Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки 9кл .doc.rtf
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
33.44 Mб
Скачать

Мова і зміст синтетичних мистецтв

Мета уроку: дати уявлення про культуру сучасного світу візуальних син­тетичних мистецтв; формувати знання учнів про специфіку синтетичних мистецтв; розвивати глядацьку компетентність учнів на основі творів кіно і театру; сприяти вихованню інте­ресу до мистецтва.

Обладнання: роздатковий матеріал, навчальна таблиця «Види мистецтва»;

глядацький ряд: відеофрагменти фільмів «Балада про сол­дата», спектаклю «Наталка Полтавка»; музичний ряд: М. Му-соргський. «Богатирські ворота» із сюїти «Картинки з ви­ставки».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, етоди навчання: словесний, наочності, частково-пошуковий, аналітичний.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Оголошення теми та завдань уроку.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтелектуальна розминка «Налаштуємось на мистецтво»

Учитель. Життя людини, природа, навколишнє середовище і діяльність ражуються художниками у різних видах мистецтва.

Запитання до учнів:

  • Які види мистецтва вам знайомі?

  • Що входить до поняття «вид мистецтва»?

  • Перерахуйте візуальні види мистецтва. (Архітектура, графіка, живогтс, де­коративно-ужиткове мистецтво, художня фотографія, комп'ютерна графі­ка тощо.)

  • На які види поділяють мистецтво? (Просторові, часові та просторово-ча­сові (синтетичні)!)

  • Як ви думаєте, у чому значущість різновидів мистецтва для сучасної люди­ни?

  • А як ви думаєте, чи є взаємозв'язок між різними видами мистецтва?

. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ* «Мені це цікаво»

(Перегляд фрагменту відеофільму «Балада про солдата».)

Учитель. Вам було цікаво дивитись на екран? Спостерігати за сюжетом цього маленького фрагменту? Діти, а ви можете уявити своє життя без кіно та театру?

Ось про ці види мистецтва і піде сьогодні мова на нашому уроці. Але для цього потрібно знати їхню художню мову. Ми будемо вчитися аналізува­ти фрагменти кіно і театральних спектаклів з метою виявлення ролі зображень у деяких видах мистецтва.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ «Нудьгувати ніколи!»

Учитель. Зараз я пропоную вам розглянути таблицю «Види мистецтва». Таблиця допоможе нам переконатись чи правильні відповіді ви давали на по­ставлені мною запитання під час інтелектуальної розминки.

Мистецтво

Просторове (статичне)

Часове (динамічне)

Просторово-часове

ОМ

Мистецтво слова

(синтетичне)

Архітектура

Мистецтво звуку

Кіно

Декоративно-при-

Мистецтво зобра-

Театр

кладне

ження

* Цирк

Дизайн

Запитання:

  • Розглянувши таблицю, поясніть, що входить до поняття «вид мистецтва»?

  • На які групи можна розділити всі види мистецтва?

  • Які види мистецтва входять до складу синтетичних видів мистецтва?

  • Чому театр і кіно отримали назву синтетичних видів мистецтва?

Отже, види мистецтва — це форми художньо-творчої діяльності людей. Розрізняє їх між собою спосіб матеріального втілення художнього змісту: сло­во — для літератури, звук — для музики, рух, пластика — для танцю, об'єми — для архітектурних споруд тощо. Але найголовніше у знайомстві з різними видами мистецтва — це прагнення пізнати щось нове, дуже цікаве. Театр і кіно отримали назву синтетичних видів мистецтва. Синтетичні види мистецтва — ви­ди мистецтва, створені злиттям раніше автономних видів мистецтва.

Синтез мистецтва — це союз рівноправних видів мистецтва, скерований до однієї мети і у результаті дають нову художню якість. Наприклад, поєднан­ня музики і театру призводить до появи музичного театру в різноманітних його формах. Архітектурний простір зумовлює характер оздоблення. Синтез образо­творчого мистецтва і архітектури породжує монументальний живопис. Не менш важливим є і безпосередній зв'язок, який здійснюється між видами мистецтва,

оли під впливом одного твору мистецтва народжується інший. Під впливом ражень живописних творів народжується музичний твір (наприклад, «Картин-и з виставки Модеста Мусоргського», російського композитора XIX століття, ули написані під враженням від відвідування виставки його товариша худож­ника В. Гартмана.