

Для муфти РНТ- РГ (центрувальна скоба розташована зверху на півмуфті РНТ):

2rРНТ-РГ =20,60 = 1,20 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РНТ–РГ на 0о).

18 Розраховуємо відхилення торцевої площини півмуфти від вертикалі.

Для муфти РВТ–РНТ: аРВТ = kРВТdм = k2dм = 110-47,26450 = 0,33 мм;

аРНТ = kРНТdм = k3dм = 110-43,85450 = 0,17 мм.

Злам валолінії на муфті РВТ–РНТ (або розкриття муфти РВТ-РНТ зверху) дорівнює:

а РВТ2-РНТ1= а РВТ а РНТ = 0,33 – 0,17 = 0,16 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РВТ–РНТ на 0о).

Заносимо отримані значення в Таблицю 4.2 (пункт 16).

Аналогічно розраховуємо відхилення торцевої площини від вертикалі і для муфти РНТ–РГ.

Для муфти РНТ–РГ: аРНТ = kРНТdм = k4dм = 110-43,75500 = 0,19 мм;

аРГ = kРГdм = k5dм = 110-41,10500 = 0,06 мм.

Злам валолінії на муфті РНТ–РГ (або розкриття муфти РНТ-РГ зверху) дорівнює:

а РНТ-РГ= а РНТ а РГ = 0,19 – 0,06 = 0,13 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РНТ–РГ на 0о).

Заносимо отримані значення в Таблицю 4.2 (пункт 17).

19 Остаточно заповнюємо кругові діаграми центрування, враховуючи рівності:

(1)

. (2)

20 Поправку на горизонтальне зміщення муфт при обертанні ротора на масляному клині визначаємо із графіка на Рис. 3 (горизонтальне зміщення). У цьому випадку значення в середині кругових діаграмах та необхідно відповідно збільшити або зменшити на величину визначеної поправки (в залежності від знака поправки). В межах цієї практичної роботи горизонтальне зміщення муфт при обертанні на масляному клині не розраховуємо.

За результатами виконаних розрахунків формулюємо висновок.

Таблиця 4.2 – Результати розрахунку центрування валолінії турбоагрегату.

Назва розрахунку,

Одиниці вимірювання

Формула

Ротори, їх шийки

РВТ

РНТ

РГ

1

2

3

4

5

6

1. Похили шийок підшипників при горизонтальному розташуванні ро-тора, од. рівня

Згідно

варіанту №3

і0

2,8

2,7

1,8

1,7

1,1

1,0

2. Похили шийок при попередньому нівелюванні (база – СГ), од. рівня

Розрахунок

згідно п.1

і

10,1

4,6

4,6

1,1

0

0

3. Попереднє нівелювання (висо-та середин шийок над базою), мм

hі = hі-1+ kLі

3,14

1,31

0,78

0,14

0

0

4. Вертикальне зміщення шийок на масляному клині, мм

мВ–згідно з

графіком (рис. 7.3)

0,14

0,16

0,16

0,18

0,205

0,205

5. Просідання від води в конденсаторі, мм

к–згідно з

графіком (рис. 7.4)

0

0

0

– 0,27

0

0

6. Підняття шийок від темпера-турного подовження, мм

Т = (tк-tп)hк+

+(tф-tп)hф

0,99

0,46

0,46

0,52

0,52

0,52

7. Загальне зміщення шийок при роботі, мм

і = мВ + к + Т

1,13

0,62

0,62

0,43

0,725

0,725

8. Різниця підйому підшипників відносно підшипника № 1, мм

і = 1 - і

0

0,51

0,51

0,70

0,41

0,41

9. Необхідний підйом підшипни-ків для утворення розвалу муфти зверху (виправлення гнучкого ротора), мм

Х2 = k2 L12

0

0,18

0,18

0,18

0,18

0,18

10. Абсолютне підняття підшип-ників відносно попереднього нівелювання, мм

і = і + Х2

0

0,69

0,69

0,88

0,59

0,59

11. Висоти середин шийок під-шипників при остаточному ніве-люванні , мм

hі = hі + і

3,14

2,0

1,47

1,02

0,59

0,59

12. Середній похил роторів,

од. рівня

4,56

2,05

0

13. Остаточний похил шийок роторів, од. рівня

і = + і0

7,36

7,26

3,85

3,75

1,1

1,0

14. Висота центрів муфт, мм

hВ=hі kіLі

0

2,41

1,71

1,26

0,66

0

15. Вертикальний екцентриситет- різниця висот півмуфт, мм

rРВТ-РНТ = hРВТ - hРНТ

rРНТ-РГ = hРНТ - hРГ

0,70

0,60

16. Відхилення площини півму-фти від вертикалі, мм

аі = kіdм

0,33

0,17

0,19

0,06

17. Розкриття півмуфт (злам осей роторів), мм

а = аі - аі-1

0,16

0,13