Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Практична робота10.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
5.06 Mб
Скачать

4.1 Виконую розрахунок згідно даних варіанту №8. База –підшипники №4,5.

Номер варіа-нту

Довжина елементів валолінії, мм

Похили шийок в горизон­тальному

стані, од. рівня

База

Висота, мм

Пито- мий тиск

в під- ши­пни-

ку

Р, МПа

Кор­пу-са під­шип­ника

Рами

фунда-мента

L12

L2

L3

L34

L4

L5

L56

10

20

30

40

50

60

8

2600

610

610

2200

600

620

2600

2,1

2,2

1,6

1,8

1,2

1,4

№4,5

960

150

1,4

  1. Розрахунок попереднього нівелювання елементів ТА:

За базу обрано циліндр низького тиску і відповідно до цього похили 3 = 4 =0.

1.1 Розраховуємо похили шийок РВТ, од. рівня:

3 = 4 =0 – так як за умовами варіанту за базу обрано РНТ;

Похил задньої шийки РВТ дорівнює сумі похилів підшипника №3 і похилу кінця ротора 30, виміряному у його горизонтальному стані, тобто: 2 = 3 + 30 = 0+1,8 =1,8.

Похил передньої шийки РВТ рівний похилу суміжної шийки РВТ і сумі похилів шийок РВТ виміряних у його горизонтальному стані:

1 = 2 + РВТ10 + РВТ20 =2 + 10 + 20 =1,8 +2,1 +2,0 = 5,9.

Розраховуємо похили шийок РГ, од. рівня:

5 = 4 + РНТ20 = 4 +40 = 0 +1,6 = 1,6.

6 = 5 + РГ10 + РГ20 = 5 +50 + 60 = 1,6+1,2+1,1 = 3,9.

    1. Розраховуємо середні похили роторів, од. рівня:

= (3 + 4)/2 = (0+0)/2 = 0;

= (1 + 2)/2 = (5,9 +1,8)/2 = 3,85;

= (5 + 6)/2 = (1,6 +3,9)/2 = 2,75.

    1. Визначаємо висоти середин шийок ротора РВТ над базою, мм:

h4= h3=0

h2 = h3+k2(L2 + L3) = 0+110-41,8(600+600)= 0,22;

h1 = h2+k L12 = 0,22+110-43,852500= 1,19.

    1. Розраховуємо висоти середин шийок ротора РГ над базою, мм:

h5 = h4+ k 5(L4+L5) = 0+110-4 1,6(660+660)= 0,21;

h6 = h5+ k  L56 = 0,21+110-4 2,752000= 0,76.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункти 1-3), а також на Рис. 2.а та Рис. 2.б.

  1. Визначаємо переміщення шийок із графіка на Рис. 3 (вертикальне зміщення) при тиску масла у підшипнику Рпідш = 1,0 МПа:

dш (мм)

d1=200

d2=210

d3=220

d4=240

d5=280

d6=300

мВ

0,17

0,18

0,19

0,21

0,235

0,235

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 4).

  1. Визначаємо просідання пішипника №4 під вагою води у конденсаторі.

Тиск в конденсаторі Рк=4,0 КПа. Вважаємо, що величина атмосферного тиску у місці розташування конденсатора дорівнює В = 90, 66 КПа.

Тоді абсолютний тиск буде визначатись як:

рабс = В - рвак конд звідки рвак конд = В - рабс = 90,66 – 4,0 = 86,66 КПа = 0,087 МПа.

Із Рис. 4 визначаємо величину просідання підшипника к = -0,27 мм.

Отримане значення заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 5).

4. Розраховуємо величину підняття шийок від температурного подовження роторів, причому вважаємо, що температура повітря в машзалі дорівнює tп = 25 0С.

т1 = (tк1-tп)hк+(tф1-tп)hф1 = 1,1510-5(110-25)900+(50-25)200 = 0,94 мм;

т2 = (tк2-tп)hк+(tф2-tп)hф2 = 1,1510-5(80-25)900+(30-25)200 = 0,58 мм;

т3 = (tк3-tп)hк+(tф3-tп)hф3 = 1,1510-5(80-25)900+(30-25)200 = 0,58 мм;

т4 = (tк4-tп)hк+(tф4-tп)hф4 = 1,1510-5(70-25)900+(30-25)200 = 0,48 мм;

т5 = (tк5-tп)hк+(tф5-tп)hф5 = 1,1510-5(70-25)900+(30-25)200 = 0,48 мм;

т6 = (tк6-tп)hк+(tф6-tп)hф6 = 1,1510-5(70-25)900+(30-25)200 = 0,48 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 6).

5. Визначаємо загальний підйом шийок роторів при роботі ТА за формулою і = мВ+к+т:

1 = 0,17 + 0,94 = 1,11 мм;

2 = 0,18 + 0,58 = 0,76 мм;

3 = 0,19 + 0,58 = 0,77 мм;

4 = 0,21 –0,27+ 0,48 = 0,42 мм;

5 = 0,235 + 0,48 = 0,72 мм;

6 = 0,235 + 0,48 = 0,72 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 7).

6. Розраховуємо висоту перебільшення підйому шийок підшипників відносно підшипника №1 за формулою і = 1 - і:

1 = 1 - 1 = 1,11–1,11= 0 мм;

2 = 1 - 2 = 1,11–0,76= 0,35 мм;

3 = 1 - 3 = 1,11–0,77= 0,34 мм;

4 = 1 - 4 = 1,11–0,42= 0,69 мм;

5 = 1 - 5 = 1,11–0,72= 0,39 мм;

6 = 1 - 6 = 1,11–0,72= 0,39 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.1 (пункт 8).

7. Визначаємо величину підйому підшипників №2, №3, №4, №5 та №6.

Відношення критичної частоти обертання вала до робочої частоти дорівнює:

 = nк/n = 2000/3000 = 0,667

Зміна похилу шийки №2 при обертанні та самовирівнюванні вала:

2 = 20 (1- ) = 2,0(1- 0,667) = 0,67 мм.

Самовирівнювання вала при обертанні призводить до розкриття муфти РВТ- РНТ знизу на величину:

а = k2 dм = 110-40,67420 = 0,028 мм.

де dм = 420 мм (згідно з умовами варіанту).

Щоб створити упереджене розцентрування зверху, яке дорівнює а на муфті РВТ- РНТ необхідно підняти підшипники №2, №3, №4, №5 та №6 на висоту Х2:

Х2 = k2 L12 = 10-40,672500 = 0,17 мм.

Отримане значення заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 9).

13 Розраховуємо абсолютне зміщення підшипників відносно попереднього нівелювання за формулою і = і + Х2:

1 =0 мм;

2 = 2 + Х2 = 0,35 + 0,17 = 0,52 мм;

3 = 3 + Х2 = 0,34 + 0,17 = 0,51 мм;

4 = 4 + Х2 = 0,69 + 0,17 = 0,86 мм;

5 = 6 = 5+ Х2 = 0,39 + 0,17 = 0,56 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 10).

14 Знайдемо висоти середин шийок після остаточного нівелювання hі = hі + і :

h1 = h1 + 1 =1,19 + 0 = 1,19 мм;

h2 = h2 + 2 = 0,22 + 0,52 =0,74 мм;

h3 = h3 + 3 = 0 + 0,51 =0,51 мм;

h4 = h4 + 4 = 0 + 0,86 =0,86 мм;

h5 = h5 + 5 = 0,21 + 0,56 =0,77 мм;

h6 = h6 + 6 = 0,76 + 0,56 =1,32 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 11).

  1. Визначаємо остаточні середні похили роторів, од. мікрометричного рівня:

=1104(h1-h2)/L12 =104(1,19-0,74)/2500 = 1,80;

=1104(h4-h3)/L34 =104(0,86-0,51)/2100 = 1,67;

=1104(h6-h5)/L56 =104(1,32-0,77)/2000 = 2,75.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 12).

  1. Остаточний похил шийок роторів визначаємо за формулою і = + і0

1 = + 10 = 1,80+ 2,1 = 3,90 од. рівня;

2 = + 20 = 1,80+ 2,0 = 3,80 од. рівня;

3 = + 30 = 1,67+ 1,8 = 3,47 од. рівня;

4 = + 40 = 1,67+ 1,6 = 3,27 од. рівня;

5 = + 50 = 2,75+1,2 = 3,95 од. рівня;

6 = + 60 = 2,75+1,1 = 3,85 од. рівня.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 13).

17 Визначаємо висоти центрів півмуфт hВі = hі  kіLі

hВ2 = h2 + k2L2 = 0,74 + 110-43,80600 = 0,968 мм;

hВ3 = h3 + k3L3 = 0,51 + 110-43,47600 = 0,718 мм;

hВ4 = h4 + k4L4 = 0,86 + 110-43,27660 = 1,076 мм;

hВ5 = h5 + k5L5 = 0,77 + 110-43,95660 = 1,031 мм.

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 14).

  1. Розраховуємо вертикальний ексцентриситет на муфтах.

Для муфти РВТ – РНТ: rРВТ-РНТ = hРВТ – hРНТ = hВ2 hВ3 =0,968 0,718 =0,25 мм.

Для муфти РНТ- РГ: rРНТ-РГ = hРНТ – hРГ = hВ4 hВ5 =1,076 1,031 =0,05 мм;

Отримані дані заносимо в Таблицю 4.2 (пункт 15).

19 Визначаємо биття ротора на муфтах.

Для муфти РВТ – РНТ (центрувальна скоба розташована знизу на півмуфті РНТ):

2rРВТ-РНТ =20,25 = 0,50 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РВТ–РНТ на 180о).

Для муфти РНТ- РГ (центрувальна скоба розташована зверху на півмуфті РНТ):

2rРНТ-РГ =20,05 = 0,10 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РНТ–РГ на 0о).

20 Розраховуємо відхилення торцевої площини півмуфти від вертикалі.

Для муфти РВТ–РНТ: аРВТ = kРВТdм = k2dм = 110-43,8420 = 0,16 мм;

аРНТ = kРНТdм = k3dм = 110-43,47420 = 0,15 мм.

Злам валолінії на муфті РВТ–РНТ (або розкриття муфти РВТ-РНТ зверху) дорівнює:

а РВТ2-РНТ1= а РВТ а РНТ = 0,16 – 0,15 = 0,01 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РВТ–РНТ на 0о).

Заносимо отримані значення в Таблицю 4.2 (пункти 16,17).

Аналогічно розраховуємо відхилення торцевої площини від вертикалі і для муфти РНТ–РГ.

Для муфти РНТ–РГ: аРНТ = kРНТdм = k4dм = 110-43,27480 = 0,16 мм;

аРГ = kРГdм = k5dм = 110-43,95480 = 0,19 мм.

Злам валолінії на муфті РНТ–РГ (або розкриття муфти РНТ-РГ зверху) дорівнює:

а РНТ-РГ= а РГ а РНТ = 0,19 – 0,16 = 0,03 мм.

Вказуємо отриману величину на круговій діаграмі (Рис 2.г, положення муфти РНТ–РГ на 0о).

Заносимо отримані значення в Таблицю 4.2 (пункти 16, 17).

21 Остаточно заповнюємо кругові діаграми центрування, враховуючи рівності:

(1)

. (2)

22 Поправку на горизонтальне зміщення муфт при обертанні ротора на масляному клині визначаємо із графіка на Рис. 3 (горизонтальне зміщення). У цьому випадку значення в середині кругових діаграмах та необхідно відповідно збільшити або зменшити на величину визначеної поправки (в залежності від знака поправки). В межах цієї практичної роботи горизонтальне зміщення муфт при обертанні на масляному клині не розраховуємо.

За результатами виконаних розрахунків формулюємо висновок.

Таблиця 4.2 – Результати розрахунку центрування валолінії турбоагрегату.

Назва розрахунку,

Одиниці вимірювання

Формула

Ротори, їх шийки

РВТ

РНТ

РГ

1

2

3

4

5

6

1. Похили шийок підшипників при горизонтальному розташуванні ро-тора, од. рівня

Згідно

варіанту №1

і0

2,1

2,0

1,8

1,6

1,2

1,1

2. Похили шийок при попередньому нівелюванні (база – ЦНТ), од. рівня

Розрахунок

згідно п.1

і

5,9

1,8

0

0

1,6

3,9

3. Попереднє нівелювання (висо-та середин шийок над базою), мм

hі = hі-1+ kLі

1,19

0,22

0

0

0,21

0,76

4. Вертикальне зміщення шийок на масляному клині, мм

мВ–згідно з

графіком (рис. 7.3)

0,17

0,18

0,19

0,21

0,235

0,235

5. Просідання від води в конденсаторі, мм

к–згідно із

графіком (рис. 7.4)

0

0

0

– 0,27

0

0

6. Підняття шийок від темпера-турного подовження, мм

Т = (tк-tп)hк+

+(tф-tп)hф

0,94

0,58

0,58

0,48

0,48

0,48

7. Загальне зміщення шийок при роботі, мм

і = мВ + к + Т

1,11

0,76

0,77

0,42

0,72

0,72

8. Різниця підйому підшипників відносно підшипника № 1, мм

і = 1 - і

0

0,35

0,34

0,69

0,39

0,39

9. Необхідний підйом підшипни-ків для утворення розвалу муфти зверху (виправлення гнучкого ротора), мм

Х2 = k2 L12

0

0,17

0,17

0,17

0,17

0,17

10. Абсолютне підняття підшип-ників відносно попереднього нівелювання, мм

і = і + Х2

0

0,52

0,51

0,86

0,56

0,56

11. Висоти середин шийок під-шипників при остаточному ніве-люванні , мм

hі = hі + і

1,19

0,74

0,51

0,86

0,77

1,32

12. Середній похил роторів,

од. рівня

1,80

1,67

2,75

13. Остаточний похил шийок роторів, од. рівня

і = + і0

3,90

3,80

3,47

3,27

3,95

3,85

14. Висота центрів муфт, мм

hВ=hі kіLі

0

0,968

0,718

1,076

1,031

0

15. Вертикальний екцентриситет- різниця висот півмуфт, мм

rРВТ-РНТ = hРВТ - hРНТ

rРНТ-РГ = hРНТ - hРГ

0,25

0,05

16. Відхилення площини півму-фти від вертикалі, мм

аі = kіdм

0,16

0,15

0,16

0,19

17. Розкриття півмуфт (злам осей роторів), мм

а = аі - аі-1

0,01

0,03