
- •Тема. Звуки [н], [н′]. Позначення їх буквами н, н («ен»)
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення вивченого матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
- •Тема. Письмо рядкової літери н («ен»), складів, слів із нею
- •Хід уроку
- •I. Організаційний момент
- •II. Актуалізація опорних знань учнів
- •III. Повідомлення теми і завдань уроку
- •IV. Вивчення нового матеріалу
- •V. Узагальнення вивченого матеріалу
- •VI. Підсумок уроку
Тема. Звуки [н], [н′]. Позначення їх буквами н, н («ен»)
Мета: ознайомити дітей зі звуками [н], [н′] і буквою Н («ен»), з артикуляцією цих звуків; вчити правильно артикулювати звук, виділяти його у словах; формувати навички читання складами; удосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, старанність, бажання активно працювати. Обладнання: каса букв, картки з рукописними та друкованими літерами, картки з друкованими великою та малою буквами, предметні малюнки, пелюстки із завданнями, лист у конверті, малюнок квітки-семицвітки, маленькі різнокольорові квіточки, загадки, зашифровки, кросворд, чистомовка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав дзвінок, Починається урок. Щоб урок пройшов не марно, Треба сісти рівно, гарно І виконувати те, Про що мова зараз йде.
— Перед тим, як розпочнемо урок, давайте пригадаємо правила сидіння за партою. (Діти повторюють правила, користуючись плакатом.) — Діти, листоноша приніс вам листа. (Учитель відкриває конверт і зачитує листа.) « - Доброго ранку, любі діти! Я — чарівна квітка-семицвітка. Запрошую вас разом зі мною навчатися і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці й виконувати завдання. За правильні й чіткі відповіді я даруватиму вам маленькі квіточки»
Квітка-семицвітка.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. 1-ша пелюстка (рожева) Учитель відриває першу пелюстку. Зі мною будете грати, Знання закріпляти. — Яку букву вивчали на попередньому уроці? — Які звуки вона позначає на письмі?
Гра «Утвори склад» Діти утворюють прямі й обернені склади та зачитують їх. — Завдання 1-ої пелюстки виконано! Як винагороду отримуєте маленькі квіточки.
2. 2-га пелюстка (зелена)
Загадка В синім небі світлячки, Не дістать до них рукою, А найбільший світлячок Вигнувся дугою. (Місяць і зорі)
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів місяць та зорі.
— Складіть речення зі слів-відгадок за поданими схемами.
— Ви впорались із завданням 2-ої пелюстки!
Фізкультхвилинка
Руки вище підніміть І спокійно опустіть. Руки вгору, руки в боки, І зробіть чотири кроки. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вище підніміть І спокійно опустіть. Розведіть їх в різні боки, Плесніть, діти, кілька раз. За роботу, все гаразд
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо нову букву. Яку саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик. Дві палички-лічилочки Гуляли у саду, Аж тут зламалась гілочка; — Рятуйте, бо впаду! Летіла і кружляла, Хапаючись за клен, Між паличками впала І вийшла буква «ен».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. 3-тя пелюстка (жовта)
Уважними будете, Нові знання здобудете.
— Квітка-семицвітка знає дуже багато, ось і вирішила з вами знаннями поділитися. Подивіться уважно на малюнки. Що на них зображено? (Корона, кінь, слон, нитки) — Поміркуйте, який спільний звук є у всіх цих словах? Послідовно назвіть звуки у словах слон, кінь. Чи однаково вимовляємо останній звук?
Спостереження за вимовою звуків
— Вимовте звук [н]. Чи виникають перешкоди при вимові? Яким є звук при звучанні? Вимовте звук [н′]. Чи подібний він за вимовою до [н]? Чим відрізняється? При вимові м’якого звука середня частина спинки язика підноситься до піднебіння. Отже, можна зробити висновок, що [н] — приголосний твердий, а [н′] — м’який.
Гра «Найуважніший»
Учитель читає вірш, учні запам’ятовують слова зі звуками [н], [н′]. Ніна несла з магазину Ножиці в новій корзині, Нитки, ножик і тканину, Ще й намисто для Христини.
Гра «Знайди помилку»
— Ось ще одне завдання, яке принесла нам квітка-семицвітка. У вірші є помилка. Вам потрібно уважно послухати і виправити її.
Мишкам хвалилась Бабуся стара: — Кіт не страшний,— В нас глибока гора! (Букву г («ге») треба замінити на н («ен»).
Позначення звуків [н], [н ′] буквою н («ен»)
Учні розглядають картки з великою та малою буквою, порівнюють її за розміром та формою.
— Пофантазуйте, на що схожа буква н («ен»).
— Запам’ятайте: звуки [н], [н′] позначаються на письмі буквою н («ен»).
— Де живе ця буква у касі? Прочитайте всі букви, які ви вже вивчили.
2. Робота за Букварем
— Наша гостя хоче перевірити, чи знаєте ви, як потрібно правильно сидіти за партою під час читання? (Учні розказують правила, користуючись плакатом.)
А тепер ми розгорнемо Найкращу в школі книжку. Знає кожен школяр: До усіх книжок доріжку Прокладає наш… (Буквар).
— Назвіть букву, яку ми сьогодні вивчаємо. Які звуки вона позначає на письмі? Розгляньте малюнки, знайдіть слова з цими звуками. (Синичка, годівниця, пінь) Знайдіть слова, схеми до яких подані на цій сторінці. На якому місці стоїть звук [н], [н′] у словах?
— Прочитайте склади. (Учитель читає слова в колонках, потім учні хором і по черзі зачитують їх.)
— Прочитайте слова.
— Всі завдання і 3-ої пелюстки виконано!
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво похилився?
Треба дружно нам всім встати,
Фізкультпаузу почати!
Фізкультхвилинка (вправи для збереження зору)
1. Міцно замружити очі. Порахувати до трьох, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до п’яти. Повторити 4–5 разів. 2. У середньому темпі проробити 3–4 кругові рухи очима в правий бік, стільки ж — у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь — на рахунок 1–6. Повторити 2–3 рази. (Після виконання фізкультхвилинки всі діти отримують жовті квіточки.)