Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практична робота10.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
5.06 Mб
Скачать

2 Виконую розрахунок згідно даних варіанту №8. База –підшипники № 4,5.

Початкові дані згідно варіанту №8 наведені нижче:

Номер варіа-нту

Довжина елементів валолінії, мм

Похили шийок в горизон­тальному

стані, од. рівня

База

Висота, мм

Пито- мий тиск

в під- ши­пни-

ку

Р, МПа

Кор­пу-са під­шип­ника

Рами

фунда-мента

L12

L2

L3

L34

L4

L5

L56

10

20

30

40

50

60

8

2600

610

610

2200

600

620

2600

2,1

2,2

1,6

1,8

1,2

1,4

№4,5

960

150

1,4

Діаметр шийок роторів, мм

Діаметр

муфт, мм

Частота

обертання, об/хв.

Тиск в

кон-

денса- торі,

КПа

Середня температура, °С

d1

d2

d3

d4

d5

d6

РВТ- РНТ

РНТ-

РГ

Кор­- пуса п-ш, №1

Рами фунда-мента №1

Кор- пуса

п-ш

№ 2,3

Рами фунда-мента

№ 2, 3,

4,5,6

Кор-

пуса п-ш № 4,5,6

робо­ча

n

кри­тична

nк

180

200

220

230

290

290

500

590

3000

2200

3,5

102

43

63

37

63

  1. Розраховую попереднє нівелювання

За базу обрано підшипники №4, №5, і відповідно до цього 4 = 5 =0.

2  Розраховую похил задньої шийки РГ, од. рівня:

Похил задньої шийки РГ дорівнює сумі похилів шийки підшипника №5 та суми похилів шийок РГ виміряних у його горизонтальному стані, тобто:

6 = 5 + РГ10 + РГ20 =5 + 50 + 60 =0 +1,2 +1,4 = 2,6.

3 Розраховую похил передньої шийки РНТ, од. рівня:

3 = 4 + РНТ10 + РНТ20 =4 + 30 + 40 =0 +1,6 +1,8 = 3,4.

Задня шийка РВТ (№2) є суміжною з передньою шийкою РНТ (№3) і тому повинна мати однаковий з нею похил: 2=3=3,4.

4 Розраховуємо похил передньої шийки РВТ, од. рівня:

1 = 2 + РВТ10 + РВТ20 = 2 +10 + 20 = 3,4+2,1+2,2 = 7,7.

  1. Розраховую середні похили роторів, од. рівня:

= (3 + 4)/2 = (3,4+0)/2 = 1,7;

= (1 + 2)/2 = (7,7 +3,4)/2 = 5,55;

= (5 + 6)/2 = (0 +2,6)/2 = 1,3.

  1. Розраховую висоту середини задньої шийки ротора РГ над базою, мм:

h4= h5=0;

h6 = h5+k L56 = 0+0,00011,32600= 0,33.

Розраховую висоту середини передньої шийки ротора РНТ над базою, мм:

h3 = h4+k L34 = 0+0,00011,72200= 0,37.

Аналогічно розраховуємо h2 та h3:

h2 = h3+ k 3(L2+L3) = 0,37+0,0001 3,4(610+610)= 0,78;

h1 = h2+k L12 = 0,78+0,00015,552600= 2,22.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункти 1-3), а також на Рис. 2.а та Рис. 2.б.

іс

  1. Визначаю переміщення шийок роторів із графіка на Рис. 3 (вертикальне зміщення) при тиску масла у підшипнику Рпідш = 1,4 МПа:

dш (мм)

d1=180

d2=200

d3=220

d4=230

d5=290

d6=290

мВ

0,141

0,151

0,161

0,165

0,221

0,221

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 4).

  1. Визначаю просідання пішипника №4 під вагою води у конденсаторі.

Тиск в конденсаторі Рк=3,5 КПа. Вважаємо, що величина атмосферного тиску у місці розташування конденсатора дорівнює В = 90, 66 КПа.

Тоді абсолютний тиск буде визначатись як:

рабс = В - рвак конд звідки рвак конд = В - рабс = 90,66 – 3,5 = 87,16 кПа = 0,087 МПа.

Із Рис. 4 визначаємо величину просідання підшипника к = -0,27 мм.

Отримане значення заніс в Таблицю 4.2 (пункт 5).

9  Розраховую величини підняття шийок від температурного подовження роторів, причому вважаємо, що температура повітря в машзалі дорівнює tп = 25 0С.

т1 = (tк1-tп)hк+(tф1-tп)hф1 = 1,1510-5(102-25)960+(43-25)150 = 0,88 мм;

т2 = (tк2-tп)hк+(tф2-tп)hф2 = 1,1510-5(63-25)960+(37-25)150 = 0,44 мм;

т3 = (tк3-tп)hк+(tф3-tп)hф3 = 1,1510-5(63-25)960+(37-25)150 = 0,44 мм;

т4 = (tк4-tп)hк+(tф4-tп)hф4 = 1,1510-5(63-25)960+(37-25)150 = 0,44 мм;

т5 = (tк5-tп)hк+(tф5-tп)hф5 = 1,1510-5(63-25)960+(37-25)150 = 0,44 мм;

т6 = (tк6-tп)hк+(tф6-tп)hф6 = 1,1510-5(63-25)960+(37-25)150 = 0,44 мм.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 6).

10  Визначаю загальний підйом шийок роторів при роботі ТА за формулою і = мВ+к+т:

1 = 0,141 + 0,88 = 1,02 мм;

2 = 0,151 + 0,44 = 0,59 мм;

3 = 0,161 + 0,44 = 0,60 мм;

4 = 0,165 –0,27+ 0,44 = 0,33 мм;

5 = 0,221 + 0,44 = 0,66 мм;

6 = 0,221 + 0,44 = 0,66 мм.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 7).

11 Розраховую висоту перебільшення підйому шийок підшипників відносно підшипника №1 за формулою і = 1 - і:

1 = 1 - 1 = 1,02–1,02= 0 мм;

2 = 1 - 2 = 1,02–0,59= 0,43 мм;

3 = 1 - 3 = 1,02–0,60= 0,42 мм;

4 = 1 - 4 = 1,02–0,33= 0,69 мм;

5 = 1 - 5 = 1,02–0,66= 0,36 мм;

6 = 1 - 6 = 1,02–0,66= 0,36 мм.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 8).

12 Визначаю величину підйому підшипників №2, №3, №4, №5 та №6.

Відношення критичної частоти обертання вала до робочої частоти дорівнює:

 = nк/n = 2200/3000 = 0,73

Зміна похилу шийки №2 при обертанні та самовирівнюванні вала:

2 = 20 (1– ) = 2,2(1– 0,73) = 0,59 мм.

Самовирівнювання вала при обертанні призводить до розкриття муфти знизу на величину:

а = k2 dм = 0,00010,59500 = 0,029 мм.

де dм = 500 мм (згідно з умовами варіанту).

Щоб створити упереджене розцентрування зверху, яке дорівнює а на півмуфтах РВТ- РНТ необхідно підняти підшипники №2, №3, №4, №5 та №6 на висоту Х2:

Х2 = k2 L12 = 110-40,592600 = 0,15 мм.

Отримане значення заніс в Таблицю 4.2 (пункт 9).

13 Розраховую абсолютне зміщення підшипників відносно попереднього нівелювання за формулою і = і + Х2:

1 =0 мм;

2 = 2 + Х2 = 0,43 + 0,15 = 0,58 мм;

3 = 3 + Х2 = 0,42 + 0,15 = 0,57 мм;

4 = 4 + Х2 = 0,69 + 0,15 = 0,84 мм;

5 = 6 = 5+ Х2 = 0,36 + 0,15 = 0,51 мм.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 10).

14 Знайдемо висоти середин шийок після остаточного нівелювання hі = hі + і :

h1 = h1 + 1 =2,22 + 0 = 2,22 мм;

h2 = h2 + 2 = 0,78 + 0,58 =1,36 мм;

h3 = h3 + 3 = 0,37 + 0,57 =0,94 мм;

h4 = h4 + 4 = 0 + 0,84 =0,84 мм;

h5 = h5 + 5 = 0 + 0,51 =0,51 мм;

h6 = h6 + 6 = 0,33 + 0,51 =0,84 мм.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 11).

  1. Визначаю остаточні середні похили роторів:

=1104(h1-h2)/L12 =104(2,22-1,36)/2600 = 3,30;

=1104(h3-h4)/L34 =104(0,94-0,84)/2200 = 0,45;

=1104(h6-h5)/L56 =104(0,84-0,51)/2600 = 1,26.

Отримані дані заноіс в Таблицю 4.2 (пункт 12).

  1. Остаточний похил шийок роторів визначаю за формулою і = + і0

1 = + 10 = 3,30 + 2,1 = 5,4 од. рівня;

2 = + 20 = 3,30 + 2,2 = 5,5 од. рівня;

3 = + 30 = 0,45 + 1,6 = 2,05 од. рівня;

4 = + 40 = 0,45 + 1,8 = 2,25 од. рівня;

5 = + 50 = 1,26 +1,2 = 2,46 од. рівня;

6 = + 60 = 1,26 +1,4 = 2,66 од. рівня.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 13).

17 Визначаю висоти центрів півмуфт hВі = hі  kіLі

hВ2 = h2 + k2L2 = 1,36 + 110-45,5610 = 1,69 мм;

hВ3 = h3 + k3L3 = 0,94 + 110-42,05610 = 1,06 мм;

hВ4 = h4 + k4L4 = 0,84 + 110-42,25600 = 0,97 мм;

hВ5 = h5 + k5L5 = 0,51 + 110-42,46620 = 0,66 мм.

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 14).

  1. Розраховую вертикальний ексцентриситет на муфтах.

Для муфти РВТ – РНТ: rРВТ-РНТ = hРВТ – hРНТ = hВ2 hВ3 =1,69 1,06=0,63 мм.

Для муфти РНТ- РГ: rРНТ-РГ = hРНТ – hРГ = hВ4 hВ5 =0,97 0,66=0,31 мм;

Отримані дані заніс в Таблицю 4.2 (пункт 15).

19 Визначаю биття ротора на муфтах.

Для муфти РВТ – РНТ (центрувальна скоба розташована знизу на півмуфті РНТ):

2rРВТ-РНТ =20,63 = 1,26 мм.

Вказую отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РВТ–РНТ на 180о).

Для муфти РНТ- РГ (центрувальна скоба розташована зверху на півмуфті РНТ):

2rРНТ-РГ =20,31 = 0,62 мм.

Вказую отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РНТ–РГ на 0о).

20 Розраховую відхилення торцевої площини півмуфти від вертикалі.

Для муфти РВТ–РНТ: аРВТ = kРВТdм = k2dм = 110-45,5500 = 0,27 мм;

аРНТ = kРНТdм = k3dм = 110-42,05500 = 0,10 мм.

Злам валолінії на муфті РВТ–РНТ (або розкриття муфти РВТ-РНТ зверху) дорівнює:

а РВТ2-РНТ1= а РВТ а РНТ = 0,27 – 0,10 = 0,17 мм.

Вказую отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РВТ–РНТ на 0о).

Заніс отримані значення в Таблицю 4.2 (пункт 16).

Аналогічно розраховую відхилення торцевої площини від вертикалі і для муфти РНТ–РГ.

Для муфти РНТ–РГ: аРНТ = kРНТdм = k4dм = 110-42,25590 = 0,13 мм;

аРГ = kРГdм = k5dм = 110-42,66590 = 0,15 мм.

Злам валолінії на муфті РНТ–РГ (або розкриття муфти РНТ-РГ зверху) дорівнює:

а РНТ-РГ= а РГ а РНТ = 0,15 – 0,13 = 0,02 мм.

Вказую отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РНТ–РГ на 0о).

Заніс отримані значення в Таблицю 4.2 (пункт 17).

21 Остаточно заповнюю кругові діаграми центрування, враховуючи рівності:

(1)

. (2)

22 Поправку на горизонтальне зміщення муфт при обертанні ротора на масляному клині визначаємо із графіка на Рис. 3 (горизонтальне зміщення). У цьому випадку значення в середині кругових діаграмах та необхідно відповідно збільшити або зменшити на величину визначеної поправки (в залежності від знака поправки). В межах цієї практичної роботи горизонтальне зміщення муфт при обертанні на масляному клині не розраховуємо.

За результатами виконаних розрахунків формулюю висновок.

Таблиця 4.2 – Результати розрахунку центрування валолінії турбоагрегату.

Назва розрахунку,

Одиниці вимірювання

Формула

Ротори, їх шийки

РВТ

РНТ

РГ

1

2

3

4

5

6

1. Похили шийок підшипників при горизонтальному розташуванні ро-тора, од. рівня

Згідно

варіанту №2

і0

2,3

2,4

1,7

1,6

1,2

1,2

2. Похили шийок при попередньому нівелюванні (база – підшипники № 4,5), од. рівня

Розрахунок

згідно п.1

і

8,0

3,3

3,3

0

0

2,4

3. Попереднє нівелювання (висо-та середин шийок над базою), мм

hі = hі-1+ kLі

2,25

0,78

0,38

0

0

0,25

4. Вертикальне зміщення шийок на масляному клині, мм

мВ–згідно з

графіком (рис. 7.3)

0,152

0,17

0,188

0,19

0,25

0,25

5. Просідання від води в конденсаторі, мм

к–згідно з

графіком (рис. 7.4)

0

0

0

– 0,27

0

0

6. Підняття шийок від темпера-турного подовження, мм

Т = (tк-tп)hк+

+(tф-tп)hф

1,23

0,52

0,52

0,58

0,58

0,58

7. Загальне зміщення шийок при роботі, мм

і = мВ + к + Т

1,38

0,69

0,71

0,50

0,83

0,83

8. Різниця підйому підшипників відносно підшипника № 1, мм

і = 1 - і

0

0,69

0,67

0,88

0,55

0,55

9. Необхідний підйом підшипни-ків для утворення розвалу муфти зверху (виправлення гнучкого ротора), мм

Х2 = k2 L12

0

0,19

0,19

0,19

0,19

0,19

10. Абсолютне підняття підшип-ників відносно попереднього нівелювання, мм

і = і + Х2

0

0,88

0,86

1,07

0,74

0,74

11. Висоти середин шийок під-шипників при остаточному ніве-люванні , мм

hі = hі + і

2,25

1,66

1,24

1,07

0,74

0,99

12. Середній похил роторів,

од. рівня

2,27

0,74

1,22

13. Остаточний похил шийок роторів, од. рівня

і = + і0

4,57

4,67

2,44

2,34

2,44

2,44

14. Висота центрів муфт, мм

hВ=hі kіLі

0

1,94

1,39

1,22

0,90

0

15. Вертикальний екцентриситет- різниця висот півмуфт, мм

rРВТ-РНТ = hРВТ - hРНТ

rРНТ-РГ = hРНТ - hРГ

0,55

0,32

16. Відхилення площини півму-фти від вертикалі, мм

аі = kіdм

0,20

0,10

0,11

0,12

17. Розкриття півмуфт (злам осей роторів), мм

а = аі - аі-1

0,10

0,01